Lietuvoje

2020.10.26 07:59

Urbonaitė: laimėtojų santūrumas suprantamas – dirbti su 74 mandatais bus nelengva

mano, kad didžiausios derybos vyks dėl Švietimo ministerijos
LRT.lt2020.10.26 07:59

Opozicijoje esantys konservatoriai laimėjo Seimo rinkimus ir pradėjo derybas dėl centro-dešinės valdančiosios koalicijos su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija. Politologės Rimos Urbonaitės teigimu, tokie rezultatai stebinti neturėtų, tačiau pabrėžia, kad valdantiesiems būsimame Seime dirbti bus nelengva, o dauguma – pakankamai trapi.

„Pagrindinė žinia yra tokia, kad nors ir su 74 mandatais, bet mes turėsime visiškai naują koaliciją“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologė Urbonaitė apie „valstiečių“ pralaimėjimą: pagrindiniai partijos veidai patyrė nokdauną

Kaip LRT TELEVIZIJOJE kalbėjo MRU lektorė, džiaugtis dėl pergalės valdantieji gali, tačiau, pasak jos, pastarieji supranta – dešiniųjų pergalė nėra triuškinanti, todėl dauguma bus trapi, labiau liūdėti dėl prarastos valdžios turėtų „valstiečiai“ – rinkėjų kritimas yra ryškus, o tai parodo pasitikėjimą jais mažėjimą.

„Vakar niekas pernelyg nedžiūgavo dėl rezultatų ir galima suprasti kodėl. Dešiniųjų pergalė yra minimali, nes yra vos trijų mandatų persvara, o kitoje pusėje – geras chaosėlis, nes ten visi susigraibė po trupinius. O praradimas „valstiečių“ yra didelis, jie surinko daugiau nei 30, kai per 2016-ųjų rinkimus turėjo daugiau nei 50. Tai jau yra nemažas praradimas. Tai dėl to vakar nedžiūgavo nei viena pusė, nes, kaip aš sakau, lengviausias darbas yra išsirinkti valdžią, sunkiausias – su ta valdžia gyventi. Tai prasideda visos įdomybės ir dabar bus pats įdomiausias etapas“, – sakė R. Urbonaitė.

Kad „valstiečių“ patirtas pralaimėjimas jiems yra skaudus, R. Urbonaitės teigimu, buvo galima jausti dar nesuskaičiavus visų balsų rinkimuose. Politologė, klausydamasi „valstiečių“ lyderio komentaro pajautė nusivylimą.

Panašiai R. Urbonaitė kalbėjo ir apie socdemų lyderio Gintauto Palucko dar vieną pralaimėjimą – partijos rezultatai nedžiuginantys, o ir pats lyderis net išsikėlęs savo kandidatūrą ne Vilniuje vėl visuomenei ir partiečiams neįrodė savo politinės lyderystės.

„R. Karbauskis, mes žinome, sunkiai susitaiko su pralaimėjimais ir liūdesys balse tikrai buvo. G. Paluckas, mes turbūt pirmą kartą matėme piktą, bet tai yra natūralu, nes partijos pasirodymas yra kuklus, dar blogesnis nei 2016 metais. Paties G. Palucko pasirodymas taip pat turbūt nėra labai džiuginantis. Jis bėgo iš Vilniaus, kad pagaliau kaip partijos pirmininkas laimėtų kokį nors mandatą. Tai dabar ir to nenutiko. Tai G. Paluckas ir R. Karbauskis, vakar greičiausiai buvo ta liūdniausia mūsų dalis, nors santūrumas buvo ir iš būsimų valdančiųjų pusės, nes jie supranta, kad bus nelengva su 74 mandatais“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Politologė pažymi, kad didelių staigmenų antrajame ture pernelyg nebuvo, bet keletą jų R. Urbonaitė išskyrė. Viena tokių, „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko pralaimėjimas Marijampolėje.

„Labai didelių staigmenų nebuvo, nebent atskiros vienmandatės, kur pergalės nebuvo galbūt planuotos“, – sakė MRU politologė Rima Urbonaitė, pripažinusi, kad šiek tiek nustebino rezultatai Marijampolėje.

Rinkimai įvyko, tačiau laukia nauja užduotis būsimoms koaliciją formuosiančioms politinėms jėgoms – derybos.

Politologės R. Urbonaitės teigimu, tikėtina, kad visos politinės partijos turi apsibrėžusios sritis, kuriose norėtų dirbti, tačiau, pasak MRU lektorės, šiuo metu yra keletas ministerijų, į kurias bus nukreiptas didesnis dėmesys. Viena tokių, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Jei politinės jėgos sutars, jog į Vyriausybės vadovės kėdę sėdasi I. Šimonytė, politologės manymu, ji turėtų spręsti ir dėl finansų ministro, nes tai tarsi dešinioji premjero ranka, todėl šiuo atveju sprendimas tektų I. Šimonytei.

„Daugiausia kapitalo šiandien turi konservatoriai, kurie greičiausiai ir turės daugiausiai postų. Tiesa, bus postų, kurie bus aktualesni, pavyzdžiui, švietimo ministro postas, į kurį, matyt, bus norinčių iš visų partijų, todėl kyla klausimas, kaip susiderės. Greičiausiai, finansų ministro postą I. Šimonytė norės patikėti sau artimam žmogui, nes finansų ministras yra dešinioji ranka ir labai svarbus premjerui. <..> Šiuo metu tai bus ypač aktualu, kai mes kalbame ir apie skolas, ir apie gaunamus šviežius pinigus, kuriuos reikės investuoti, o ne šiaip pabarstyti. <...> Dar labai įdomu, kokie santykiai bus su prezidentūra, nuo to irgi priklauso kabineto sudėtis“, – sakė R. Urbonaitė.