Lietuvoje

2020.10.25 23:25

Į premjeres pretenduojanti Šimonytė jau turi galimus kandidatus į finansų ir sveikatos apsaugos ministrus

atnaujinta 00.15
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS, ELTA2020.10.25 23:25

Negalutiniai duomenys rodo, kad Seimo rinkimų laimėtojais po antrojo tapo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė patikino, kad partija yra pasiruošusi imtis iniciatyvos formuojant koaliciją. Vėlyvą sekmadienį I. Šimonytė LRT Televizijai sakė, kad pakvietė dešiniąsias partijas artimiausiu metu tartis dėl koalicijos, taip pat jog yra numačiusi kandidatus vadovauti kai kurioms ministerijoms.

Konservatorių lyderiai patvirtino jau kontaktavę su galimais koalicijos partneriais, tačiau teigė, kad tai tebuvo žinutės, nieko konkretaus nesitarta.

„Tos indikacijos, ta informacija, kurią mes turime šiandien, skaičiai, leidžia skambintis ir pirmąsias kalbas pradėti. <...> Susirašėme feisbuke“, – sakė G. Landsbergis.

Vėliau LRT Televizijoje apie tai užsiminė ir I. Šimonytė: „Negaliu pasakyti, kad vyksta derybos, bet kas yra įvykę, tai tam tikras signalas ar pakvietimas, kad pradėkime diskutuoti apie galimą susitarimą“.

Ji sakė, jog konservatoriai galėtų pasiūlyti ministrus į visas ministerijas, tačiau į prioritetines šių neskirstė.

„Nėra tokio skaičiavimo, kad kažkiek ministerijų reikia pasilikti „sau“. Nes dėl ko reikėtų? Kad turėtum ministeriją? Man atrodo, kad pirmiausia reikia kalbėti apie darbus, kuriuos reikia padaryti, o tada nutarti, kurios partijos siūlomas žmogus vis dėlto geriausiai galėtų jį atlikti, turėtų didžiausią pasitikėjimą visuomenėje. Ir jeigu tai būtų žmogus, kurį pasiūlė kita partija, tai tikrai nebūtų taip, kad Tėvynės sąjunga dantimis įsikandusi kažkokios ministerijos būtinai gvieštusi“, – kalbėjo konservatorių sąrašo lyderė.

Ji pridūrė, kad jai asmeniškai yra svarbus potencialių ministrų turimas pasitikėjimas visuomenėje. Į finansų ministro pareigas konservatorių vedlė sakė turinti „labai gerą kandidatą“, tačiau esanti pasiruošusi išklausyti ir būsimųjų partnerių pasiūlymus, potencialų TS-LKD deleguotą ministrą I. Šimonytė sakė matanti ir sveikatos apsaugos ministerijoje. Su šiais žmonėmis yra kalbėtasi apie galimas jų kandidatūras.

Paklausta apie tai, kokį vaidmenį koalicinėse derybose turėtų TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis, konservatorių sąrašo lyderė aiškino, kad judviejų pozicijos nesikirstų.

„Aš manau, kad susitarimas koalicinis bus, kaip ir turi būti, tarp politinių partijų, bet jeigu pavyks suformuoti koaliciją, turbūt man bus patikima formuoti Vyriausybę. Tai toks mūsų vaidmuo ir bus – Gabrielius Landsbergis atstovaus partiją kaip partijos pirmininkas, o kadangi mano kandidatūra būtų teikiama į premjerės pareigas, tai aš rūpinčiausi turbūt labiausiai tuo, kas tektų Vyriausybės darbui kaip jos atsakomybės“, – sakė I. Šimonytė.

Dėl neoficialiai aptariamos G. Landsbergio kandidatūros tapti Seimo pirmininku I. Šimonytė negalėjo daug pasakyti. „Čia Seimas spręs pirmajame savo posėdyje, kas galėtų būti Seimo pirmininku. Aš balsuosiu kaip Seimo narė, bet derybos yra derybos, jose tariamasi dėl visko, todėl negalima išrankioti atskirų elementų“, – sakė ji.

Keistų pandemijos valdymo būdą

Kiek anksčiau įvykusioje spaudos konferencijoje I. Šimonytė kalbėjo, kad kol kas panašu, kad centro-dešinės koalicija turės daugiau nei pusę balsų Seime, tačiau, anot jos, svarbu sulaukti galutinių skaičių. TS-LKD pirmininkas teigė, kad bus kalbamasi tiek su Liberalų sąjūdžiu, tiek su Laisvės partija, neišskiriant nė vienos.

„Laisvės partija neturėjo didelio atstovavimo šioje kadencijoje, dirbom tik su Aušrine. Bet galiu pasakyti, kad pasitikėjimo lygis, kurį sugebėjome sukurti dirbdami opozicijoje tiek ir su Viktorija, jos atstovaujama partija, tiek su Aušrine, tikrai leidžia pradėti kalbas, kurios būtų orios, garbingos ir pasitikėjimu grindžiamos“, – komentavo G. Landsbergis.

Paklausus, ar koalicijoje gali atsirasti vietos ir Darbo partijai, G. Landsbergis sakė nematantis reikalo pradėti koalicinių kalbų, tačiau TS-LKD keliamas siekis yra, kad būsimoji koalicija ir būsimoji Vyriausybė turėtų girdėti ne tik tuos rinkėjus, kurie balsavo už koaliciją sudarančias partijas.

„Mes kviesime kitas politines jėgas, jeigu jos mato, kad jų darbai, jų programinės nuostatos gali būti įgyvendintos ir yra svarbios, mes galime svarstyti jas įtraukti į Vyriausybės programą, lygiai taip pat kviesti politines jėgas prisidėti prie tų darbų, kurie, mūsų nuomone, yra svarbiausios Lietuvai“, – teigė partijos pirmininkas.

Dar rinkimų kampanijos metu tapo aišku, kad liberalių partijų programose yra punktų, kurie TS-LKD programoje nepaminėti, pavyzdžiui, tos pačios lyties asmenų partnerystė. Partijos sąrašo lyderė I. Šimonytė kalbėjo, kad TS-LKD bendruomenė šiuo klausimu turi įvairias nuomones, todėl jis nėra įtrauktas į partijos programą.

„Sakyti, kad tai yra radikali priešprieša, būtų didelis perdėjimas. Turbūt, kad tokiems klausimams spręsti reikia rasti kitokį formatą, nei Vyriausybės programa“, – sakė I. Šimonytė.

I. Šimonytė mano, kad klausimai dėl vienos lyties asmenų partnerystės įteisinimo bei kanapių legalizavimo medicinos ir rekreacijos tikslais turėtų būti aptariami Seime.

„Tai galėtų būti diskutuojama šiame Seime. Yra Seimo narių, kuriems šis klausimas svarbus, jie galėtų inicijuoti šitą klausimą ir ta diskusija Seime galėtų vykti“, – žurnalistams sekmadienį sakė I. Šimonytė.

„Vyriausybės programa turėtų kalbėti apie kitus dalykus. Nes jeigu mes turime klausimus, dėl kurių yra skirtingi pasirinkimai skirtingų politikų, matyt, geriausiai centrines nuostatas derinti ten, kur yra tautos atstovybė“, – sakė I. Šimonytė.

I. Šimonytė sakė, kad vienas iš pirmųjų jos darbų būtų keisti pandemijos valdymo būdą, kad jame būtų daugiau skaidrumo.

„Pirmiausia, turbūt, reikia keisti patį valdymo būdą, mūsų vertinimu, ir tą ne kartą esame sakę, kad pirmiausia turėtų būti labai aišku, kas su kuo kalbasi, apie ką ir kaip yra priimami sprendimai. To, ko šiandien labiausiai pasigendame – pasigendame ir skaidrumo, ir aiškumo, kas pataria, ar iš vis pataria, kodėl vienus ar kitus patarimus Vyriausybė pasirenka ir kieno žodis šioje situacijoje lemiamas“, – teigė I. Šimonytė.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10