Lietuvoje

2020.10.23 23:19

Ekspertai pabrėžia, kad vaikų, patekusių į globos namus, negalima izoliuoti nepažįstamoje aplinkoje

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.23 23:19

Savivaldybių asociacija siūlo iš nesaugios aplinkos paimamus ir į globos namus nukreipiamus vaikus tirti dėl koronaviruso. Esą nežinant, ar vaikas serga ir ar yra turėjęs kontaktų su sergančiaisiais, kyla pavojus visiems specialistams, kurie dirbs įstaigoje su vaiku. Joje vaikas turėtų izoliuotis 10 dienų.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba tokiam siūlymui nepritaria ir sako, kad be pagrindo vaikų tirti nereikia, juo labiau izoliuoti nepažįstamoje aplinkoje, nes paėmimas iš šeimos ir taip sukelia sunkių išgyvenimų.

Krizių centre Vilniuje yra trys kambariai, skirti izoliuotis turintiems vaikams, kurie būtų paimti iš šeimų. Čia jau teko gyventi vienam berniukui, kurį užsikrėtus globojančiai giminaitei, priėmė globos centras.

Žinios. Per praėjusią parą šalyje patvirtinti 424 atvejai, beveik pusė – Vilniaus apskrityje

„Yra sudaroma atskira darbuotojų komanda, kuri neturi kontakto su kitais dirbančiais darbuotojais. Tai yra tik čia dirbantys su saviizoliacijoje esančiu vaiku“, – nurodo Krizių centro vyriausioji socialinė darbuotoja Dovilė Kananavičienė.

Įvertinęs tikimybę, kad prasidėjus pandemijai gali atsirasti daugiau vaikų, kurie privalės izoliuotis, krizių centras nupirko mikrobangų krosnelių, šaldytuvų ir virdulių. Tokiuose kambariuose vaikų gali ir padaugėti – savivaldybių asociacija siūlo iš nesaugios aplinkos paimamus ir į globos namus nukreipiamus vaikus tirti dėl COVID-19 ir net gavus neigiamą testo atsakymą, izoliuoti atskirame kambaryje dešimčiai dienų.

„Vien jau tai, kad vaikas turi iškeliauti iš savo šeimos, nesvarbu, kokia ten baisi padėtis, jau jam yra didžiulis psichologinis ir emocinis išbandymas ir trauma“, – pabrėžia „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Savivaldybių asociacija argumentuoja, kad tokio sprendimo reikia, nes nežinia, iš kokios aplinkos atkeliavo vaikas – pavyzdžiui ar jo tėtis nėra užsikrėtęs, ar lanko mokyklą, kuri laikoma viruso židiniu. Toks vaikas, kol nėra žinoma, ar pats neserga, esą kelia pavojų visiems specialistams, su kuriais kontaktuos jau paimtas iš šeimos.

„Savivaldybės norėtų, kad atlikus tyrimą vaikas būtų izoliuojamas 10 dienų, bet jis neturėtų kontakto su personalu, psichologais, socialiniais darbuotojais, su kitais vaikais ir kartu būtų žiūrima ar per tą 10 dienų yra neigiamas tyrimas, tada įsitrauktų į bendrą gyvenimą. Vaikučiai serga besimptominiais atvejais, labai norėtųsi, kad jie būtų ja su tyrimu atvežti į globos įstaigą“, – nurodo Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Anot savivaldybių asociacijos, vaikų testavimą turėtų organizuoti Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba. Ministerija, kuriai įstaiga pavaldi, tokiam siūlymui nepritaria ir teigia jau rengianti rekomendacijas, pagal kurias per pandemiją vaiką atskiriant nuo šeimos būtų detaliau tikrinama jo socialinė aplinka, įskaitant ir galimus kontaktus su sergančiaisiais koronavirusu.

„Vaiko teisių specialistai, kai atlieka vaiko situacijos vertinimą, turi surinkti visą informaciją apie vaiką ir jo šeimą, pavyzdžiui, ar nėra tėvams privaloma izoliacija, kitokios aplinkybės, kurios galėtų parodyti santykį su covidu, ir jeigu gauna jau tokią informaciją, tai vaikas tada tikrai nėra atiduodamas globėjams“, – tikina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Kristina Stepanova.

Per karantiną iš šeimų paimti 199 vaikai. Pasak Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos, COVID-19 židiniai nebuvo išplitę dėl vaikų, paimtų iš šeimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt