Lietuvoje

2020.10.24 17:15

Kada atsisakysime sukioti laikrodžius? Dabar nebežino ir pati Europos Komisija

Augustinas Šemelis, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.24 17:15

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuvoje atšaukiamas vasaros laikas – laikrodžių rodykles pasuksime valanda atgal ir grįšime prie žiemos laiko. Jau prieš kelerius metus Europos Komisija nusprendė visoje Europos Sąjungoje laiko sukiojimo atsisakyti – prieš dvejus metus žadėta, kad kitais metais laikrodžius suksime paskutinį kartą. Pažadai neišsipildė Europos Sąjungos valstybėms nesutariant. Kada laiko sukiojimo pavyks atsisakyti, dabar jau nebežino ir pati Europos Komisija. 

Karo ir vokiečių okupacijos palikimas Lietuvoje yra laikrodžių sukinėjimas. 1916–aisiais kariaujanti Vokietija ėmė taupyti. Kad elektros gamybai sukūrentų mažiau anglies, nusprendė laimėti papildomą valandą šviesos vasaros vakarais, pasukant laikrodžius valandą į priekį.

Taip Europoje atsirado vasaros laikas. O iki tol galiojęs įprastas pavadintas žiemos laiku – prie jo šiąnakt ir grįžtame sukdami rodykles valanda atgal.

Baigiasi vasaros laikas: pažadai nebesukioti laiko kol kas nesipildo

Laikrodžių muziejaus vyriausioji muziejininkė Giedrūda Kazonienė tikina – natūralus laikas yra vadinamasis žiemos laikas.

„Aš iš asmeninės pusės taip sakau: pas mus ir taip yra daug nenatūralumo. Ir žmogus turėtų gyventi kuo natūraliau. Tai tas natūralus laikas yra žiemos laikas“, – sako ji.

2018 m., po Europos Komisijos sprendimo laikrodžių Europoje nebesukinėti, visi manė, kad juos suksime dar daugiausia du kartus.

Praėjo dveji metai, tačiau niekas nepasikeitė. Laikrodžius vis dar sukiojame. O Briuselis vėl siekia, kad kiti metai būtų paskutinis kartas. Tačiau kaip bus, šįkart prognozuoti sudėtinga. Po dvejų metų konkretumo stokoja pati Europos Komisija.

„Čia turbūt prognozuoti tai pat sunku, kaip ir prognozuoti orą. Europos Komisija iš tikrųjų jau 2018 m. pirmininko Junckerio sprendimu visai ES pasiūlė nustoti sukioti laikrodžius ir pereiti prie vieno režimo. Ir tam pritarė Europos Parlamentas 2019 metų pavasarį, tačiau, deja, šis klausimas yra užstrigęs tarp valstybių narių, kurios vis dar, vis dar nesutaria dėl to“, – sako Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Briuselio sprendimui pritarti dar turi visos Europos Sąjungos valstybės. Tačiau neskuba, nes neapsisprendžia – pasilikti vasaros ar žiemos laiką.

„Net ir mūsų kaimyninės šalys – Latvija, Estija, Suomija – tik pradeda tuos procesus“, – sako susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius.

Lietuva jau apsisprendė – gyventojų apklausa parodė, kad likti norima prie vasaros laiko. Vasaros vakarai tuomet valanda ilgesni.

Tačiau vasaros laiką palikus žiemai, tamsūs žiemos rytai būtų dar tamsesni – saulė pakiltų valanda vėliau. Nors ne taip anksti ir nusileistų.

Populiariausi