Lietuvoje

2020.10.26 16:43

Seimas nutarė, kad seniūnijos privalomos visose savivaldybėse: dalis sako – ne nauda, o biurokratizmo išpūtimas

Vesta Tizenhauzienė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.26 16:43

Savivaldybės, iki šiol neturėjusios seniūnijų, privalės jas įsteigti. Tokį sprendimą priėmę parlamentarai teigia siekiantys gyventojams sudaryti vienodas sąlygas gauti paslaugas arčiau gyvenamosios vietos. Tačiau savivaldybės kreipėsi į prezidentą, prašydamos vetuoti įstatymo pataisas, nes, pasak jų, ribojamos vietos savivaldos teisės ir savarankiškumas.

Lietuvoje – per 500 seniūnijų, jų nėra penkiose savivaldybėse: Neringos ir Visagino bei Alytaus, Klaipėdos ir Panevėžio miestų. Tačiau Seimas nusprendė: seniūnijos privalo būti visose savivaldybėse. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadoje teigiama, kad privalomai steigiant seniūnijas visų savivaldybių gyventojams bus sudarytos vienodos sąlygos aptarti iškylančias problemas vietoje.

Iki šiol neturėjusios seniūnijų savivaldybės privalės jas įsteigti

„Kaip išsirinkti tiesiogiai seniūnus be seniūnijų – būtent dėl to ir buvo pradėta galvoti. Be to, ten, kur seniūnijos yra arčiau žmonių, yra daug didesnis pasiekiamumas savivaldos institucijų. Pavyzdžiui, Vilniuje yra daug lengviau patekti į ministeriją ar į Seimą negu į Vilniaus savivaldybę“, – tikina Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė Guoda Burokienė.

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis privalomą įpareigojimą steigti seniūnijas vadina papildoma administracine ir finansine našta, o ne nauda gyventojams. Šiame mieste, anot jo, visas paslaugas gyventojai gali gauti kelių minučių atstumu nuo namų, be to, yra net 13 seniūnaičių. O įsteigus seniūnijas reikėtų dar papildomų etatų.

„Mokėti atlyginimus, nuomoti patalpas, žmonėms persiorientuoti, kad nereikia į savivaldybę eiti, o į savo mikrorajono kažkokią seniūnaitiją, kad tie seniūnaičiai, kurie dabar išrinkti, kokiu statusu tada tenka, manau, kad tai yra per didelis biurokratinio aparato pūtimas“, – sako N. Cesiulis.

Panevėžio miesto savivaldybė, siekdama realiai įvertinti seniūnijų poreikį, buvo įsteigusi bandomąją seniūniją tankiausiai apgyvendintame mikrorajone, tačiau po pusantrų metų stebėsenos rezultatai parodė, kad tokio poreikio miestelėnams nėra.

Klaipėda taip pat yra turėjusi seniūniją, tačiau miesto valdžia pripažįsta, kad ji iš esmės nepagerino gyventojų aptarnavimo.

Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius kritikuoja priimtą pataisą, esą privalomas seniūnijų steigimas ribotų savivaldybių teises ir savarankiškumą.

„Priverstinis pasakymas, kad jūs turit būti visi vienodi, visiškai nedera su tuo savarankiškumo principu. Yra vietos valdžia, yra vietos rinkti politikai, meras turbūt geriausiai žino, kaip organizuoti darbą, kuris priimtiniausias vietos gyventojams. Dabar atsiranda parlamentas, kuris pasako – reikia daryti taip“, – sako M. Sinkevičius.

Gyventojai skirtingai vertina seniūnijų poreikį. Vieni sako reikalus susitvarkantys savivaldybėje, kiti neatmeta jų naudos.

Savivaldybės kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą prašydamos vetuoti jų teises ribojančios įstatymo pataisas. Pernai tokias pataisas vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, argumentuodama savivaldos teise pačiai nusistatyti administracinę struktūrą.

Populiariausi