Lietuvoje

2020.10.28 17:25

Šimonytė pranešė – naujų ministrų kandidatūros gali paaiškėti ir iki Seimo priesaikos

atnaujinta 17.53
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.10.28 17:25

Iniciatyvos formuojant naują valdančiąją koaliciją besiėmę konservatoriai trečiadienį susirinko į prezidiumo posėdį, kurio tikslas buvo aptarti politinę padėtį ir koalicijos formavimo principus.

Po valandą trukusio posėdžio konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis žurnalistams pranešė, kad partijos prezidiumas patvirtino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) derybines pozicijas. Anot jo, partija įgaliojo jį ir Ingridą Šimonytę konservatorių vardu derėtis su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija dėl būsimos koalicijos.

„Partijos prezidiumas patvirtino principus, kurie turėtų būti atspindėti būsimoje koalicinėje sutartyje. Tai nėra postai, pozicijos ar pavardės, tai yra principai. <...> Principai yra skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai. Turėjome nemažai pastabų dabartinei Vyriausybei dėl šių aspektų“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Šimonytė tikisi, kad ministrų kandidatūros paaiškės iki Seimui pradedant dirbti

Dar vienas aspektas, dėl kurio nutarė konservatorių prezidiumas, tai kad būtų priiminėjama mažiau įstatymų, mat šioje kadencijoje jų buvo priimama itin daug, dėl to kilo chaosas, trūko diskusijų su ekspertais ir visuomene.

„Geresnė teisekūra yra tai, ko Lietuva šiandien laukia. Principinė nuostata, kuria ir mūsų partija vadovaujasi, tai yra, kad mūsų partija atstovauja demokratinėms vertybėms, žodžio laisvei, teisės viršenybės principui. Tiek vidaus, tiek ir užsienio politikoje ginsime šitas vertybes“, – sakė TS-LKD lyderis.

Dar vienas principas, kurį įvardijo G. Landsbergis, yra pagarba konstitucinėms žiniasklaidos teisėms gauti ir skleisti informaciją. Tai, jo teigimu, buvo viena iš tiek opozicijos, tiek visuomenės kritikos ašių išeinančiai valdžiai.

„Mes manome, kad tai yra darbiniai principai, kuriais vadovaudamasi turi dirbti naujoji Vyriausybė. Pirmieji darbai yra savaime suprantami, tai yra koronaviruso situacijos suvaldymas, peržiūrėtas ateities ekonomikos DNR planas, nacionalinis susitarimas dėl švietimo, socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimas, sveikatos paslaugų kokybės užtikrinimas, absoliuti Astravo AE blokada, kokybiška ir efektyvi viešojo administravimo pertvarka“, – vardijo G. Landsbergis.

Datos, iki kurios turėtų būti pasirašyta koalicinė sutartis, būsimi partneriai, kaip teigė G. Landsbergis, nėra nusimatę.

Ministrus tikisi įvardinti iki Seimo priesaikos

Premjere siūloma I. Šimonytė sakė, kad jei bus susitarta dėl koalicijos principų, gana greitai bus galima susitarti ir dėl to, kas galėtų įgyvendinti darbus.

„Norėčiau tikėtis, kad anksčiau nei Seimas pradės dirbti, mes jau tikrai galėsime įvardinti visus žmones, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją. Be abejo, formalus prezidento pritarimas vis tiek bus tik po to, kai pirmiausia bus pritarta ministro pirmininko kandidatūrai. Tai bus tam tikras matymas, kokias pozicijas žmonės gali užimti“, – kalbėjo konservatorių atstovė.

Anot jos, realu, kad ir iki naujo Seimo priesaikos pavyks įvardinti būsimų ministrų kandidatūras. Tiesa, pasak I. Šimonytės, gali būti, kad tuo metu nebus paskelba viena ar kita pavardė.

Pasakė, koks turės būti naujas sveikatos apsaugos ministras

Vienas esminių iššūkių, su kuriuo susidurs naujoji valdžia, bus COVID-19 pandemijos suvaldymas. Kol kas nėra aišku, kas bus nauju sveikatos apsaugos ministru, tačiau I. Šimonytė teigė, kad tai neprivalės būti medikas, tačiau turės sugebėti dirbti sudėtingose situacijose. Svarbi bus ir naujo ministro reputacija.

„Aš tikėčiausi žmogaus, kuris gali šioje sudėtingoje situacijoje turėti visuomenės pasitikėjimą priimamais sprendimais. Man tai yra svarbiausia. Būti mediku nėra privalomas reikalavimas sveikatos apsaugos ministrui, lygiai kaip ir būti artoju nėra privalomas reikalavimas žemės ūkio ministrui ar būti pedagogu – švietimo ir mokslo ministrui“, – sakė I. Šimonytė.

Kandidatė į premjeres taip pat sakė, kad TS-LKD ketina paruošti savo koronaviruso suvaldymo planą, kurį renks konsultuojantis su ekspertais, duomenų analitikais, procesų valdymo specialistais.

„Stengsimės pasirengti tokį planą, kuris būtų kaip judantis taikinys, pagal situacijos plėtrą lengvai adaptuojamas ir įgyvendinamas, kai nauja Vyriausybė galės prisiekti“, – sakė I. Šimonytė.