Lietuvoje

2020.10.26 16:35

Klaipėdos meras apie karantiną uostamiestyje: sprendimai turėjo būti priimti vakar

Matijošaitis siūlo sergamumą didmiesčiuose pateikti atskirai nuo apskričių
Radvilė Rumšienė, LRT.lt, BNS2020.10.26 16:35

Sparčiai augant naujų koronaviruso atvejų skaičiui į raudonąją zoną jau pateko ir Klaipėda. Nuo trečiadienio uostamiesčio gyventojai pradės gyventi karantino sąlygomis. Tiesa, kardinaliai kasdienybė pasikeisti neturėtų – nemažai sugriežtinimų Klaipėdoje jau įsigaliojo šį pirmadienį. Vis dėlto, uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas kritikuoja, jo manymu, chaotiškus situaciją valdančiųjų sprendimus ir neslepia manantis, kad ryžtingesnių veiksmų reikėjo imtis dar iki rinkimų.

Nuo trečiadienio Klaipėdoje įvedamas karantinas. Jau nuo pirmadienio Klaipėdoje įsigaliojo dar praėjusią savaitę miesto ekstremalių situacijų komisijos patvirtinti ribojimai, apimantys neformalųjį švietimą, sergančiųjų lankymą sveikatos priežiūros, globos įstaigose, numatyta ir ribojimų renginiams, nuotoliniu būdu dirba valdininkai.

Tad nuo trečiadienio prisidės nedaug naujų ribojimų – pavyzdžiui, reikalavimas dėvėti apsaugines veido kaukes visose viešose vietose.

„Tada dar būdami geltonojoje zonoje ruošėmės būti raudonojoje“, – pastebėjo Klaipėdos meras V. Grubliauskas.

Vis dėlto, miesto vadovas negailėjo kritikos situaciją dėl COVID-19 viruso plitimo visos šalies mastu valdantiesiems. V. Grubliausko manymu, jau dabar matoma, kad imantis griežtesnių priemonių nestigs chaoso.

„Bandoma paleisti platesnį situacijos visos šalies kontekste reguliavimo srautą. Dauguma pavedimų įsigalios nuo trečiadienio, bet tada bus sprendžiama dėl daugiau naujovių. Sumaišties yra gana daug. Stichiškumas, jovalas visame kame – blaško“, – rėžė V. Grubliauskas.

Meras, vertindamas pirmadienį paaiškėjusius planus, pastebėjo, kad jau dabar matyti kai kurių nuostatų, kurios prieštaraus vienos kitoms.

Uostamiesčio vadovas kritikavo planus jau trečiadienį spręsti dėl galimų naujų ribojimų, kurie įsigalios penktadienį, o vėliau – dėl galimų sugriežtinimų, kurie galėtų įsigalioti nuo ateinančios savaitės, mat trečiadienį karantino rėžimu tik pradėsiančios gyventi savivaldybės jau turės ruoštis naujiems sugirežtinimams.

„Vienas gyvenimas bus iki trečiadienio, kitas nuo penktadienio. Gyvensime kas dvi dienas. Toks situacijos valdymas parodo kompetencijos lygį“, – žodžių į vatą nevyniojo V. Grubliauskas.

Klaipėdos meras taip pat pastebėjo, kad ryžtingų sprendimų dėl visų masinių susibūrimų ribojimo vertėjo apsispręsti jau anksčiau. Taip pat, kaip ir numatyti, kad aukšto meistriškumo varžybos galėtų vykti be žiūrovų.

„Galbūt iki rinkimų tam trūko drąsos. Didžioji dalis sprendimų turėjo būti priimti vakar“, – konstatavo V. Grubliauskas.

Vis dėlto, uostamiesčio vadovas patikino, kad nėra abejojama dėl įvedamų priemonių poreikio bei patikino, kad Klaipėdoje bus siekiama imtis visų veiksmų ir bus paisomos visos rekomendacijos, galinčios užkirsti kelia virusui plisti.

Kauno meras siūlo COVID-19 sergamumą didmiesčiuose pateikti atskirai nuo apskričių

Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), prašydamas pradėti atskirai teikti didmiesčių ir apskričių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklius.

„Žinoma, Kaunas yra Lietuvos širdis, bet kai kalbame apie rimtus dalykus, vadinkime juos tikrais vardais. Kauno apskritis – tai ne miestas, todėl kasdien viešojoje erdvėje skelbiant vis didesnius COVID-19 paros skaičius turi būti tiksliai įvardijama, kiek ligos atvejų fiksuojama miesto savivaldybėje, o kiek – likusiose“, – savivaldybės pranešime teigia meras.

„Siūlome bent penkių didžiųjų Lietuvos miestų sergamumo koronavirusu rodiklius išskirti ir pateikti atskirai nuo apskričių. Čia koncentruojasi didžioji dalis šalies gyventojų, todėl jie turi gauti konkrečią, aiškiai suprantamą informaciją ir matyti realų, o ne iškreiptą vaizdą. Tai padės išvengti galimų nesusipratimų ir painiavos“, – sako jis.

Tikslūs duomenys, anot V. Matijošaičio, reikalingi tiek gyventojams, tiek ir verslui, kitoms organizacijoms, kad galėtų planuoti savo veiklas bei prognozuoti padarinius.

„Reikia užtikrinti, kad liktų kuo mažiau vietos interpretacijoms ir bereikalingoms diskusijoms, nes tam tiesiog nebėra laiko“, – sako jis.

Kauno mero teigimu, pastaruoju metu ne vien Kauno atveju viešojoje erdvėje imta painioti apskričių rodiklius su atskirų miestų savivaldybių skaičiais. Dėl to, pasak jo, kyla rizika nesusipratimams.

Pasak savivaldybės, tai atsispindi ir vadinamajame šviesoforo spalvų žemėlapyje.

Kauno savivaldybė teigia, kad, suprasdama NVSC tenkantį krūvį, centrui pasiūlė kelias dešimtis Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų ir, esant reikalui, bandys dar labiau plėsti šias pajėgas.

Vyriausybė pirmadienį paskelbė karantiną Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir dar penkiose šalies savivaldybėse, jose bus įvedamas privalomas kaukių dėvėjimas visose viešose vietose.

Lietuvoje sergamumas COVID-19 šiuo metu siekia 168,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Kauno mieste šis rodiklis siekia 166,9 atvejo.

Populiariausi

Sniegas ir pūgos Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.25 10:52

Sniego bus iki soties: pūgos kilti pradės jau antradienio naktį, o dalyje Lietuvos regionų pusnys gali siekti kelius intensyvus snygis truks mažiausiai pusantros paros; atnaujinta 13.04

12
Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.01.25 13:07

Ekstremalių situacijų komisija siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną dar mėnesiui Dulkys spėja, kad balandžio 1 d. karantinas galėtų baigtis; atnaujinta 15.51

10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.25 09:33

541 COVID-19 atvejis: židiniai fiksuojami įmonėse, tęsiasi protrūkis Klaipėdos vaikų globos namuose mirė 15 žmonių, o pasveiko – 133, atnaujinta 10.03

6