Lietuvoje

2016.01.27 12:27

Ispanijos karinių oro pajėgų vadas aplankys Lietuvoje NATO oro misiją vykdančius karius

LRT.lt 2016.01.27 12:27

Ispanijos Karinių oro pajėgų vadas generolas Francisco Javieras Garcia Arnaizas su delegacija viešėdamas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose aplankys NATO oro policijos misiją vykdančius Ispanijos Karinių oro pajėgų karius.

Lydimas Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vado pulkininko Mariaus Matulaičio gen. F. J. Garcia Arnaizas susipažins su karių atliekama NATO Oro policijos misija, užduotimis ir iššūkiais.

Taip pat gen. F. J. Garcia Arnaiz susitiks su Lietuvos karinių oro pajėgų vadu pulkininku Audroniu Navicku.

Ispanijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvauja jau trečią kartą – ši misija Šiauliuose jiems antra, vieną kartą ispanai budėjo Amari bazėje Estijoje. Pirmą kartą Lietuvoje ispanai budėjo 2006 m. su naikintuvais „Mirrage F1“, Estijoje – 2015 m. su naikintuvais „Eurofighter Typhoon“.

2016 m. sausio 7 d. Ispanijos kontingentas į Aviacijos bazę Šiauliuose atvyko su keturiais moderniais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“. Ispanijos kontingentą sudaro apie 130 karių – pilotai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai. Jie atvyko iš nuolatinės dislokacijos vietos Albacetė Aviacijos bazės Ispanijoje.

Kaip pastiprinimas pagrindiniam iš Šiaulių Aviacijos bazės oro policijos misiją vykdančiam Ispanijos kontingentui, Estijos Amari Aviacijos bazėje dislokuotas Belgijos karinių oro pajėgų kontingentas su keturiais naikintuvais F-16. Belgai nuo š. m. sausio pakeitė iki šiol Estijoje budėjusius Vokietijos karius su naikintuvais „Eurofighter Typhoon“. Įgyvendinant NATO saugumo užtikrinimo priemones, sąjungininkai papildomus naikintuvus NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse skiria nuo 2014 m. balandžio.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo, kada Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko šią misiją Baltijos valstybėse vykdė jau 16 sąjungininkių šalių. Ispanijos kontingento vykdoma NATO oro policijos misija bus 40-oji nuo jos vykdymo pradžios 2004 metais.

NATO oro policijos misija – kertinis Aljanso solidarumo akmuo, o NATO oro erdvės vientisumo išsaugojimas – kolektyvinė užduotis. Narėms, neturinčioms savo pajėgumų, tarp jų ir Baltijos šalims, NATO taiko visam Aljansui vienodus saugumo užtikrinimo standartus. Baltijos valstybėse ištisus metus budintys NATO naikintuvai yra pasirengę reaguoti į bet kokius galimus Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės pažeidimus.