Lietuvoje

2016.01.29 15:04

Prokuratūra: R. Šalaševičiūtė – kol kas tik liudytoja

Skirmantas Malinauskas, Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2016.01.29 15:04

Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodęs sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės prisipažinimas, kad ji prieš keletą metų pati davė kyšį gydytojui, netrukus gali nublankti naujų kaltinimų fone. Ministrė įtariama iš ligoninių vadovų reikalavusi kyšių už ES paramą, kurią ligoninėms skirsto jos vadovaujama ministerija. Ji jau apklausta kaip liudytoja dėl korupcinių veikų Šiaulių ligoninėje.

Ministrė apklausta kaip liudytoja

Reaguojant į viešai paskelbtą informaciją apie sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei neva pareikštus įtariamus, Generalinė prokuratūra informuoja, kad ministrė Rimantė Šalaševičiūtė buvo apklausta kaip liudytoja ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų Šiaulių ligoninėje.

Aplinkybių, kurias apklausos metu liudijo ministrė, šiam ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento prokuroro G. Ivanausko teigimu, šiuo metu viešinti negalima siekiant nepakenkti tyrimo sėkmei.

Prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė BNS sakė, kad R.Šalaševičiūtė apklausta prieš kelias dienas.

Įkliuvo visa ligoninės vadovybė

Iš viso didelės apimties ikiteisminiame tyrime dėl korupcijos Šiaulių ligoninėje įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų jau yra pareikšti dešimčiai asmenų.

STT teigia, kad šiuo metu turimi duomenys leidžia įtarti, kad iš įmonių, kurios dalyvavo Šiaulių ligoninės skelbtuose viešuosiuose pirkimuose, ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius kaip neteisėtą atlyginimą galėjo gauti brangios medicininės įrangos, kuri buvo sumontuota direktoriaus šeimos nariui priklausančioje privačioje medicinos klinikoje.

Pareigūnai taip pat atliko kratas keliose Klaipėdos ir Kauno įmonėse.

Spalio pabaigoje buvo sulaikytas Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, ligoninės strateginio valdymo direktorė Aušrelė Šalkauskienė ir infrastruktūros direktorius Vygentas Jocius. Jie įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, kyšininkavimu ir kitais nusikaltimais.

BNS primena, kad sveikatos apsaugos ministrė tuomet teigė, kad iki šiol ligoninės veikla jai nekėlė įtarimų dėl lėšų įsisavinimo skaidrumo.

„Jokių įtarimų tikrai nebuvo, apie pareigingumą, drausmingumą – tai, žinote, kiekviena gydymo įstaiga turi savo trūkumų, kuriuos mes ir nurodome, bet tai tikrai nebuvo susiję su viešaisiais pirkimais ar statybomis, nes tos lėšos, kurios būdavo skiriamos šiai ligoninei, jos būdavo laiku įsisavinamos“, – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministrė.

Ministrė nejaučia padariusi ką nors neteisėto

R. Šalaševičiūtė penktadienį ilgai nebendravo su žurnalistais ir net išsijungė telefoną. Vėliau ji BNS sakė, kad buvo informuota teisėsaugos, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų, buvo pasiklausyta jos pokalbių, tačiau juose esą neatsiskleidžia kokie nors jos netinkami veiksmai.

„Per visą laiką turbūt buvo penki pokalbiai su Petru Simavičiumi (nušalintu ligoninės direktoriumi), susipažinau su pokalbių išklotinėmis ir man nekilo jokių minčių, kad galėtų būti pareikšti įtarimai. Aš puikiai žinau, ką aš dariau, ką aš kalbėjau ir už savo veiksmus atsakau“, – aiškino R. Šalaševičiūtė.

Ji teigė, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime ji apklausta praėjusią savaitę, o penktadienio rytą Specialiųjų tyrimų taryboje lankėsi dėl pareiškimo apie pačios medikui duotą kyšį.

„Šiandien ryte buvau Specialiųjų tyrimų tarnyboje iš pat ryto, kalbėjau apie tą galimą, kaip įvardijama, kyšio davimą“, – sakė ji.

Tyrimas buvo slepiamas

15min žiniomis, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra jau kurį laiką atlieka ministrės R.Šalaševičiūtės veiklos tyrimą. Teigiama, jog tiriami galimi korupciniai ryšiai tarp sveikatos apsaugos ministrės ir ligoninių vadovų. Iki šiol šis tyrimas buvo griežtai slepiamas.

Sveikatos apsaugos ministrė gali būti įtariama reikalavusi kyšių iš gydymo įstaigų vadovų.

Šio tyrimo faktą 15min.lt penktadienį patvirtino generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Pasak jo, tai delikati informacija ir Generalinė prokuratūra kol kas nenori atskleisti daugiau tyrimo detalių. Vis dėlto jis pažadėjo, kad šiandien bus išplatinta daugiau informacijos.

15min.lt duomenimis, tyrimas pradėtas dar iki E.Pašilio paskyrimo generaliniu prokuroru, tačiau informacijos apie jį buvusi prokuratūros vadovybė viešinti nenorėjo.

Eligijus Masiulis: ministrė turi trauktis

Opozicinių liberalų lyderis Eligijus Masiulis 15min.lt teigė R. Šalaševičiūtei matantis vienintelį sprendimą dabartinėje situacijoje – trauktis iš posto.

„Ministrė turi dėti įgaliojimus ir, be jokios abejonės, netrukdyti, bendradarbiauti su teisėsauga, kad tyrimas būtų atliktas kiek įmanoma greičiau. (...) Patys sunkiausi kaltinimai, kurie gali būti metami [politikui], yra kaltinimai korupcija. Sakyčiau, kad ministrė neturi nė minutės delsti – ji turi pati tuoj pat įvardinti visas aplinkybes, kaip ten buvo. Jeigu, aišku, tai nekliudo ikiteisminiam tyrimui“, – kalbėjo E. Masiulis.

Pasak jo, nusišalinimas nuo pareigų R. Šalaševičiūtei nepagelbėtų – esą jeigu nesitrauks pati ministrė, bus rengiama interpeliacija.

„Ministrės figūravimas tokioje situacijoje jos tikrai neatleidžia nuo politinės atsakomybės. Tiesiog laukiame ministrės atsistatydinimo. Ministrams egzistuoja aukščiausi politinės etikos, kultūros standartai. Šiuo atveju, negalima būtų slapstytis už kažkokių įstatyminių, teisinių dalykų. Net jei tas tyrimas ir pasibaigtų ministrės naudai, tai niekaip neatleidžia ministrės nuo politinės atsakomybės“, – tęsė E. Masiulis.

Liberalų lyderio nuomone, jei R. Šalaševičiūtė nenorės trauktis, iniciatyvos turi imtis premjeras arba prezidentė.

„Negali būti alternatyvų. Viliuosi, kad premjeras, kaip ir prezidentė, kuri pritarė tokios kandidatūros skyrimui, realiai suvokia situacijos rimtumą“, – reziumavo E. Masiulis.

Andrius Kubilius: o jeigu kyšio reikalavo partija?

Seimo konservatorių lyderis Andrius Kubilius 15min.lt teigė taip pat laukiantis ministrės pasitraukimo.

„Galėčiau spėti, kad ji gali greitai ir bandyti trauktis iš pareigų“, – svarstė A. Kubilius.

Sykiu jis kelia versiją, kad R. Šalaševičiūtė pinigų galėjo reikalauti ne sau, o partijai.

„Žinant kai kurias tradicijas ir praktikas, kyla klausimas, ar nėra požymių to, kad ji prašė ne asmeninio kyšio, o paramos partijai? Pagal visus požymius, man labiau panašu, kad buvo ieškoma pinigų vienokiai ar kitokiai partinei kampanijai“, – svarstė A. Kubilius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.