Lietuvoje

2020.10.26 07:23

Veryga pozityvių žinių dėl didmiesčių neturi: Vyriausybei apsisprendus karantinas galėtų įsigalioti dar šią savaitę

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.26 07:23

Nuo pirmadienio dėl plintančio koronaviruso visoje Lietuvoje iki vidurnakčio ribojamas barų, restoranų, naktinių klubų darbo laikas, jų lankytojus bus privaloma registruoti, o 12-oje savivaldybių įvestas lokalus karantinas, ten taikomi ir papildomi ribojimai.

Tiesa, panaši situacija gresia ir šalies didmiesčiams. Apie tai pirmadienio rytą užsiminė ministras Aurelijus Veryga.

Pasak jo, tiek Vilnius, tiek kiti miestai jau yra pavojingoje zonoje, čia susirgimų skaičius žaibiškai kyla, todėl Vyriausybė gali priimti sprendimus ir dėl šių miestų.

„Galime tikėtis ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir kituose dideliuose miestuose. Galima tikėtis, kad Vyriausybė apsispręs dėl karantino, aš, aišku, už visą Vyriausybę pasakyti negaliu, bet tikrai didžioji dalis didelių savivaldybių yra patekusios į tą raudonąją savivaldybių zoną, ten ir atvejų skaičiai yra dideli, ir nustatytas procentas užsikrėtusiųjų yra didelis. Nuo kada galėtų įsigalioti, aš nespėliosiu, turėtų būti keletas dienų, kad savivaldybė spėtų pasiruošti. Tai jei šiandien bus priimtas sprendimas, tai tikėtina, kad šią savaitę įsigalios“, – teigė ministras A. Veryga.

Paklaustas apie netipinę situaciją sekmadienį, kai NVSC paskelbė susirgusių per parą žmonių skaičių, o po kelių valandų jį patikslino ir buvo matyti gana didelis atvejų šuolis, A. Veryga sako, kad panaši situacija nėra gera, bet ji nestebina. Ministro teigimu, NVSC jau trūksta žmogiškųjų resursų fiksuoti visus susirgusiuosius, įtraukti juos į ataskaitas, todėl sekmadienį ir įvyko toks incidentas.

„Situacija yra sudėtinga, ne kartą apie tai esame kalbėję, augant skaičiui žmonės nebespės visų atvejų patvirtinti ir suregistruoti. Gaila, kad vakar ryte buvo paleisti tie skaičiai, vėliau NVSC turėjo tikslinti. Tai geriau jau juos paskelbti vėliau negu netikslius“, – sakė A. Veryga.

Pasak jo, ši situacija buvo jau aptarta su NVSC, jis patikino, kad pateikiamais skaičiais visuomenė tikrai gali pasitikėti.

„Dviem trečdaliais atvejų atsekamumas dar veikia. Dar išlieka prasmė rasti kontaktus, juos atsekti. Dalis atvejų, deja, jų užsikrėtimų kelias ir vieta lieka nebežinomi ir tai rodo, kad virusas plinta visuomenėje ir turime būti budrūs visi“, – teigė ministras.

Dar bent kelias savaites Vyriausybėje dirbsiantis politikas sako, kad tampa akivaizdu, jog NVSC teks ieškoti papildomų resursų, bus pasitelkiami ne tik savanoriai, bet prašoma ir kitų oficialių institucijų pagalbos.

„Teks ieškoti papildomai žmonių, vėl turėsime grįžti prie modelio, kai padeda savanoriai, kitos institucijos. <...> Tikrai motyvacijos nepridėjo ir įvairūs tyrimai, kai žmonės, kurie sunkiai dirbo, buvo kviečiami pasiaiškinti. Tas žmonėms motyvacijos nepridėjo, yra labai daug perdegimo, bet mes nesame vienintelė šalis, kurioje tokia situacija susiklostė, bet, matyt, turės talkinti kiti sektoriai“, – apie pagalbą NVSC sakė ministras.

Dėl pralaimėjimo rinkimuose neliūdi

„Valstiečiams“ patyrus pralaimėjimą rinkimuose A. Verygai teks palikti ministro postą. Paklaustas, ar tai liūdna žinia, politikas teigia, kad priima tai kaip natūralų rinkimų procesų dalyką, tačiau šioje COVID-19 pandemijos situacijoje darbų yra kiekvieną dieną, todėl dar kelios jo ministravimo savaitės greičiausiai bus itin įtemptos.

„Nei liūdžiu, nei džiaugiuosi, priimu tą kaip natūralų dalyką, kuris įvyksta po rinkimų. Žmogiškai norisi poilsio, bet to poilsio dar gerą mėnesį nenusimato, kol susiformuos nauja Vyriausybė, teks dar labai daug darbų nuveikti“, – sakė dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.