Lietuvoje

2013.02.27 07:09

A. J. Bačkis apie gimdymo namuose tyrimą: panašu į kitamanių persekiojimą

ELTA2013.02.27 07:09

Šeimos reikalų tarybos prie Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas kardinolas Audrys Juozas Bačkis kreipėsi į Prezidentę, Ministrą Pirmininką ir Seimo Pirmininką dėl namuose gimdyti norinčių šeimų žeminimo.

Šeimos reikalų tarybos prie Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas kardinolas Audrys Juozas Bačkis kreipėsi į Prezidentę, Ministrą Pirmininką ir Seimo Pirmininką dėl namuose gimdyti norinčių šeimų žeminimo.

„Pastaruoju metu nuolat viešai pranešama apie daugelyje šeimų vykdomas kratas ir tardytojų apklausas dėl gimdymo namuose. Skelbiama, kad gydytojoms, besilaikančioms Hipokrato priesaikos ir padedančioms namuose gimdančioms šeimoms, pradėtos baudžiamosios bylos. Tenka tik stebėtis, kodėl Lietuvoje nėra teisės aktais numatyta pagalba šeimoms, kurios apsisprendžia pasitikti ateinančią gyvybę namų aplinkoje, nes daugumoje Europos šalių toks pasirinkimas ne tik gerbiamas, bet dargi skatinamas.

Maža to, neseniai Europos Žmogaus Teisių Teismo paskelbti sprendimai dėl panašių bylų Vengrijoje patvirtina teisę gimdant namuose sulaukti profesionalios medicininės pagalbos kaip tiesiogiai išplaukiančią iš pamatinių žmogaus teisių sampratos“, – sakoma Vilniaus arkivyskupijos kurijos išplatintame pranešime.

Anot pranešimo, visuomenei nebuvo paaiškinti tyrimo tikslai ir taikomų griežčiausių priemonių būtinybė. Ankstyvo ryto kratos šeimose, auginančiose mažus vaikus, šimtų šeimų tardymas trypia žmogišką orumą, žemina šeimos instituciją, menkina pačią demokratiją, skaldo visuomenę ir skatina nepasitikėjimą savo valstybe.

Neadekvatus ikiteisminio tyrimo priemonių naudojimas ir pats bylų pobūdis perauga į patyčias iš šeimų, rūpestingai pagal savo supratimą ir įsitikinimus ieškančių geriausių sąlygų gimdymui, ir tampa vis labiau panašus į kitamanių persekiojimo recidyvą.

Kreipimesi į šalies vadovus kardinolas A. J. Bačkis prašo padaryti viską, kas nuo jų priklauso, kad būtų gerbiama šeimos institucija, atkurta visuomenės santarvė, užkardytas teisėsaugos ir kitų institucijų elgesys, dėl kurio valstybė supriešinama su piliečiais, o medicina – su motinyste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.