Lietuvoje

2020.10.23 17:43

Vaikų maitinimo skandalo atomazga: neužtikrinusiems paslaugų kokybės verslininkams grąžintas piniginis užstatas

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.23 17:43

Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazija su maitintoja VšĮ „Bruneros“, kuri moksleivius galėjo maitinti atliekomis, gražiuoju nutraukė sutartį ir netgi grąžino jai piniginį užstatą, nors jis sutartyje buvo numatytas kaip garantas, kad įmonė įsipareigoja teikti kokybiškas paslaugas.  

Tačiau ta pati mokykla sumokėti garantą principingai išsireikalavo iš įmonės „Rojaus obuoliai“, kuri buvo pripažinta viešojo konkurso laimėtoja, o po pandemijos neišgalėjo mokyklai sumokėti reikalaujamo sutarties vykdymo garanto ir tai sutrukdė sutartį pasirašyti.


Nutraukusi sutartį su „Bruneros“, progimnazija ieškos naujo tiekėjo, o Viešųjų pirkimų tarnybos atstovas įspėja, kad ši įmonė per konkursą turi teisę sugrįžti į tos pačios mokyklos valgyklą, nes oficialiai liko nepriekaištingos reputacijos.

Demonstruotos ambicijos

LRT RADIJAS rugsėjį išsiaiškino, kad Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje vaikai galėjo būti maitinami ir atliekomis. Taip liudijo kalbinta virėja.

„Tokio siaubo nebuvau niekur mačiusi. Kai vaikai iš ryto nesuvalgo košės, pavakariams iš šitos košės daro blynelius, sklindžius“, – pasakojo virėja. LRT RADIJUI pasiteiravus, kas gali būti blogo, jeigu puode likęs maistas nenukeliauja į šiukšlių dėžę, o yra sunaudojamas, virėja patikslino: „Čia ne iš puodo. Čia kai vaikai ryte nesuvalgo, iš lėkščių (meta – red. past.) – į kibirą. To maisto, kurį reikia išmesti, neišmeta ir daro sklindžius pavakariams.“

Dabar LRT RADIJAS gavo informacijos, kad mokykla su maitintoju VšĮ „Bruneros“ sutartį nutraukė gražiuoju ir netgi grąžino jai piniginį užstatą, kurio per viešąjį pirkimą buvo reikalaujama kaip sutarties vykdymo garanto.

Paaiškėjus, kad mokyklos valgykloje rasta šiurkščių pažeidimų, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius Rimantas Remeika žadėjo būti ambicingas. Džiaugėsi, kad ir pinigų teismams mokykla turi, nes esą teisybės paieškoms galima panaudoti sutartyje numatytą piniginį garantą.

„Užstatas reikalingas tam, kad, iškilus ekstra situacijai, mes turėtumėme iš ko samdyti naują maitintoją. Užstatas reikalingas ir jeigu mums iškils problema nutraukti (sutartį – red. past.), mes galėsime panaudoti tam tikrą užstatą”, – džiaugėsi R. Remeika, kad mokykla buvo viena iš nedaugelio, į viešojo pirkimo sąlygas įtraukusi, kad maitintojas turi sumokėti piniginį garantą.

Iš mažos įmonės sumokėti piniginį užstatą išsireikalavo

Mokyklos reikalaujamo užstato negalėjo sumokėti mažesnės konkurse dalyvavusios įmonės. Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos viešojo pirkimo konkursas vyko per patį pandemijos įkarštį, laimėtoju dirbti didžiausiame mokyklos filiale buvo pripažinta bendrovė „Rojaus obuoliai“, nes jos pateiktas pasiūlymas ekonomiškai buvo naudingiausias – jis buvo 200 tūkst. eurų pigesnis nei VšĮ „Bruneros“.

„Rojaus obuoliai“ prašė mokyklos administracijos atsižvelgti į sunkią dėl pandemijos susidariusią padėtį ir nereikalauti sumokėti piniginio užstato sudarant sutartį.

Kaip laiške mokyklos atstovams nurodė bendrovės vadovė Rūta Sorakaitė, ilgą laiką su mokyklomis dirbantys maitintojai neturėjo pajamų, mokyklos per pandemiją buvo uždarytos, todėl mažos įmonės nepajėgios sumokėti užstato arba gauti draudimo garanto.

„Atsižvelgdami į sunkią ekonominę padėtį ir jos įtaką mūsų bendrovei, prašome jūsų nesinaudoti pasiūlymo užtikrinimo priemone mūsų įmonei, – tuomet rašė oficialus konkurso laimėtojas. – Tikimės jūsų supratingumo. Dėl ekonominės situacijos ir nuo bendrovės nepriklausančių aplinkybių kredito įstaigos bei draudimo bendrovės nelaiko įmanomu suteikti ūkio subjektams jūsų nurodomo dydžio sutarties užtikrinimo.”

Tačiau viešąjį maitinimo pirkimą organizavusi Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija buvo neperkalbama, atsakyme mokyklai nurodė, kad nenori pažeisti pirkimo dalyvių lygiateisiškumo principų.

Iš bendrovės „Rojaus obuoliai“ Kunigaikščio Gedimino progimnazija išsireikalavo sumokėti 5 tūkst. eurų garantą už tai, kad ši nepasirašė su mokykla maitinimo sutarties. „Iš manęs mokykla garanto išsireikalavo, net į derybas nėjo, nors pandemija smulkiam mokyklų maitintojui smogė labai skaudžiai”, – LRT RADIJUI sakė verslininkė R. Sorakaitė.

Mokykla maitintojai užstatą grąžino, savivaldybė bausti pagrindo nemato

Konkurso baigtį dirbti didžiausiame progimnazijos filiale lėmė piniginis garantas, laimėtoju paskelbta VšĮ „Bruneros“. Ji konkurse buvo užėmusi antrą vietą, pasiūlymą pateikė už 1 mln. ir 400 tūkst. eurų. Sutarties vykdymo garantas buvo 10 proc. nuo pirkimo sumos. Tačiau dabar mokykla į užstatą pretenzijų nebeturi ir iš „Bruneros“ jo nereikalauja.

„Tai jūs gal to paklauskite savivaldybės viešųjų ryšių specialistų ir jums išaiškins. Aš tiesiog nenoriu dabar jums kažko kalbėti, – LRT RADIJUI sakė progimnazijos direktorius R. Remeika. – Mes konsultavomės su steigėju, toks buvo priimtas sprendimas.”

Įmonėje „Bruneros“ dirba beveik 180 darbuotojų, oficialiai skelbiamais duomenimis, apyvarta siekia iki 20 mln. Bendrovėje „Rojaus obuoliai“ įdarbinti 26 žmonės, apyvarta – iki milijono eurų.

Vilniaus savivaldybės direktorius Povilas Poderskis sako, kad nueita trumpesniu keliu, nes nenorėta veltis į teismus. „Mes norime tą situaciją spręsti greitai, tai buvo greičiausias būdas, kurį galėjome padaryti“, – LRT RADIJUI kalbėjo savivaldybės administracijos vadovas.

Anot jo, dėl galimo maitinimo atliekomis kaltas ne tik maitintojas, bet ir mokykla. „Reikia gerai ir prižiūrėti tą tiekėją, kad jis duotų tai, ką tu nusipirkai. Jeigu mokyklos administracijai rūpėtų, ji prižiūrėtų sutartį, tų mėsų be kilmės dokumentų ir viso kito nebūtų, – LRT RADIJUI dėstė P. Poderskis. – O kalbant apie „Bruneros“, nėra taip, kad ta įmonės visur vienodai bloga. Ironiška, bet viskas priklauso nuo pasirašytos sutarties ir jos valdymo kokybės priežiūros.”

P. Poderskis sakė nematąs pagrindo įmonės bausti, esą užtenka to, kad nutraukta sutartis su Kunigaikščio Gedimino progimnazija. „Visos įmonės turbūt net nebūtų pagrindo bausti, nes kitose mokyklose jie maitina normaliai“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Tačiau ir kitoje mokykloje, kurioje maitinimo paslaugą teikia „Bruneros“, taip pat rasta šiurkščių pažeidimų. Pavyzdžiui, patikrinus Vilniaus P. Vileišio progimnazijos valgyklą, paaiškėjo, kad įmonė neturėjo jokių žuvies ir mėsos kilmės dokumentų, iš tokios mėsos gaminti pietūs. Pažeidimų buvo ir daugiau.

Oficialiai: įmonė patikima

Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijai sutartį su „Bruneros“ nutraukus taikiai, ši liko oficialiai nepriekaištingos reputacijos.

„Tai reiškia, kad perkančiajai organizacijai vėl paskelbus naują pirkimą, „Bruneros“ vėl turi teisę dalyvauti tame pirkime, jį laimėti ir teikti paslaugas pagal naujai pasirašytą sutartį. Kitaip sakant, tiekėjas neįtrauktas į nepatikimų tiekėjų sąrašą, nors su juo buvo nustatyta pažeidimų, toliau galės teikti jiems paslaugas tiesiog atlikus naujas viešojo pirkimo procedūras“, – taip LRT RADIJUI aiškino Viešųjų pirkimų tarnybos atstovas Laimis Kuklierius.

Anot jo, jeigu įmonė, nustačius šiurkščių pažeidimų, būtų įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą, ji būtų šalinama iš viešųjų pirkimų konkursų. O dabar situacija esą susiklostė tokia, kad net tėvų nepasitenkinimas negalėtų užkirsti kelio įmonei tiekti mokyklose maitinimo paslaugų jų vaikams. „Tai, kad tėvai nepatenkinti įmone, perkančiajai organizacijai atmesti tiekėjo būtų, manau, neįmanoma, – LRT RADIJUI sakė L. Kuklierius. – Visi keliai atviri „Bruneros“ toliau tiekti paslaugas mokykloms, darželiams, teikti maitinimą ligoninėms ir visiems kitiems.“

Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazija turi 3 filialus. Nutraukusi konkursą su „Bruneros“, mokykla apklausos būdu visiems trims parinko skirtingus laikinus maitintojus.

Didžiausiam filialui parinkta įmonė „Sveikos mitybos partneris“, o jai vadovauja buvusi „Pontem“, tos pačios įmonių grupės kaip ir „Bruneros“, vadovė Audronė Tendzegolskienė. „Pontem“ įmonė pervadinta į UAB „Handelshus“. Pati įmonės direktorė teigė, kad ji su „Bruneros“ savininkais dabar nesusijusi, tačiau, kas yra įmonės savininkai, neatskleidė.

Reportažo įrašas – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt