Lietuvoje

2020.10.22 12:00

Veryga: nebeturime, ko laukti, situacija blogėja labai greitai

atnaujinta 13.03
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, ELTA2020.10.22 12:00

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė pateikia naujausią informaciją apie COVID-19 valdymą šalyje.

Ministras A. Veryga pradėdamas spaudos konferenciją sakė, kad geromis naujienomis pasidalinti negali. Anot jo, COVID-19 atvejų skaičius šalyje toliau auga, o tikėtis teigiamos dinamikos, atvejų skaičiaus mažėjimo galima, tik jei bus laikomasi nustatytų priemonių.

„Nebeturime, ko laukti. Matote, kad situacija blogėja, ir ji blogėja labai greitai. Nebeturime laiko laukti ir žiūrėti, ar žmones, kurie ateina pasilinksminti, išgerti, naktiniai klubai sugebės suvaldyti, ar ne“, – kalbėdamas apie laiko ribojimus baruose sakė A. Veryga.

Veryga tiesiai šviesiai: nebeturime, ko laukti, situacija blogėja labai greitai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė D. Razmuvienė kalbėjo, kad šiuo metu Lietuvoje fiksuojami 135 koronaviruso židiniai. Specialistė ragino atsisakyti nebūtinų išvykų, laikytis rekomendacijų dėl kaukių dėvėjimo, rankų higienos ir t. t.

„Norėtųsi priminti ir paprašyti visuomenės susitelkimo ir didesnės atsakomybės kiekvienam sau. Medikų, kurie dirba sveikatos priežiūros įstaigose, nepadaugės, pastatų nepadaugės, visuomenės sveikatos specialistų taip pat nepadaugės. Mes vieni galime nebegebėti suvaldyti situacijos, ką ir dabar matome“, – kalbėjo D. Razmuvienė.

Penkios dienos – savivaldybėms pasiruošti

Vyriausybė trečiadienį paskelbė, kad 12-oje šalies savivaldybių, kurios patenka į raudonąją zoną, nustatomą pagal COVID-19 rodiklius, nuo spalio 26-osios skelbiamas karantinas. Socialiniuose tinkluose netruko pasipilti gyventojų klausimai dėl numatytos datos. Ne vienam žmogui pasirodė keista, kad karantinas skelbiamas ne iš karto, o praėjus penkioms dienoms nuo Vyriausybės sprendimo.

Pasirodė ir svarstymų, kad tokia data pasirinkta dėl sekmadienį vykstančio Seimo rinkimų antrojo turo. Visgi A. Veryga sako, kad jei karantinas būtų paskelbtas savaitgalį, tai tikrai įneštų chaoso, tačiau patikino, kad to nereikėtų sieti vien su rinkimais.

„Tikrai ne dėl rinkimų, o tam, kad savivaldybės sugebėtų pasiruošti. Noriu priminti, kad yra dar keletas priemonių nacionalinių tuo pačiu metu sudedama, tai yra ir su ugdymu susiję, tai sutampa su moksleivių atostogomis.

Yra duotas laikas savivaldybėms pasiruošti, nes dažnai girdėdavome, kad trūksta laiko pasirengti tinkamai ir nėra įgyvendinamos priemonės taip, kaip reikėtų“, – komentavo A. Veryga.

Aiškėja, kada gali būti ribojamos planinės paslaugos

Ministras teigė, kad priverstinio planinių sveikatos priežiūros paslaugų stabdymo nėra planuojama, tačiau išlieka keletas „bet“. Pasak A. Verygos, vis dar yra gydymo įstaigų, kuriose išplinta virusas ir reikia izoliuoti nemažą dalį personalo. Todėl, jo teigimu, natūralu, kad ten paslaugų teikimas sustoja.

„Tai gali sukelti gana rimtų grėsmių pasirūpinant gyventojais. Bet kur gali iškilti situacijų, kada planinių paslaugų bus fiziškai mažiau įmanoma suteikti, tai tose gydymo įstaigose, kurios turės išplėsti COVID-19 pacientams skirtų lovų skaičių kitų skyrių sąskaita“, – sakė A. Veryga.

Į rungtynes rekomenduoja neiti

Ministras sakė blogai vertinantis tai, kad į tokius masinius renginius, kaip „Žalgirio“ varžybos susirenka apie 5 tūkst. sirgalių. A. Veryga sakė nerekomenduojantis eiti į rungtynes.

„Suprantu „Žalgirio“ ar bet kurios kitos komandos sirgalius, ir klubams, kaip ir bet kuriai institucijai ar veiklai, yra sudėtinga išgyventi, žmonės yra nusipirkę bilietus. Jeigu jūs tikrai mylite savo komandą, juos nusipirkote, tokiu būdu padėjote klubui išgyventi, komanda gali žaisti, funkcionuoti, galite ir neiti į tas rungtynes.

Manau, komanda puikiai supras, jei jūs taip pasielgsite. Jūs būsite pasielgę pilietiškai, parėmę klubą, būsite įsigiję bilietus ir drauge apsaugoję savo ir kitų žmonių sveikatą. O jei jau atėjote, tai laikykitės tvarkų“, – kalbėjo ministras.

A. Veryga sako, kad, nuo pirmadienio pradedant registruoti maitinimo įstaigų klientus, duomenų apsauga bus užtikrinta.

„Duomenų apsauga tikrai bus užtikrinta, juolab bus tikrai stengiamasi rinkti minimalią informaciją, kuri iš esmės leistų tik rasti tą žmogų, jei paaiškėtų, kad buvo užsikrėtusių asmenų, reikėtų išsiaiškinti, koks ten yra židinys. Pildyti bus galima tiek vieną, tiek kitą formą, priklausys nuo to, kokią formą pasiruoš maitinimo įstaiga“, – nuotolinėje spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

„Pateikti, tikėtina, reikės vardą, pavardę ir telefono numerį. Bet šiuo metu minimalus duomenų paketas dar yra aptarinėjamas ir derinamas“, – pridūrė jis.

Lankytojų registracija nuo pirmadienio nustatyta laisvalaikio, pramogų, renginių, viešojo maitinimo ir kitose vietose.

Iš viso ligoninėse dėl COVID-19 guli 239 pacientai, 18 iš jų gydomi intensyviosios terapijos skyriuose. Iš jų septyniems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Portalas LRT.lt primena, kad, ketvirtadienio duomenimis, šalyje nustatyti 8 663 susirgimo COVID-19 atvejai. 3 773 žmonės laikomi pasveikusiais, liga nusinešė 125 gyvybes. Izoliacijoje šiuo metu yra 31 575 žmonės.