LRT FAKTAI
Apsauginės kaukės

Lietuvoje

2020.10.27 19:44

LRT FAKTAI. Internautai baiminasi „kaukių inspekcijos“ – ar Vilniaus gatvėse praeivius tikrina pareigūnai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.10.27 19:44

Šalyje plintant virusui ir griežtėjant taisyklėms bei daugėjant reguliavimų, kyla ir baimės, esą priemonės, kurių imasi valdžia, yra pernelyg griežtos.

„Facebooke“ savaitgalį išplito nuotrauka, kurioje užfiksuoti Vilniaus mieste vaikštantys žmonės, ant jų atšvaitinių liemenių užrašyta „kaukių inspekcija“. Tačiau LRT FAKTAI kalbintos institucijos sako, kad tai nėra viešąją tvarką užtikrinantys pareigūnai.

Baiminasi baudų

Ši nuotrauka sukėlė ne vieno šimto internautų reakcijas, ja dalijosi ir „Facebook“ grupė pavadinimu „Russkij mir Pribaltika“. Vienus tai, kas joje užfiksuota, piktino, kitus – linksmino. Kadre užfiksuoti du asmenys Vilniuje, netoli Mindaugo tilto – jie apsivilkę liemenėmis su užrašu „kaukių inspekcija“.

„Baudų išmušinėtojai“, „prasideda genocidas“, „kam naudojami mūsų mokesčiai“: tokiais komentarais į įrašą reaguota socialiniuose tinkluose.

Tačiau tiek policijos, tiek Vilniaus miesto savivaldybės atstovai patikino, kad užfiksuoti asmenys nėra pareigūnai, baudų išrašyti jie negalėtų.

„Neturime informacijos, pirmą kartą matome“, – nuotrauką komentavo savivaldybės atstovė spaudai Neringa Kolkaitė. „Mes kontrolės nevykdome, kaukių dėvėjimą turi užtikrinti įstaigos, į kurias žmonės užeina“.

Kad nuotraukoje – ne policijos pareigūnai, patvirtino ir policijos atstovai. Kaip paaiškino Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorovskaja, kaukių dėvėjimą galėtų užtikrinti nebent savivaldybės arba policijos pareigūnai, tačiau, kaip atkreipė dėmesį pašnekovė, šiuo metu Vilniuje kaukių dėvėjimas viešose atvirose erdvėse apskritai nėra privalomas.

Kaukių dėvėjimas visose viešose vietose bus privalomas nuo trečiadienio.

Kada dėl kaukių kviečiami pareigūnai?

„Pareigūnai [dėl kaukių nedėvėjimo] važiuoja, jei gauna pranešimą, būna, pavyzdžiui, viešajame transporte“, – sakė J. Samorovskaja. Tačiau, jos teigimu, tai labai retas atvejis – policijos duomenys rodo, kad praėjusią savaitę užpildyti 7 tokių administracinių nusižengimų protokolai, dėl kaukės nedėvėjimo arba netinkamo dėvėjimo fiziniams asmenims gresia baudos nuo 250 eurų.

„Būna, kad policija tiesiog įspėja ir nerašo protokolo, nebent jei [elgiamasi] piktavališkai“, – policijos atstovės teigimu, gauti baudą už kaukės nėdėvėjimą, net jei buvo iškviesta policija, gana sunku.

Nei savivaldybės, nei policijos atstovai sakė negalintys pasakyti, kokie žmonės matomi kadre. Nuotraukoje taip pat nematyti redagavimo žymių, taigi, tai greičiausiai yra auteniškas kadras.

Dezinformacija

Nors nėra aišku, kas yra nuotraukoje užfiksuoti žmonės, ant kurių liemenių užrašyta „kaukių inspekcija“, tai nėra nei policijos, nei savivaldybės pareigūnai.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra