Lietuvoje

2020.10.26 22:52

Naujojo Seimo portretas: jaunesni parlamentarai, daugiau moterų, tačiau nuo europinių tendencijų atsiliekame

Žygintas Abromaitis, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.26 22:52

Pasibaigęs antrasis rinkimų turas atskleidė, kad į Seimą patenka 51 naujokas. Daugiausia į Seimą deleguoja rinkimus laimėjusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija. 10 naujokų – iš Laisvės partijos. Šiemet Seime turėtų dirbti ir daugiau moterų, tačiau jų vis dar mažiau nei kitų Europos šalių parlamentuose.

Laisvės partijos nariui Mariui Matijošaičiui – 28-eri. Tačiau jauniausias išrinktas Seimo narys sako, kad amžius – nieko nereiškia. M. Matijošaitis yra baigęs politikos mokslus Aberdyno universitete Škotijoje, 12 metų patirtį kaupė ir nevyriausybinėse organizacijose. Save geriausiai įsivaizduoja dirbantį kultūros, švietimo ir mokslo arba užsienio reikalų komitetuose.

„Būdamas naujokas aktyvioje politikoje, aš turėsiu daug ką išmokti, kaip ir jauniausias Seimo narys, aš nevaidinsiu visažinio ir visų galų meistro. Tai neabejotinai kalbėsiuosi, semsiuosi žinių, klausiu patarimų, o ten, kur turiu tvirtų kompetencijų, ten diktuosiu sąlygas“, – tikina jis.

77-erių išrinktas Siemo narys Antanas Vinkus sako, kad energijos jam suteikia žmona, su kuria kitąmet švęs auksines vestuves. Vyriausias išrinktas Seimo narys per savo karjerą ir sveikatos apsaugos ministru, ir ambasadoriumi buvo. Politikas sako, amžius – ne kliūtis sėkmingai dirbti Seime.

Panorama. Rinkimams pasibaigus, aišku: vienas didžiausių iššūkių naujajai Vyriausybei – intensyvėjanti pandemija

Pagal tradiciją, politikas ves pirmąjį naujos kadencijos Seimo posėdį. Jis sako tikįs, kad šįkart bus mažiau kovos tarp pozicijos ir opozicijos.

„Kuo mažiau intrigų, kuo mažiau įtarinėjimų, kuo mažiau etikečių klijavimų, kuo daugiau mes ištiesime rankas vieni kitiems, tuo labiau bus produktyvesnis mūsų darbas ir patikliau žiūrės į mus žmonės. Aš už taikų darbą, bet su savo stuburu“, – teigia A. Vinkus.

Iš viso naujojoje Seimo kadencijoje darbuosis 51 naujokas. Daugiausia naujokų rinkimus laimėjusioje konservatorių partijoje. Prieš rinkimus susibūrusi Laisvės partija deleguos 10 parlamentarų. Po 7 naujus veidus – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Lietuvos socialdemokratų partijos gretose, o 5 – Darbo partijos komandoje, 3 – Liberalų sąjūdžio gretose.

„Keičiasi išrinkto kandidato amžius. Ir jeigu 2016 amžiaus vidurkis kandidatų buvo 51-eri metai ir beveik 6 mėnesiai, tai dabar – 49 metai ir 6 mėnesiai. Tai reiškia, kad yra gerokai jaunesnių asmenų“, – pasakoja VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Naujai išrinktame Seime darbuosis ir daugiau moterų – palyginti su kadenciją baigiančiu Seimu – aštuoniomis daugiau.

Tiesa, profesorė Dalia Leinartė pabrėžia – Lietuva vis dar atsilieka nuo europinių tendencijų ir Seime moterų – vis dar mažiau nei kitų šalių parlamentuose.