Lietuvoje

2020.10.25 07:22

„Baltosios pirštinės“: balsavimas antrajame ture vyko sklandžiau nei pirmajame

atnaujinta 20.24
LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt, BNS, ELTA2020.10.25 07:22

Lietuviai sekmadienį grįžo prie balsadėžių išreikšti savo valios antrajame Seimo rinkimų ture. Remiantis 20 val. Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, per sekmadienį balsavo 27,4 proc. rinkėjų. Iš viso, skaičiuojant su išankstiniu balsavimu, antrajame rinkimų ture savo valią jau išreiškė 38,6 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių. Kiek vėliau patikslinta, kad iš viso balsavo 39,7 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių.

LRT.lt primena, kad, saugantis koronaviruso, visi rinkėjai turėjo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, su savimi turėti rašiklį, laikytis atstumų, o rinkimų komisijos reguliariai dezinfekuoja patalpas.

Žemėlapis sukurtas Vyriausiosios rinkimų komisijos užsakymu.

Policija: rinkimų sekmadienis praėjo ramiai, naujų ikiteisminių tyrimų nepradėta

Policijos departamento vertinimu, pagrindinė antrojo Seimo rinkimų turo diena praėjo ramiai, gauti 34 pranešimai apie galimus pažeidimus, tačiau naujų ikiteisminių tyrimų nepradėta.

„Policijos vertinimu, rinkimai praėjo pakankamai ramiai, ypatingų įvykių neužfiksuota, policija aktyviai reagavo į gaunamus iškvietimus, pagal iš anksto sudarytus maršrutus dirbo ir patruliavo prie rinkimų komisijų“, – pranešė departamentas.

Daugiausiai – 17 – pranešimų sulaukė Vilniaus policija, kitose apskrityse pranešimų būta mažiau.

„Daugiausiai pranešimų gauname apie neleistiną agitaciją, įtartinus asmenis ar automobilius, galimus pavežėjimus ar neblaivius asmenis“, – Vyriausiosios rinkimų komisijos surengtoje spaudos konferencijoje sakė generalinis policijos komisaras Renatas Požėla.

Per visą išankstinį balsavimą antrajame Seimo rinkimų ture šią savaitę policija gavo 35 pranešimus apie pažeidimus, pagal juos pradėti du ikiteisminiai tyrimai – dėl bandymo apvogti sostinės Lukiškių aikštėje įrengtą išankstinio balsavimo punktą ir dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise Tauragės apskrityje.

Pasak R. Požėlos, per visą rinkimų laikotarpį policija gavo 210 pranešimų, 102 iš jų yra susiję su galimais pažeidimais Vilniaus apskrityje.

Policijos generalinio komisaro teigimu, per šį trijų savaičių laikotarpį pradėti devyni su rinkimais susiję ikiteisminiai tyrimai, keturi iš jų – dėl galimų rinkėjų teisių pažeidimų.

„Tiek pirmas, tiek antras turas, mūsų supratimu, mūsų vertinimu, praėjo pakankamai ramiai ir tikrai norisi tuo pasidžiaugti“, – pasibaigus rinkimams sakė R. Požėla.

„Baltosios pirštinės“: balsavimas vyko sklandžiau nei pirmajame ture

Per rinkimų dieną „Baltosios pirštinės“ iš piliečių sulaukė virš 80 pranešimų apie galimus pažeidimus, 200 galimų pažeidimų fiksavo organizacijos stebėtojai rinkimų apylinkėse ir jų išorėje. Bent šešis kartus rinkimų stebėtojai kreipėsi į Lietuvos policiją dėl galimo rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo. Apie galimą papirkimą organizacija viso sulaukė 11 pranešimų, kurių dalis buvo nepagrįsti, rašoma organizacijos pranešime.

Rinkimų apylinkėse dažniausiai pastebėtos netaisyklingai užplombuotos ar visai neužplombuotos balsadėžės, rinkimų komisijų nariai ne visada naudojo asmens duomenų apsaugą užtikrinantį rinkėjų sąrašo antdėklą, rinkėjai eidavo į balsavimo kabinas ne po vieną, rinkimų apylinkėse ir jų prieigose rasta agitacinės medžiagos, o viduje kartais nebuvo dėvimos asmens apsaugos priemonės.

