Lietuvoje

2020.10.24 22:52

Mokytojų atstovai teigia, kad švietimui skiriamas finansavimas – nepakankamas

Kristina Karlonė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.24 22:52

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius džiaugiasi, kad kitų metų biudžeto projekte numatyta daugiau pinigų mokyklų vadovų algoms kelti. Jos turėtų didėti iki 20 procentų. Mokyklų vadovai sako, kad tokia suma neišspręs direktorių trūkumo. Pasak Mokytojų profsąjungų, kitų metų planuose pinigų švietimui iš tiesų per mažai, nors skaičiai popieriuje atrodo įspūdingai.

Lietuvos švietimo lydere miestų kategorijoje šiemet pripažintos Alytaus Šventojo Benedikto gimnazijos chemijos mokytoja Sandra Leonavičienė tikisi, kad kitų metų valstybės biudžete atsiras daugiau pinigų mokytojų kvalifikacijai kelti, mokymosi erdvėms ir mokymo priemonėms finansuoti. Ji pati džiaugiasi nauja chemijos laboratorijos įranga, išmaniąja lenta ir sako, kad be to būtų sunku.

„Technologijos sparčiai tobulėja, reikia, kad jos ateitų ir į mokyklą. Mokiniams pats geriausiai mokymasis yra patyriminis, dėl šios priežasties jie turėtų gauti naujovišką įrangą, su kuria galėtų atlikti bandymus, tas nuobodžias temas išmokti per praktinį darbą“, – tikina ji.

Panorama. Siekiant išvengti koronaviruso gimdymo įstaigose, bus atliekami greitieji COVID-19 testai (su vertimu į gestų k.)

Švietimo darbuotojų profsąjunga teigia, kad ir Seimui pateiktame kitų metų biudžeto plane trūksta pinigų švietimui, nors šiai sričiai planuojama paskirti 0,5 milijardo eurų daugiau nei šiemet. Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas tikina, kad kasmet švietimui skiriama finansavimo dalis mažėja. Jis piktinasi, kad daugiau pinigų investuojama į neaiškius projektus, betoną, kuris nesuteikia pridėtinės vertės ir grąžos.

Ekonomikos DNR planas yra dabartinės Vyriausybės patvirtintas Lietuvos ateities ekonomikos planas, skirtas remti inovatyvų, aukštą pridėtinę vertę kuriantį verslą. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius nesutinka, kad Seimui pateiktas kitų metų biudžetas skriaudžia švietimą.

„Mažėjant BVP ir lėtėjant ekonomikai, augimas ir biudžetinių lėšų praėjusiais metais buvo 95 mln., prie šitų lėšų dar papildomai 107 mln., sutikite, kad vyksta labai sudėtingomis aplinkybėmis. Tai yra iš tikrųjų labai neblogai, aš esu patenkintas“, – tikina ministras.

Ministras sako, kad papildomi 107 milijonai eurų skirti pedagogų ir mokslininkų atlyginimams, kurie didėjo nuo mokslo metų pradžios augimui išlaikyti. Iš jų 18 milijonų daugiau nei pernai skirta mokyklų vadovų algų didinimui.

„Jie leis padidinti atlyginimus iki 20 procentų, ne daugiau. Tai yra palyginti ne daug, ir tas skirtumas tarp vidutinio mokytojo atlyginimo ir mokyklų vadovo atlyginimo dar nėra pakankamas. Tai byloja pats faktas, kad į mokyklų vadovus konkursai yra menki, tai iš tikrųjų yra rimta problema“, – teigia A. Monkevičius.

Šv. Benedikto gimnazijos direktorė Loreta Šernienė sako, kad tokia suma mokyklų direktorių trūkumo nesumažins, nes dabar didelės mokyklos vadovo alga už mokytojo eksperto didesnė dvidešimčia procentų, o jis atsako už viską – ir ugdymo kokybę, ir koronaviruso suvaldymą mokykloje.

„100 eurų tikrai nepritrauks, nes nepadarys didelio pokyčio gyvenime žmogaus. Jeigu taip padvigubėtų (atlygis – LRT.lt), manau, tikrai tai būtų stimulas, visų pirma mokyklų direktoriai, kurie ne dėl algos eina dirbti kaip ir kunigai, gydytojai, jie yra tie, kurie eina įgyvendinti svajonę, misiją atlikti. Bet privalu žmogui jaustis oriai darbo vietoje norint gerai atlikti darbą, jeigu eisiu su „suplšusiais“ batais, nemanau, kad mane motyvuos vien idėja sukurti išskirtinę mokyklą“, – sako direktorė.

Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės pateiktą biudžetą tvirtins jau naujos sudėtis Seimas

Populiariausi

Seimas

Lietuvoje

2020.11.23 09:05

Čmilytė-Nielsen: Seimo darbe bus daroma pauzė atnaujinta 09.26