Lietuvoje

2013.02.27 07:25

Lietuvoje besilankantis ES prezidentas H. Van Rompuy: Lietuvai dar reikia truputį pasistengti, kad įstotų į euro zoną

Eglė Digrytė, 15min.lt, LRT.lt2013.02.27 07:25

Tik nuo pačios Lietuvos priklausys, ar ir kada ji prisijungs prie euro zonos, antradienį pareiškė Vilniuje viešintis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Hermanas Van Rompuy. 

Tik nuo pačios Lietuvos priklausys, ar ir kada ji prisijungs prie euro zonos, antradienį pareiškė Vilniuje viešintis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Hermanas Van Rompuy.

Jis teigė žinantis apie progresą siekiant atitikti reikalingus kriterijus, bet poroje sričių esą dar reikia pasitempti. Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ruožtu pažymėjo, kad euro zona yra tik priemonė laikytis atsakingos fiskalinės politikos, o tai bus naudinga ir Lietuvai.

„Laukiu dienos, kai galėsime pasveikinti Lietuvą euro zonoje. (...) Lietuvos pareiga yra atitikti reikalavimus, keliamus norint prisijungti prie euro zonos“, – teigė svečias žurnalistams po susitikimo su Lietuvos vadove. – Kiek žinau, kai kuriose srityse yra padarytas didelis progresas, bet poroje reikia dar daugiau pastangų.“

D. Grybauskaitė savo ruožtu pridūrė, kad „euro zona yra tik priemonė laikytis atsakingos fiskalinės politikos“, kuri naudinga pačioms šalims. „Jos laikytis naudinga ir Lietuvai“, – teigė Prezidentė.

Lietuva siekia bendrą Europos Sąjungos (ES) valiutą įsivesti 2015 m. Vyriausybė pirmadienį iš esmės pritarė euro įvedimo planui, kuriuo numatyta sukurti strategines, koordinacines komisijas ir darbo grupes.

Šį sprendimą valstybės vadovė pavadino sveikintinu žingsniu, kuris pareikalaus visų politinių jėgų susikaupimo ir atsakomybės.

Italiją tikisi matyti stabilia euro zonos nare

Per susitikimą su D. Grybauskaite svečias kalbėjosi apie svarbiausius Lietuvos pirmininkavimo ES darbus, nacionalinius prioritetus (energetinį saugumą, Rytų partnerystę, Baltijos jūros regiono strategiją, Bendrijos išorės sienų apsaugą) ir pasirengimą šiai misijai.

„Lietuva taps pirmąja Baltijos šalimi, pirmininkausiančia ES. Kaip ir kiekvienai narei, tai bus didelis iššūkis“, – teigė jis ir kaip vieną didžiausių iššūkių išskyrė lauksiančią sudėtingą teisinę darbotvarkę. Iki metų pabaigos turės būti parengta nemažai dokumentų, susijusių su ateinančių 7 metų finansine perspektyva.

„Kiek pažįstu jus, esu tikras, kad pasiruošite užduočiai“, – sakė H. Van Rompuy.

Lietuva pirmininkavimą ES Tarybai perims liepos 1 dieną – sudėtingu Europai laikotarpiu, kai teks derinti sudėtingus finansinės drausmės ir ekonomikos augimo skatinimo sprendimus bei daugiamečio ES biudžeto įgyvendinimo programas.

Svečias su D. Grybauskaite taip pat aptarė ekonominę ir politinę situaciją Europoje, ekonominės bei pinigų sąjungos įgyvendinimą. Anot EVT vadovo, nors finansinė situacija euro zonoje gerėja, dar ne laikas atsikvėpti. H. Van Rompuy ragino tęsti ekonomines reformas, nes esą nėra alternatyvos ir kelio atgal. Tačiau jis pripažino, kad prireiks daugiau laiko, kol investicijos pavirs augimu.

Kartu H. Van Rompuy išreiškė viltį, kad parlamento rinkimų Italijoje rezultatai, kuriuos jis pasiūlė gerbti kaip demokratinį procesą, šią šalį išlaikys stabilia euro zonos nare, o naujoji valdžia ryšis prisiimti šią atsakomybę.

Klausiamas, ar kelia susirūpinimą tai, kad po rinkimų Italijoje gali sugrįžti nestabilumo būsena euro zonoje ir ar tokiame kontekste šalims reikėtų stoti į euro zoną, EVT pirmininkas teigė, kad balsavimo rezultatai yra demokratijos atspindys.

„Rinkimai Italijoje įvyko, Italijos rinkėjai tarė savo žodį ir mes turime gerbti jų sprendimą, mes turime gerbti demokratiją. Taigi dabar politiniai vadovai turės prisiimti atsakomybę po rinkimų. Aš esu įsitikinęs, kad jie prisiims šią atsakomybę ir kad yra didelis potencialas vadovams pasiekti kompromisą ir tęsti tą darbą, kuris pradėtas pernai link fiskalinės konsolidacijos ir tas kelias, kuriuo reikia žengti, yra aiškus: aš esu įsitikinęs, kad jie prisiims šią atsakomybę ir kad Italija išliks stabilia šalimi euro zonoje“, – per bendrą savo ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos konferenciją Vilniuje sakė H. van Rompėjus.

Po susitikimo ir spaudos konfererencijos D. Grybauskaitė su H. Van Rompuy atidarė pirmininkavimui skirtą diskusiją „Kokios Europos norime?“ – pirmą tokio aukšto lygio viešą diskusiją mūsų šalyje apie Europos ateitį.

Lietuvos svečias atvyko iš Estijos. Iš Vilniaus jis keliaus į Vengriją ir Lenkiją. „Džiaugiuosi grįžęs į Vilnių po dvejų metų“, – prisipažino EVT vadovas. Antradienį vakare dar numatyta jo vakarienė su premjeru Algirdu Butkevičiumi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.