Lietuvoje

2020.10.22 12:42

Monkevičius: pradinukai po atostogų eis į mokyklas, nes antraip būtų sunku darbo rinkai ir „Sodrai“

Aida Murauskaitė, Valdemaras Šukšta, LRT.lt2020.10.22 12:42

Kitą savaitę mokiniai atostogaus – nuo spalio 26-osios prasidės rudens atostogos. Savaitę po atostogų iki lapkričio 8-osios pradinukai grįš į klases, o penktokai ir vyresni mokiniai mokysis nuotoliniu būdu. Anot švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, reikia dviejų savaičių pauzės, kad ugdymo įstaigose nebeplistų virusas, o pradinukams leista grįžti dėl kelių priežasčių – jiems virusas mažiau grėsmingas, o ir „Sodrai“ būtų nepakeliama našta mokėti tėvams nedarbingumo išmokas.

Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo spalio 26 d. iki lapkričio 8 d. dviem savaitėms bendrojo ugdymo mokyklose 5–12 klasių mokiniams ir profesinio mokymo įstaigose skelbiama kontaktinio ugdymo pauzė: kaip įprasta, mokiniai vieną savaitę atostogaus, o kitą savaitę mokysis nuotoliniu būdu. Pradinių klasių mokiniai po savaitės trukmės atostogų grįš į mokyklas, jiems nuotolinis mokymas netaikomas, išskyrus savivaldybes, kuriose paskelbtas karantinas, arba tose mokyklose taikomas infekcijos plitimą ribojantis režimas.

Naujausiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, bendrojo ugdymo įstaigose nustatyti 737 koronaviruso atvejai, per pastarąją parą – 39.

Taip pat skaitykite

„Mes dabar turėsime dviejų savaičių pauzę. Virusas plinta sparčiai, sveikatos specialistai kategoriškai teigia, kad reikia tų dviejų savaičių. Padėtis mokyklose kelia nerimą. Skaičiai nėra dideli: yra apie 250 mokinių – iš daugiau kaip 300 tūkst. tai nėra daug, bet tai vis tiek yra jau susirgę mokiniai ir turime apie 150 mokytojų susirgusių – tai irgi kelia nerimą“, – apie esamą situaciją sakė ministras.

Kad toliau neplistų virusas, anot ministro, reikia padaryti kontaktinio mokymo pertrauką.

„O vėliau, jei situacija bus sėkmingai valdoma, nuotolinį naudosime tik ten, kur židiniai. Bet tai priklausys tik nuo mūsų visų sąmoningumo“, – kalbėjo ministras A. Monkevičius.

Jo duomenimis, dar apie 4,5 tūkst. mokinių ir apie 500 mokytojų šiuo metu yra izoliacijoje dėl turėtų rizikingų kontaktų su sergančiaisiais.

Ministras pabrėžė, kad kaimyninei Lenkijai ir Čekijai nepavyko suvaldyti viruso, tad privalu pasimokyti iš to ir nekartoti šių valstybių klaidų.

Pradinukai ir ikimokyklinukai grįš po atostogų į ugdymo įstaigas, anot ministro, dėl kelių priežasčių.

„Matome, kad tie vaikai kontaktiniu būdu turi kitą ugdymo kokybę. Ką reiškia ikimokyklinukai ir nuotolinis būdas? Tai sunku įsivaizduoti“, – sakė A. Monkevičius.

Ano jo, toks sprendimas priimtas galvojant apie tai, kad tėvams nereikėtų atsitraukti nuo darbų.

„Atsižvelgta, kad užkratas labai sunkiai pasiekia vaikų iki 10-11 metų organizmus. Labiausiai atsižvelgta į sveikatos specialistų rekomendacijas ir tėvų pageidavimus.

Priešingu atveju tėvai turėtų atsitraukti nuo darbų, būtų sutrikdyta darbo rinkos situacija. Ir tuo labiau tai tikriausiai būtų nebepakeliama našta „Sodrai“, kuriai tektų mokėti išmokas“, – aiškino švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Monkevičius patikino, kad ministerija turi parengusi ir planą B, jei virusas dar labiau išplistų tiek šalyje, tiek ugdymo įstaigose.

„Visi scenarijai yra išdėstyti ir numatyti. Vienas scenarijus – jei visiems reikėtų pereiti į karantiną ir prie nuotolinio mokymo. Jis yra. Tarkim, „raudona“ Raseinių savivaldybė perėjo į nuotolinį. Tai ir yra planas B“, – sakė ministras.

Pasak jo, mokyklos yra pasirengusios dirbti nuotoliniu būdu.

„Pavasarį tai jau buvo išbandyta ir neblogai veikė. Per tą laiką tikrai daug padaryta – parengti nuotolinio mokymo vadovai, skaitmeninės priemonės pajudėjo, lėšos skirtos, nupirkta kompiuterių, kiek galėjome, papildomai prie to, ką savivaldybės pirko. Tad daugybė dalykų sudėliota taip, kad kiekviena mokykla būtų pajėgi sėkmingai vykdyti nuotolinį mokymą. Bet darkart noriu pakartoti, kad nuotolinis negali atstoti gyvo darbo ir jį reikia taikyti tiek, kiek reikalauja pandeminė situacija“, – aiškino A. Monkevičius.

Ministras išskyrė „Vyturio“, „Šviesos“ leidyklas, kurios plėtoja skaitmeninį turinį. Be to, A. Monkevičius pabrėžė, kad dalis mokyklų nuo pat mokslo metų pradžios dirba mišriu būdu.

„Mano galva, tai gera patirtis“, – sakė ministras ir pridūrė, kad tokį būdą planuoja ir universitetai, atsižvelgdami į rekomendacijas išlaikyti dviejų savaičių pauzę.

„Jei būčiau kažkokios mokyklos vadovas, būčiau tam pasiruošęs. Kiek man teka bendrauti, dauguma vadovų yra pasiruošę, mokytojai yra išmokyti“, – sakė ministras.