Pirmojo turo klaida dėl balsavimo organizavimo saviizoliacijoje esantiems rinkėjams, panašu, kad buvo ištaisyta, tačiau „Baltąsias pirštines“ pasiekė pranešimai dėl negalėjimo pasinaudoti rinkimų teise užsienyje. Dešimtys Australijos lietuvių kreipėsi, nes negavo biuletenių arba juos gavo per vėlai, kad nėra galimybių jų balsų laiku pristatyti į atsakingą užsienio atstovybę. Organizacijos teisininkai VRK pateikė grupinį skundą, siekiant, kad kitų rinkimų metu būtų atsižvelgta į Pasaulio lietuvių balsavimo problemas.

Rinkimų dieną piliečiai pranešė apie agitacijos draudimo pažeidimus. Dažniausiai pranešama apie skleidžiamą ar matomą politinę reklamą socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose, taip pat rinkėjai kreipiasi dėl lauko reklamos stendų, kurie gali likti ir agitacijos draudimo metu.

„Baltųjų pirštinių“ komanda aktyviai konsultavo rinkėjus įvairiais klausimais - gauta beveik 100 skambučių. Rinkėjai teiravosi dėl F5 formos pildymo, agitacijos internetinėje erdvėje ir lauko stendų su politine reklama, balsavimo patekus į saviizoliaciją, savo rinkimų apylinkės adreso, buvo rinkėjų, nežinojusių, kad jų apygardoje nėra antrojo rinkimų turo.

Palyginus pranešimų apie galimus pažeidimus skaičius su pirmuoju rinkimų turu, galima daryti išvadą, kad rinkimai įvyko skaidriai ir sklandžiai. Nepriklausomų rinkimų stebėtojų ataskaitos rodo, kad antrajame ture galimų pažeidimų fiksuojama tik kas penktoje apylinkėje. Pirmojo turo metu problemų rasta kas trečioje apylinkėje.

Matjošaitytė: naujo Seimo sudėtį Lietuva sužinos apie vidurnaktį

Tai, kaip atrodys naujai išrinktas Seimas, turėtų paaiškėti apie vidurnaktį, sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.

„Apie vidurnaktį plius minus jau turėtų būti aiški kryptis. Aš jaučiu, kad didžioji dalis rezultatų tikrai bus paskelbta vidurnaktį. Tačiau gali būti taip, kad tos apylinkės, kurios turi daug išankstinio balsavimo vokų, – jos gali skaičiuoti šiek tiek ilgiau. Bet tai bus tik pavieniai atvejai, nes suskaičiuoti balsus, kuomet yra tik du kandidatai, nėra labai didelis reikalas“, – Eltai teigė VRK vadovė.

„20 valandą užsidaro apylinkės, tada pravėdinamos patalpos, dezinfekuojami dažnai liečiami paviršiai... Tada pradedami skaičiuoti balsai. Jei nebus konfliktų tarp stebėtojų, turėtų viskas sklandžiai dėliotis. Tačiau čia nėra lenktynės. Todėl neskubėsime vien tam, kad kažkokiu konkrečiu laiku būtinai būtų paskelbti rezultatai. Svarbiausia, kad viskas būtų korektiška ir teisingai viskas būtų suskaičiuota“, – sakė VRK pirmininkė, dar kartą pabrėždama, kad naujo Seimo sudėtį Lietuva turėtų sužinoti apie vidurnaktį.

„Jeigu niekas nepakiš kojos, rinkimų komisijų nariai nebus pavargę ir lėtai neskaičiuos, jei nebus kažkokių incidentų, manome, kad vidurnaktį mes jau tikrai matysime pagrindinius rinkimų rezultatus“, – pridūrė L. Matjošaitytė.

Daugiausia pažeidimų fiksuojama Vilniuje

Nuo pirmadienio vykstant išankstiniam balsavimui antrajame Seimo rinkimų ture, šalies policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus, susijusius su rinkimais.

Kaip BNS sekmadienį sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, abu ikiteisminiai tyrimai pradėti pirmadienį, vienas jų – dėl bandymo įsilaužti į balsavimui iš anksto skirtą vagonėlį sostinės Lukiškių aikštėje. Antrojo ikiteisminio tyrimo aplinkybių policija kol kas nedetalizuoja.

Iš viso policija nuo spalio 19 iki sekmadienio 16 valandos gavo 57 pranešimus, susijusius su galimais pažeidimais rinkimuose, daugiausiai – dėl neleistinos agitacijos, dėl įtartinų asmenų ar automobilių prie rinkiminių apylinkių, galimo rinkėjų papirkinėjimo. Daugiausiai pranešimų gauta iš Vilniaus apskrities – 26, iš Tauragės apskrities – dar devyni.

Rinkimų dieną gauti 22 pranešimai, taip pat daugiausiai iš Vilniaus apskrities, ikiteisminių tyrimų nepradėta.

Dėl kai kurios gautos informacijos yra renkama papildoma medžiaga, tikslinamos aplinkybės.

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ teigia, kad jų stebėtojai penkis kartus kreipėsi į Lietuvos policiją dėl galimo rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo atvejų Vilniaus regione.

Rinkimų stebėtojai teigia, kad apylinkėse pastebėjo netaisyklingai užplombuotų balsadėžių, ne visur rinkimų komisijų nariai naudoja asmens duomenų apsaugą užtikrinančius rinkėjų sąrašų antdėklus, rinkėjai ne po vieną eina į balsavimo kabinas, taip pat nemažai atvejų, kur apylinkėse neatsakingai dėvimos ar nedėvimos asmens apsaugos priemonės.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, komentuodama vykstančius rinkimus, LRT RADIJUI teigė pastebinti, kad rinkėjai į balsavimo vietas ateina pasiruošę: dėvi nosį ir burną dengiančias priemones, su savimi turi asmens dokumentus ir savo rašiklius.

„Kaip ir pirmo turo metu, taip ir dabar, gavome pranešimų, kad galimai buvo pažeisti agitacijos draudimo reikalavimai, dalijamasi įvairiais agitacijos pranešimais, žinutėmis socialinio tinklo „Facebook“ paskyrose, taip pat ir uždarose grupėse. Keletas pranešimų buvo dėl išorinės politinės reklamos. Tai tokie daugiau ar mažiau panašūs ir šiems rinkimams būdingi pranešimai“, – tvirtino L. Matjošaitytė.

Saviizoliacijoje esantieji balsuoti atsisako, plėšo biuletenius, o kai kurie – laiką leidžia kitame mieste

L. Matjošaitytės teigimu, pastebima, kad antrajame ture, lyginant su pirmuoju, rinkėjų aktyvumas yra mažesnis. „Galima bendrai sakyti, kad apie 2 proc. aktyvumas yra mažesnis, bet, kaip antrajam turui, tie rodikliai yra geri“, – pridūrė L. Matjošaitytė.

Paklausta apie saviizoliacijoje esančius rinkėjus, VRK pirmininkė teigė, kad pasiteisino sprendimas suteikti jiems galimybę balsuoti per išankstinį balsavimą. Tai padarė 3 200 saviizoliacijoje esančių žmonių.

„Per 800 žmonių buvo užsiregistravusiųjų balsuoti namuose. Tuos, kurie užsiregistravo, manau, visus komisijos nariai spėjo aplankyti. Tiesa, pastebėjome naują tendenciją, kad susisiekus su rinkėju, jeigu jis nerandamas namuose, rinkėjas informuoja, kad „aš atsisakau dalyvauti rinkimuose, nenoriu balsuoti“, – tvirtino L. Matjošaitytė.

Jeigu asmuo privalo būti saviizoliacijoje, bet komisijos nariai jo namuose neranda, apie galimą saviizoliacijos pažeidimą pranešama policijai.

Vis dėlto L. Matjošaitytė priduria – pastebima, kad perspėjimas apie galimą policijos informavimą rinkėjus pasiekė ir dauguma jų elgiasi atsakingai, tačiau kiti vis dėlto saviizoliacijos taisykles pažeidžia ar balsuoti atsisako pamatę kandidatus.

„Tie, kurie nusprendžia dėl vienokių ar kitokių priežasčių pasirenka kitą kelią, žinoma, gali sulaukti nelabai malonių pasekmių. Turime istorijų, kai rinkėjas paskambina ir pasako „aš šiuo metu esu Druskininkuose, kai grįšiu į namus, balsuosiu“. Kyla klausimas – kas čia vyksta.

Turime istoriją, kai rinkimų komisijų nariai nuvyksta į balsavimą namuose ir rinkėjas, susipažinęs su biuleteniu, su kandidatais dviem, pasako, kad jam tie kandidatai nepatinka, suplėšo biuletenį ir meta komisijos nariams į veidus. Tai vėl toks protestas, bet tie komisijos nariai nekalti, kad tame biuletenyje yra kandidatai, kurie rinkėjui nepatinka. Tokia saviraiškos forma gana įdomi“, – komentavo L. Matjošaitytė.

„Baltosios pirštinės“ per pirmąsias kelias valandas į policiją kreipėsi penkis kartus

Situaciją prie balsavimo vietų taip pat stebi ir nevyriausybinės organizacijos „Baltosios pirštinės“ stebėtojai. Kaip informavo organizacija, per pirmąsias keturias balsavimo valandas aplankyta 90 rinkimų apylinkių ir sulaukta virš 20 rinkėjų pranešimų apie galimus pažeidimus. Stebėtojai jau penkis kartus kreipėsi į Lietuvos policiją dėl galimo rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo atvejų Vilniaus regione.

Rinkimų stebėtojai apylinkėse pastebėjo netaisyklingai užplombuotų balsadėžių, ne visur rinkimų komisijų nariai naudoja asmens duomenų apsaugą užtikrinančius rinkėjų sąrašų antdėklus, rinkėjai ne po vieną eina į balsavimo kabinas, taip pat nemažai atvejų, kur apylinkėse neatsakingai dėvimos ar nedėvimos asmens apsaugos priemonės.

Stebėtojai renka informaciją, ar apylinkės yra pritaikytos fizinę negalią turintiems asmenims. Nepritaikytų apylinkių – bent ketvirtadalis, o detali informacija apie jas bus perduota Lietuvos negalios organizacijų forumui.

Piliečiai rinkimų savaitgalį praneša ir apie agitacijos draudimo pažeidimus. Užfiksuoti atvejai, kai dalijamasi politine reklama socialiniuose tinkluose. Svarbu atkreipti dėmesį, kad išorinė politinė reklama, pakabinta iki agitacijos draudimo laikotarpio, gali likti ir jo metu, – dažnai piliečiai nepagrįstai praneša apie didžiuosius lauko stendus, kurie gali kabėti ir rinkimų dieną.

Tiek „Baltosios pirštinės“, tiek VRK pirmininkė dar kartą priminė, kad atvykstant balsuoti su savimi šiemet privalu turėti ne tik asmens tapatybės kortelę, bet ir nosį bei burną dengiančias apsaugos priemones bei savo rašiklį.

Pamiršus pasiimti apsaugos priemones ar rašiklį, jie gali būti suteikti ir balsavimo vietoje.

Balsuojantieji iš anksto buvo aktyvesni

Seimo rinkimų antrajame ture balsuojant iš anksto savo valią pareiškė 260 951, arba 11,29 proc., rinkėjų, pranešė VRK.

Palyginti su 2016 metais vykusiais Seimo rinkimais, šiemet rinkėjų aktyvumas balsuojant iš anksto pakartotiniame balsavime yra smarkiai didesnis. Tuomet savo valią iš anksto pareiškė 141 864 rinkėjai, arba 5,95 procento rinkėjų.

Iš 2 310 860 balsavimo teisę turinčių rinkėjų iš anksto balsavo 159 367, balsavimo teise namuose pasinaudojo 89 258. Specialiuose punktuose balsavo 12 326 rinkėjai.

VRK pateiktais duomenimis, aktyviausiai išankstinio balsavimo metu balsavo Nalšios pietinės apygardos (17,66 proc.) ir Sėlos vakarinės apygardos (16,52 proc.) rinkėjai. Mažiausiai aktyvūs buvo Panerių–Grigiškių apygardos (4,98 proc.) rinkėjai.

Per antrąjį rinkimų turą sekmadienį rinkėjai turės užbaigti formuoti naujos sudėties Seimą. Savo Seimo narį rinks 68 vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjai. Tik Antakalnio, Šalčininkų–Vilniaus ir Medininkų rinkimų apygardų rinkėjams rinkimai jau pasibaigė, nes per pirmąjį turą jie išsirinko savo atstovus į naująjį Seimą.

Pasiimti rašiklių rinkėjai nepamiršta

BNS žurnalistų aplankytose Vilniaus rinkimų apylinkėse dar prieš septintą valandą ryto laukė keliolika žmonių. Dalis iš jų sakė, kad anksti atvyko, norėdami išvengti eilių, o kai kurie pripažino, kad sumaišė laiką, nes pamiršo persukti laikrodžius viena valanda atgal.

Beveik visi rinkėjai į balsavimo apylinkę atvyko su savo rašikliais, dalis turėjo ir vienkartines pirštines.

Simono Konarskio rinkimų komisijos pirmininkė Monika Gasiliūnė BNS sakė, kad komisijos nariai yra pasiruošę dovanoti vienkartinių kaukių jų neturintiems žmonėms ar tiems, kurių kaukės labai nusidėvėjusios.

Sostinės Ąžuolyno progimnazijoje įsikūrusiose Bukčių ir Oslo rinkimų apylinkėse per pusvalandį savo valią išreiškė daugiau kaip 50 rinkėjų.

Oslo apylinkės rinkimų komisijos pirmininkas Edgaras Laveckis teigė, kad žmonės ateina gerai žinodami saugumo taisykles, jog reikia laikytis atstumų, dėvėti kaukes, turėti savo rašymo priemones.

„Žmonės tikrai nesipiktina, dėl COVID-19 neleidžiame po daug – tiek, kiek leidžia sužymėtos ribos. Beveik visi atsineša tušinukus, savo kaukes, išskyrus vieną kitą“, – BNS sakė E. Laveckis.

57-erių finansininkė Ana Bobileva BNS sakė visada einanti balsuoti ir į antrąjį turą. „Kaip ir visada, tikimės, kad bus geriau“, – sakė vilnietė.

Trisdešimtmečiai sutuoktiniai Dovilė ir Andrius Končiak tvirtino, kad balsuoti vos atsidarius apylinkei apsisprendė dėl koronaviruso situacijos, norėdami išvengti eilių.

„Balsuoti einame visada, o anksti šįkart – dėl viruso. Kas patiko šįkart, kad dezinfekuojamos rankenos, komisijos nariai patys labiau ėmėsi iniciatyvos, nes praėjusį kartą jautėsi toks šiek tiek pasimetimas, ir patys kaukes nelabai gerai dėvėjo“, – sakė Dovilė.

A. Končiakas sako, kad anksčiau balsuoti nusprendė ir dėl laukiančių sekmadieninių darbų.

„Manau, vakare rezultatų lauksime“, – sakė jis.

7 valandą ryto prasidėjęs balsavimas baigsis 20 valandą. Rinkėjai kviečiami ateiti balsuoti su veidą ir nosį dengiančiomis kaukėmis, atsinešti savo rašiklį, neturintiesiems apsaugos ir rašymo priemonės jos bus duodamos vietoje.

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovė Laura Matjošaitytė prognozuoja, kad rinkimų rezultatai bus aiškūs apie vidurnaktį.

„Tikimės gerokai anksčiau rinkimų rezultatų, kadangi bus vienas biuletenis, paprastesnis skaičiavimas, neturėsime daugiamandatės biuletenio, reitingavimo, tad panašu, kad galim vidurnaktį jau turėti rinkimų rezultatus“, – BNS sakė L. Matjošaitytė.

Seimo rinkimų antrasis turas vyksta 68 apygardose. Trys jau išrinkti per pirmąjį turą. Dar 70 politikų į parlamentą pateko pagal partijų sąrašus per balsavimą prieš dvi savaites.

Naujasis Seimas į pirmą posėdį paprastai renkasi lapkričio viduryje.

Populiariausi

Mokykla

Lietuvoje

2020.11.30 12:42

Dėl koronaviruso siūloma paankstinti moksleiviams Kalėdų atostogas svarstys dėl būriavimosi ribojimo griežtinimo, atnaujinta 13.46

23
Medikai dirba Respublikinėje Panevėžio ligoninėje karantino metu

Lietuvoje

2020.11.30 09:32

COVID-19 situacija Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami globos namuose, židiniu tapo Marijampolės pataisos namai 1136 nauji atvejai, 13 asmenų mirė, atnaujinta 13.14

8