Naujienų srautas

Lietuvoje2016.01.27 13:05

Sausio 13-osios bylos procesas atidėtas iki penktadienio

Praėjus dvidešimt penkeriems metams po Sausio įvykių, pradėta nagrinėti Sausio 13–osios byla – didžiausia tiek savo apimtimi, tiek kaltinamųjų skaičiumi byla nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Tik prasidėjus posėdžiui, jis buvo nutrauktas dėl sunegalavusio advokato, o vėliau procesas atidėtas iki penktadienio.

Beveik prieš du dešimtmečius Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų  jau buvo nuteisti šeši asmenys. Trečiadienį Vilniaus apygardos teisme pradedamoje nagrinėti  byloje – 65 kaltinamieji.  Iš jų posėdžiuose greičiausiai dalyvaus tik du, šiuo metu esantys Lietuvoje, kiti bus teisiami už akių. 

Kaltinamiesiems atstovaus apie 60 advokatų. Į pirmąjį posėdį nekviečiami nei liudytojai, kurių apie tūkstantį,  nei nukentėjusieji, kurių beveik 500. Dėl patalpų stokos jie bus kviečiami į konkrečius posėdžius, kurie vyks kelis kartus per savaitę. 

Kadangi Vilniaus apygardos teismas neturi tokių patalpų, kur galėtų tilpti visi proceso dalyviai, posėdžiai bus transliuojami tiesiogiai į šalia posėdžių salės esančią fojė. 1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Bylos nagrinėjimo tiesioginę transliaciją, iki kaltinamojo akto pagarsinimo nuo 9 val. galima stebėti interneto svetainėje www.teismai.lt.

Nutraukė nagrinėjimą sunegalavus advokatui

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį nutraukė 1991 metų sausio 13-osios bylos nagrinėjimą, teismo salėje sunegalavus vienam iš advokatų. Į teismą bus kviečiama greitoji pagalba, dėl šios situacijos paskelbta pertrauka.

Posėdžio pradžioje teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paskelbė kaltinamųjų pavardes. Paaiškėjo, kad į posėdį neatvyko trys valstybės skirti gynėjai.

„Kaltinamiesiems apie posėdį pranešta per Teisingumo ministeriją“, – paskelbė posėdžio sekretorė.

Nukentėjusiems apie bylą praneštą viešo paskelbimo būdu, nė vienas neužsiregistravo ir neatvyko į pirmąjį posėdį, jie bus kviečiami šaukimais.

Teismas nusprendė nustatyti kaltinamojo Genadijaus Ivanovo asmenybę. Jis sakė 1951 gimęs Rusijoje, šiuo metu gyvena Vilniuje, 2009 metais buvo teistas už kyšio davimą pareigūnui. Teisėjai užduodant klausimus šiam kaltinamajam, iš salė pakilo vienas gynėjas ir pranešė, kad jo kolega prastai jaučiasi. Posėdis buvo nutrauktas. 

Ši byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie 1 tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas – 13 tomų. Kaltinamuosius gins per 60 advokatų.

Teismų informacinė sistema „Liteko“ skelbia, kad kaltinimai Sausio 13-osios byloje pateikti buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui, buvusiam Sovietų Sąjungos gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui, buvusiam sovietų armijos Vilniaus garnizono vadui Vladimirui Uschopčikui, Lietuvos komunistų partijos buvusiam antrajam sekretoriui Vladislavui Švedui, buvusiam Lietuvos komunistų partijos centrinio komiteto sekretoriui Algimantui Naudžiūnui.

Kaltinimai taip pat pateikti Genadijui Golubkovui, Valerijui Sibiriakovui, Vladimirui Demidovui, Bogdanui Suščikui, Vladimirui Sofjinui, Sergejui Panikarovui, Jevgenijui Gavrilovui, Ivanui Šepiliovui, Aleksandrui Gomziakovui, Aleksandrui Zolotuchinui, Ruslanui Junusovui, Sergejui Golovko, Sergejui Machovui, Konstantinui Usovui, Anatolijui Fefelovui,  Aleksandrui Navozovui, Eduardui Michailovui, Vladimirui Gončiarikui, Aleksandrui Sidorkovui, Anatolijui Lepichovui, Jurijui Janočkinui, Aleksejui Filimonovui, Anatolijui Ivanickij, Aleksandrui Cepota, Vladimirui Šechovcovui, Grigorijui Belousui, Gennadijui Ivanovui, Vladimirui Prokofevui, Nikolajui Astachovui, Sergejui Voroninui, Vladimirui Uspenskij, Eduardui Roskovui, Vladimirui Sorokinui, Jurijui Ondai, Albertui Galinaičiui, Arkadijui Bajukovui, Olegui Abramovui, Nikolajui Sakarai, Anatolijui Urbanui, Anatolijui Kimui, Dmitrijui Filippovui, Jurijui Meliui, Dmitrijui Bolšakovui, Nikolajui Ogurcovui, Aleksandrui Korobočkinui, Aleksandrui Radkevičiui, Jevgenijui Čiudesnovui, Nikolajui Demidovui, Viktorui Šulikovui, Vasilijui Savvinui, Aleksandrui Žitnikovui, Viktorui Moroziukui, Genadijui Poltoraninui, Sergejui Fiodorovui, Olegui Morkovskij, Viktorui Romančevskij, Michailui Chabarovui, Jurijui Strašnenko, Romui Juchnevičiui, Vasilijui Kustrio.

Visi įtariamieji, išskyrus Rusijos piliečius Genadijų Ivanovą ir Jurijų Melį, turbūt bus teisiami už akių. Siekiant užtikrinti G. Ivanovo dalyvavimą procese, iš jo paimti dokumentai, o J. Melis laikomas suimtas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi