Lietuvoje

2020.10.26 06:26

Šių savivaldybių gyventojai dvi savaites gyvens kitaip: kokie ribojimai laukia miestuose paskelbus lokalų karantiną?

LRT.lt2020.10.26 06:26

Vyriausybė praėjusį trečiadienį priėmė sprendimus dėl ribojimų, susijusių su COVID-19 situacija šalyje. Ministrų kabineto sprendimu 12-oje savivaldybių nuo pirmadienio skelbiamas karantinas, o dar 8 savivaldybes yra atsidūrę per žingsnį nuo lokalaus karantino paskelbimo.

Karantinas – į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse

Trečiadienį posėdžiavusi Vyriausybė suskirstė šalies savivaldybes į zonas pagal tai, kokia COVID-19 situacija jose fiksuojama. Savivaldybės gali priklausyti pilkai, žaliai, geltonai ir raudonai zonoms. Į raudonąją zoną patekusiose savivaldybėse bus įvestas lokalus karantinas.

Vyriausybės sprendimu nuo spalio 26-osios 00 val. karantinas įvedamas 12-oje savivaldybių:

– Elektrėnų;

– Joniškio rajono;

– Jurbarko rajono;

– Kelmės rajono;

– Kretingos rajono;

– Marijampolės;

– Pasvalio rajono;

– Plungės rajono;

– Skuodo rajono;

– Šiaulių rajono;

– Švenčionių rajono.

Karantinas šiose savivaldybėse galios iki lapkričio 9 d. 24 val.

Savivaldybėse galiojant karantinui taikomi šie ribojimai:

Judėjimas: ribojamas keliavimo tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto intensyvumas – kai išvykstama už savivaldybės teritorijos ribų, keliautojams leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Apsaugos priemonės ir atstumas: viešose vietose turi būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Būtina laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Šios nuostatos netaikomos, kai dalyvaujama laidotuvėse.

Viešojo ir privataus sektoriaus veikla: valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu – darbuotojų rotacijos principu.

Parduotuvių, kioskų, kitų prekybos bei paslaugų teikimo vietų patalpose, teritorijose, šalia jų ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Pacientų lankymas: draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Socialinių paslaugų teikimas: draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Rekomenduojama riboti vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centrų veiklą.

Savivaldybių administracijos privalo užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu tokia priežiūra neįmanoma namuose.

Religinės apeigos: rekomenduoti savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas tokiu būdu, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.

Dalis savivaldybių – per žingsnį nuo karantino

Penktadienį šalies Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplėtė „raudonųjų“ COVID-19 savivaldybių sąrašą ir į jį įtraukė dar 8 savivaldybes, o tai reiškia, kad šios atsidūrė per žingsnį nuo karantino paskelbimo.

Į sąrašą pateko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.

Šiuo metu į raudonąją zoną įtraukta 21 šalies savivaldybė, geltonąją – 26, žaliąją – 13.

SAM informuoja, kad sprendimai dėl karantino paskelbimo konkrečiose savivaldybėse yra priimami trečiadieniais Vyriausybės posėdyje. Taigi, ar šiose savivaldybėse bus įvestas karantinas bus sprendžiama kitą savaitę.

Vyriausybė dar trečiadienį nusprendė savivaldybes pagal sergamumą skirstyti į žaliąją, geltonąją ir raudonąją zonas.

Ar skelbti karantiną naujai į raudonąją zoną įtrauktose savivaldybėse, atskirai spręs Vyriausybė.

Žalioji zona reiškia, kad į ją patenkančiose savivaldybėse koronaviruso pavojaus lygis yra žemas, o šį kriterijų atitinkančioms savivaldybėms – nebūtina taikyti papildomų ribojimų. Į žalią zoną patenka savivaldybės, kuriose sergamumas mažesnis negu 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų bei teigiamų tyrimų procentas per savaitę yra mažesnis negu 4 proc.

Geltonoji zona reiškia, kad joje esančios savivaldybės, siekdamos suvaldyti tolimesnį koronaviruso plitimą, turi būti pasiruošusios bei atsakingai laikytis visuomenės sveikatos ekspertų rekomendacijų. Į geltonąją zoną patenka savivaldybės, kuriose sergamumas neviršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – lygus arba didesnis negu 4 proc. arba sergamumas 25-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – mažiau kaip 4 proc.

Į raudonąją zoną patenka tos savivaldybės, kuriose sergamumas viršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, teigiamų testų - 4 proc. ir daugiau, o atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, arba tos, kuriose sergamumas bus didesnis negu 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, t. y. savivaldybėje turi būti registruota ne mažiau kaip 10 atvejų per savaitę.

Savivaldybės vertinamos, atsižvelgiant į tris kriterijus: 14 dienų sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų procentinę dalį tarp atliktų tyrimų procentinę dalį per 7 dienas ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais procentinę dalį per 7 dienas.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10