Lietuvoje

2020.10.26 14:43

Nausėda palaiko Šimonytės kandidatūrą į premjeres, bet perspėja – bus aktyvus formuojant Vyriausybę

Atnaujinta 15.22
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.10.26 14:43

Prezidentas Gitanas Nausėda pritaria Seimo rinkimus laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatūrai į premjeres Ingridai Šimonytei. Tiesa, jis pabrėžė, kad bus aktyvus, formuojant ministrų kabinetą.

Pirmadienį su į Seimą patekusių parlamentinių partijų lyderiais susitikęs G. Nausėda žurnalistams sakė jaučiantis, kad tiek būsimųjų valdančiųjų, tiek ir būsimosios opozicijos atstovai jau pamiršo rinkimų batalijas ir yra pasiruošę konstruktyviam darbui.

„Pasveikinau Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus su pergale rinkimuose, kuria abejoti netenka, ir kai ši partija pateikė savo kandidate į premjerus I. Šimonytę, manau, yra visiškai logiška palinkėti I. Šimonytei sėkmės premjero poste. Tačiau iki tol dar reikia atlikti visus būtinus darbus dėl koalicijos formavimo ir dėl ministrų portfelių pasidalijimo “, – kalbėjo šalies vadovas.

G. Nausėda tikino, kad skiriant ministrus, kandidatams kels patirties, politinės valios, gebėjimo įvykdyti pokyčius kriterijus.

„Aš iš tikrųjų ketinu aktyviai dalyvauti Vyriausybės formavime, tačiau ne improvizuodamas ir traukdamas ministrus kaip kiškius iš kišenės, o įsiklausydamas į partijų lūkesčius, į partijų derybas, kai bus pasidalinta ministrų portfeliais. Ir jau šiandien mes apie kai kuriuos principus esminius kalbėjome“, – dėstė G. Nausėda.

Šimonytės kandidatūrą palaikantis Nausėda sako, kad bus aktyvus formuojant Vyriausybę

Jis teigė, kad jau šiandien su būsimos valdančiosios koalicijos partijų atstovais, kalbant apie galimus ministrus, buvo aptarta „viena ar kita pavardė“. Tiesa, apie ką konkrečiai kalbėta G. Nausėda neatskleidė.

G. Nausėda neslėpė, kad jis bus itin aktyvus, skiriant ne tik Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų, bet ir kitus ministrus.

„Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijos, pagal prezidento prievolę, jos yra labai svarbios, bet man lygiai taip pat svarios Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pozicijos, nes nuo šių sektorių didele dalimi priklausys Lietuvos gerovė tiek šiandien, tiek ir žvelgiant gerokai į priekį, todėl tai bus tikrai mano dėmesio centre“, – dėstė prezidentas.

Paragino nepamiršti kovos su koronavirusu

Pasak prezidento, vienos svarbiausių gerovės valstybės sričių yra sveikata, švietimas ir bendras valstybės gerbūvis.

„Deja, taip atsitiko, kad per pastarąjį dešimtmetį gerokai sustojo ir net, sakyčiau, tam tikrais momentais visiškai sustojo mūsų reformos šiuose labai svarbiuose sektoriuose, o be šito neįmanoma pasiekti jokios pažangos, jei tūpčiosime vietoje“, – kalbėjo šalies vadovas.

Anot jo, būtent apie šias problemas kalbėta susitikimuose su partijų lyderiais. G. Nausėdos teigimu, visų partijų atstovai panašiai mato Lietuvos ateitį, tai yra bendrai įvardija siekį mažinti socialinę, regioninę atskirtį.

„Instrumentai, metodai čia yra antraeilis dalykas. Svarbiausia – prioritetai. Ir aš tikiu, kad prioritetų klausimu mes tikrai su nauja valdančiąja dauguma sutarsime“, – aiškino G. Nausėda.

Pasak prezidento, vis dėlto jo išvardinti siekiai ir darbai yra kadencijos laikotarpio užmojai, o šiuo metu, anot G. Nausėdos, būtina kovoti su koronaviruso pandemija.

„Šiandien mes matome tikrai gąsdinančius koronavirusos susirgimo, plitimo skaičius, statistiką ir yra darbai, kuriuos privalome daryti netrukus. Todėl susitikęs su valstiečių-žaliųjų sąjungos atstovais, konkrečiai – su premjeru S. Skverneliu ir partijos vadovu R. Karbauskiu, akcentavau, kad atsakomybė turi būti išlaikyta iki paskutinės darbo dienos, darbo minutės ir tie darbai, kurie privalomi žmonių gyvybei saugoti, privalo būti padaryti, kaip galima, operatyviau ir efektyviau“, – dėstė šalies vadovas.

Kovoje su koronavirusu jis ragino įvertinti ir užsienio valstybių patirtį. Savo ruožtu G. Nausėda teigė manantis, kad dabartinė valdžia nėra padariusi visko, kad viruso plitimas būtų stabdomas efektyviau.

„Tikrai manau, kad ne viską esame padarę, kad šiandien efektyviai kovotumėme su šiuo susirigimu, jo plitimo mastais. Tiek dezinfekavimo priemonių panaudojimo prasme, tiek ir šiaip bendros kultūros ir atsakomybės kėlimo prasme, deja, šiandien nedemonstruojame aukščiausių standartų“, – komentavo G. Nausėda.

Jis, kreipdamasis į visuomenę, akcentavo, kad piliečiai privalo apsaugoti save pačius ir artimiausius žmonės nuo koronaviruso.

Kai kuriais klausimais nuomonės neatskleidė

G. Nausėda, paklaustas, kaip elgsis, jei Seimas imsis partnerystės įteisinimo ar nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjo dekriminalizavimo, tikino suprasiantis parlamentarus, kadangi jie tokiu būdu sieks savo pažadų rinkėjams įgyvendinimo. Tiesa, kokia bus jo paties pozicija, prezidentas neskubėjo atskleisti.

„Tikiuosi šiuo klausimu išsamios diskusijos pačiame Seime ir tada jau, priklausomai nuo to, kas bus pasiūlyta, be jokios abejonės apsispręsiu ir aš. Bet kuriuo atveju tikėkitės, kad mano pozicija bus išreikšta dar šitų įstatymų svarstymo metu“, – kalbėjo šalies vadovas.

Prezidentas, kalbėdamas apie Seimo rinkimų rezultatus, teigė, kad šie rodo, jog Lietuva nėra vienalytė, mat miestų ir regionų balsai esą kartais pasidalina per pusę.

„Tai nėra blogai, jeigu rinkimus laimėjusios partijos priims domėn tą faktą, kad didelės dalis rinkėjų tikrai pageidautų ir kairiosios politikos tam tikrų elementų, ir atskirties mažinimo“, – teigė G. Nausėda.

Šalies vadovas teigė besitikintis, kad naujajame Seime konstruktyviai dirbs tiek valdantieji, tiek ir opozicija.

„Tikiuosi, kad padarysime žingsniuką aukštyn politinės kultūros prasme. Ta prasme, kad valdančiąją koaliciją suformavusios partijos įsiklausys į opozicijos siūlymus, o ne šluos nuo stalo vien todėl, kad tai siūlo opozicija“, – tvirtino prezidentas.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10