Naujienų srautas

Lietuvoje2016.01.29 14:16

Teismas: kaltinamieji Sausio 13-osios byloje gali būti teisiami už akių

Penktadienį pratęstas didžiausias pastarųjų dešimtmečių teisminis procesas šalies istorijoje. Vilniaus apygardos teismas pranešė, kad karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui Sausio 13-osios byloje kaltinami Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai gali būti teisiami už akių.

Teisėja Ainora Kornelija Macevičienė pranešė, kad byla pradedama nagrinėti iš esmės, išnaudojus visas galimybes susisiekti su kaltinamaisiais ir pranešti apie bylą.

Bylos posėdžiai prasidėjo 9 val. ir vyksta toje pačioje 12 posėdžių salėje (Gedimino pr. 40/1, Vilnius).

Teismo administracija, spręsdama klausimą dėl sėdimų vietų trūkumo, konferencinės vaizdo įrangos pagalba posėdį transliuos ir šalia posėdžių salės esančioje fojė, kurį galės stebėti į salę netilpę asmenys.

Be to, bylos nagrinėjimo tiesioginę transliaciją galima stebėti internete.

Trečiadienį prokurorai pasiūlė iš esmės pradėti nagrinėti bylą. Tam neprieštaravo ir pirmajame posėdyje nedalyvavusių kaltinamųjų Genadijaus Ivanovo ir Jurijaus Melio advokatai.

Daugiau kaip 60 kaltinamųjų yra užsienyje, daugiausia Rusijoje. Tarp jų yra ir buvęs  Sovietų  Sąjungos gynybos ministras Dmitrijus Jazovas.

Teisėjos teigimu, prokuratūra ikiteisminio tyrimo metu kreipėsi į Rusiją, Baltarusiją ir Ukrainą, prašydama įteikti kaltinamiesiems pranešimus apie įtarimus ir Europos arešto orderius, tačiau teigiamų atsakymų sulaukta tik iš Ukrainos.

„Prašymai buvo siųstu Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos generalinėms prokuratūroms. Tik Ukrainos prokuratūra įvykdė tokius teisinius pagalbos prašymus“, – posėdyje sakė teisėja.

Kaltinamiesiems byloje atstovauja dešimtys advokatų.

Penktadienį teismo posėdyje pradėtas skaityti kaltinamasis aktas.

Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie tūkstantis.

1999 metais Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų kalėti buvo nuteisti šeši asmenys. Byla dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui pirmyn pasistūmėjo priėmus įstatymo pataisas dėl teismo proceso už akių.

Sausio 13-osios byla yra didžiausia tiek savo apimtimi, tiek kaltinamųjų skaičiumi nepriklausomos Lietuvos istorijoje.

Per 1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos karinių pajėgų surengtą Vilniaus televizijos bokšto bei Radijo ir televizijos pastato šturmą žuvo 14 žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi