Lietuvoje

2020.10.24 22:30

Gimdymo namų kova su COVID-19: laukia greitųjų koronaviruso testų, o kol kas į gimdymus patenka ir sergantieji

Urtė Korsakovaitė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.24 22:30

Plintant koronavirusui į gimdyklas patenka ir užsikrėtusieji – ne tik gimdyvės, bet ir jų artimieji. Kai kurios gimdyklos prieš įsileisdamos pacientus juos testuoja, tačiau būna atvejų, kai teigiamas atsakymas paaiškėja tik po gimdymo. Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad gydymo įstaigas artimiausiu metu turėtų pasiekti greitieji testai. Tuomet rezultato tektų laukti valandą.

„Neapibrėžta situacija, kas apima tiek patį laukimą, reguliarias patikras, kontaktus su žmonėmis. Yra ir daugiau nerimo dėl savo būklės, nes atrodo, kad priklausau pažeidžiamų tai kategorijai“, – pasakoja nėščioji Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė.

Žinios. Plintant koronavirusui, gimdyti turinčios moterys nerimauja, jog į palatą vėl bus neįleidžiami vyrai

Psichologe dirbanti Eglė sako, kad moterys ypač nerimauja, kad padaugėjus užsikrėtimų atvejų, į palatas nebeįleis vyrų, kaip jau buvo nutikę prasidėjus karantinui, tačiau bent kol kas gimdyme gali dalyvauti vienas žmogus. Tačiau baiminamasi, kad gimdyklos netaptų koronaviruso židiniais. Pasitaiko atvejų, kad gimdyme dalyvavęs tėtis būna užsikrėtęs koronavirusu.

„Turime bent tris Lietuvoje atvejus, kai vyrui, atėjusiam dalyvauti gimdyme, neturinčiam jokių simptomų, buvo nustatyta COVID-19 infekcija ir vėl tada didėja rizika ir naujagimio perdavimui, ir personalui“, – tikina Kauno klinikų Gimdymo skyriaus vadovas Mindaugas Kliučinskas.

Profesorius M. Kliučinskas sako, kad Kauno klinikos tiria atvažiavusias gimdyves ir jų artimuosius. Kol gauna testo atsakymą, elgiasi kaip su užsikrėtusiaisiais. Tačiau tokias taisykles taiko ne visos gydymo įstaigos, todėl į gimdyklas patenka užsikrėtusieji, o kartais tiesiog nesuspėjama sulaukti testo rezultato.

„Planuojama jau netrukus įsigyti greitųjų PGR testų, kurie leistų pakankamai greitai pamatyti, ar žmogus užsikrėtęs COVID-19 liga. Maždaug per valandą galima gauti testo rezultatą. Tai iš tiesų šiuos testus ir planuojama naudoti gimdyvėms, tai yra tikrai labai geras dalykas, nes galima greičiau reaguoti“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Ginreta Megelinskienė.

Gydymo įstaigos turėtų gauti 15 tūkstančių greitųjų testų koronavirusui nustatyti. Tokiu būdu atsakymas turėtų paaiškėti per valandą.

Populiariausi