Naujienų srautas

Lietuvoje2012.06.19 09:51

Prokurorai tirs galimą IAE pareigūnų kyšininkavimą

Jungtinių Valstijų Teisingumo departamentas praneša, kad viena šios šalies įmonių „Data System & Solution“ (DS&S) kaltinama davusi kyšius Ignalinos atominės elektrinės(AE) pareigūnams, kad gautų užsakymus. 

Jungtinių Valstijų Teisingumo departamentas praneša, kad viena šios šalies įmonių „Data System & Solution“ (DS&S) kaltinama davusi kyšius Ignalinos atominės elektrinės pareigūnams, kad gautų užsakymus.

Aukštiems elektrinės pareigūnams esą buvo apmokamos atostogos Havajuose, dovanojami laikrodžiai, išmokėti dešimtys tūkstančių dolerių siekiantys kyšiai. Už tai Amerikos bendrovė jau sutiko sumokėti beveik 9 mln. dolerių baudą, praneša LTV naujienų tarnyba.

Jungtinių Valstijų Teisingumo departamento internetinėje svetainėje pranešimas patalpintas antradienį. Jame rašoma, kad Virdžinijoje įsikūrusi  kompanija DS&S teikianti projektavimo, diegimo, techninės priežiūros ir kitas paslaugas branduolinėms elektrinėms, dėl kyšių davimo Ignalinos atominės elektrinės pareigūnams, apkaltinta sąmokslu pažeisti Korumpuotos veiklos užsienyje įstatymą.

Įmonė jau sutiko sumokėti beveik 9 mln. dolerių baudą, tad JAV Teisingumo departamentas dviem metams nutarė atidėti baudžiamąjį DS&S persekiojimą, o vėliau ir atmesti kaltinimus jei bendrovė nebenusižengs.

Remiantis teismo dokumentais, įmonė DS&S, norėdama sudaryti sutartis dėl paslaugų elektrinei, mokėjo kyšius pareigūnams, dirbantiems Ignalinos atominėje elektrinėje. Įmonė, slėpdama šią nusikalstamą schemą, kyšius mokėjo per kelis JAV ir užsienio subrangovus, o šie čekiais arba pavedimais sumokėdavo aukštas pareigas einantiems Ignalinos atominės elektrinės pareigūnams.

Internetinio portalo lrytas.lt teigimu, siedama gauti užsakymų bendrovė duodavo kyšius tuometiniam Ignalinos AE generaliniam direktoriui, Matavimų ir kontrolės departamento vadovui ir jo pavaduotojui, Tarptautinių projektų departamento direktoriui bei jėgainės pagrindiniam informacinių technologijų specialistui.

Lrytas.lt rašo, kad nuo 1999 iki 2002 metų per tarpininkus minėtiems Ignalinos AE darbuotojams perduota 140 tūkst. dolerių, taip pat Matavimų ir kontrolės departamento vadovui 2000-ųjų gruodį buvo apmokėtos atostogos Floridoje, o 2002-ųjų spalį apmokėtos Ignalinos AE generalinio direktorius ir Matavimų ir kontrolės departamento vadovo atostogos Havajuose. 

2004-ųjų sausį generaliniam elektrinės direktoriui padovanotas „CartJie“ laikrodis, kurio vertė – per pustrečio tūkstančio dolerių. Nuo 1991-ųjų iki 2010-ųjų Ignalinos AE vadovavo Viktoras Ševaldinas. ...

DS&S 1999–2006 metais yra laimėjusi 5 Ignalinos AE užsakymus, pavyzdžiui, elektronikos įrangos tiekimo konkursą ir tiekė reaktoriaus antrosios stabdymo sistemos matavimo ir kontrolės įrenginius. Projektų vertė siekė beveik 100 mln. litų. 

Visi JAV minimi asmenys, kuriems esą buvo mokami kyšiai, šiuo metu atominėje elektrinėje nebedirba.

„Ignalinos atominė šiuo metu aiškinasi situaciją, vyks vidinis tyrimas , po kurio bus priimti tolimesni sprendimai dėl tolimesnių veiksmų. Kol nebaigtas tyrimas sunku pasakyti kokie jie gali būti, bet paprastai kai kurie įmonės vidiniai tyrimai baigiasi kreipimusi į prokuratūrą“, – teigė Ignalinos atominės elektrinės komunikacijos vadovė Daiva Rimašauskaitė.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas teigia, kad tik antradienį išgirdęs apie Jungtinių Valstijų Teisingumo departamento vykdytą tyrimą.

„Amerika jau išsiaiškino savo pusę. Šiuo atveju atkreipiu dėmesį, kad STT ir kitoms tarnyboms, išskyrus FNTT, priėjimas prie bankinių pasidarė įmanomas, nors dar ne iki galo, pagal susitarimus, įstatymų pakeitimus labai neseniai. Tuo metu FNTT tirdavo tokio pobūdžio nusikaltimus, tad ji turėjo matyti, arba galėjo ir nematyti, aš nežinau“, – komentavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Antradienį Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Ignalinos AE pareigūnų galimo kyšininkavimo. Organizuoti ir vadovauti ikiteisminiam tyrimui pavesta Vilniaus apygardos prokuratūrai, atlikti – Specialiųjų tyrimų tarnybai. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi