Lietuvoje

2020.10.27 22:50

Netradicinė Seimo narių priesaika: rankų paspaudimus keis saugūs atstumai ir sutrumpėjęs svečių sąrašas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.27 22:50

Planuojama, kad lapkričio 16-ąją Seime prisieks naujai išrinkti parlamentarai. Istorinėje Kovo 11-osios salėje priesaikas stebėdavo daug svečių, o jas lydėdavo rankų paspaudimai ir gausūs sveikinimai. Tačiau tradicijas keičia koronavirusas. Seimo kanceliarija sako, kad dėmesys bus skiriamas saugumui, o svečių gali išvis nebūti.

Per kone tris valandas trunkančią ceremonija parlamentarai padeda ranką ant Konstitucijos ir garsiai pasako įžadą.

Pandemija pakoreguos Seimo narių priesaikos tradicijas: didžiausias dėmesys – saugumui

Priesaikos tekstas – apibrėžtas Seimo statute, jei žodžiai pakeičiami, parlamentaras laikomas neprisiekusiu ir mandato netenka. Vienintelis sakinys, dėl kurio gali apsispręsti pats išrinktasis šis: „Tepadeda man Dievas“.

Pasirašius ant priesaikos lapo – rankų paspaudimai ir džiaugsmas.

Šįmet naujosios Seimo kadencijos parlamentarų priesaikų ceremonija bus kitokia.

„Kad ir rašiklis, su kuriuo Seimo narys padeda parašą ant vardinio priesaikos lapo. Būdavo visada vienas rašiklis, dabar jau kiekvienam Seimo nariui duosime po atskirą rašiklį pasirašyti. Taip pat priesaika duodama padėjus ranką ant Konstitucijos, tai vėlgi – dabartiniu požiūriu jau nebėra higieniška ir saugu taip daryti“, – apie pokyčius pasakoja Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.

„Turbūt ir rankų paspaudimų nebus sveikinant su priesaika, bet pati esmė keistis negali, nes Konstitucija labai aiškiai nurodo, kad Seimo nariai turi prisiekti ne kur kitur, o Seime“, – pabrėžia Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Įprastai iškilmėse dalyvaudavo daug svečių – šalies vadovai, ambasadoriai, signatarai. Seimo kanceliarija neatmeta šįkart svečių skaičių riboti. Jeigu užsikrėtimų koronavirusu skaičius ir toliau augs, Kovo 11-osios salėje bus tik išrinkti Seimo nariai.

„Galutinio sprendimo ir tikslaus svečių sąrašo ką kviesime, ko nekviesime, neturime. Dar turime šiek tiek laiko nuspręsti ir pranešti jiems. Tiesiog esame sprendimuose kol kas“, – sako Seimo kanceliarijos atstovė.

Jeigu Seimo nariai susirgtų ar būtų priversti izoliuotis, tai, pasak Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, ceremonijos nesutrikdytų.

„Ar liga, ar saviizoliacija, tikrai neabejotinai laikytinos pateisinamomis priežastimis, kodėl negali dalyvauti pirmame Seimo posėdyje ir prisiekti. Tada jis gali prisiekti artimiausiame Seimo posėdyje, kada tos priežastys išnyksta. Nematau aš labai didelės problemos. Kas gali tikrai iškilti, tai tiesiog pavienių Seimo narių priesaikos laiko klausimas“, – nurodo jis.

Tradiciškai pirmajam naujos kadencijos Seimo posėdžiui pirmininkauja vyriausias Seimo narys. 2016-aisiais tą darė 75-erių Juozas Imbrasas. Šįmet tokia garbė turėtų atitekti 77-erių Antanui Vinkui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt