Lietuvoje

2020.10.21 14:09

Vyriausybė apsisprendė dėl mokinių atostogų: jos truks savaitę, o paskui savaitę mokysis nuotoliniu būdu

pradinukai po atostogų grįš į mokyklas
Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.10.21 14:09

Vyriausybė trečiadienį nutarė, kad savaitę nuo spalio 26 dienos vaikai atostogaus, o po to savaitę mokysis nuotoliniu būdu. Pagal galiojančią tvarką, nuo pirmadienio prasideda savaitės trukmės mokinių rudens atostogos.

„Nuo spalio 26-osios imama dviejų savaičių nekontaktinio mokymo forma – atostogos ir nuotolinio mokymo būdas“, – Vyriausybės posėdyje sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Vyriausybė pritarė, kad iki lapkričio 8 dienos ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas būtų vykdomas nuotoliniu būdu.

Pradinių klasių mokiniai po savaitės trukmės atostogų grįš į mokyklas, jiems nuotolinis mokymas netaikomas, išskyrus savivaldybes, kuriose paskelbtas karantinas, arba tose mokyklose taikomas infekcijos plitimą ribojantis režimas.

Darželiuose vaikai bus ugdomi kontaktiniu būdu, nebent tose įstaigose būtų nustatytas viruso židinys ar savivaldybėje paskelbtas karantinas. Tokiais atvejais galiotų nuotolinis ugdymas.

Rekomenduota aukštosioms mokykloms taip pat pereiti prie nuotolinio būdo, jei jų vadovai priims tokį sprendimą.

Rekomenduojama švietimo pagalbą teikti nuotoliniu būdu. Neformalusis suaugusiųjų ir vaikų švietimas bus teikiamas nuotoliniu būdu arba stabdomas.

Nuo lapkričio 9 dienos mokyklos dirbtų įprastai pagal nustatytus saugumo reikalavimus, išskyrus tas savivaldybes, kurios patenka į vadinamąją „raudoną“ zoną ir jose skelbiamas karantinas, o ugdymas gali būti vykdomas tik nuotoliniu būdu. Tokių savivaldybių sąrašas bus skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

LRT.lt primena, kad, antradienio duomenimis, ugdymo įstaigose nustatyti 698 COVID-19 atvejai.

Nepagailėjo kritikos ministerijai

Pasigirdus pasiūlymui, kad galbūt dėl ugdymo plintančio koronaviruso atostogos galėtų būti dviejų savaičių, trečiadienį švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sakė, kad idėjos paprasčiausiai pratęsti atostogas viena savaite atsisakyta.

Lietuvos tėvų forumo atstovo Kęstučio Mikolajūno nuomone, tiek vienas, tiek kitas variantas reikštų problemos sprendimą tėvų sąskaita. Be to, neįspėjus iš anksto.

„Tas pirmas siūlymas – dvi savaitės atostogų – buvo netikėtas. Atrodo, kad problemas bandoma spręsti tėvų sąskaita. Ypač tiems tėvams, kurie turi mažesnius vaikus – pradinukus, kiltų didesnių problemų. Liko nedaug laiko, kad tėvai spėtų pasirūpinti, kas vaikus prižiūrėtų.

Tėvams būtų galvos skausmas, kuo užimti vaikus. Jie nebūtų patenkinti, kad vaikai dvi savaites būtų prilipę prie kompiuterių ir telefonų“, – kalbėjo Lietuvos tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas.

Aptardamas kitą variantą, kad savaitę po rudens atostogų būtų mokomasi nuotoliniu būdu, K. Mikolajūnas sakė, kad vyresni vaikai, ypač gimnazistai, galėtų mokytis virtualiai – jie prie to įpratę, o pradinukus auginančioms šeimos tai būtų iššūkis, nes mažiesiems reikėtų priežiūros.

Jis pabrėžė, kad tėvams kiltų keblumų gauti nedarbingumo pažymą, kuri leistų likti su atžalomis namie ir padėti joms mokytis.

„Kyla klausimas, ar tėvai gautų kompensaciją. Tėvams reikėtų auklę samdyti? Tai sukelia papildomų rūpesčių“, – pabrėžė tėvų atstovas.

Pasiūlė savo variantą

K. Mikolajūnas mano, kad, mokyklose plintant koronavirusui, gimnazistai galėtų mokytis nuotoliu, progimnazijos klasės galėtų derinti mišrų būdą – savaitę ar dvi vieni mokiniai mokytųsi iš namų, o paskui – mokykloje, taip būtų mažinami srautai ugdymo įstaigose.

„O pradinukams geriausia mokytis gyvai. Mano žiniomis, pradinės klasės gerai išsprendė tas problemas. Žinau atvejų, kai mokyklose vienoje klasėje buvo užsikrėtusių, bet virusas neišplito į kitas klases. Vadinasi, pradinukai, kur yra vienas pagrindinis mokytojas, gana gerai susitvarko“, – pabrėžė K. Mikolajūnas.

Tačiau, anot jo, nuotoliniu būdu mokantis mokymosi kokybė būna prastesnė.

„Vien nuotolinis mokymasis būtų didelis praradimas. Pirmiausia dar nemokame to daryti, nėra metodikos, parengtos medžiagos. O ypač nukentėtų pradinukai. Pirmaklasiai išvis neturi mokymosi įgūdžių. Reikia nuolatinės tėvų priežiūros“, – svarstė tėvų atstovas.

Kada galimos ligos išmokos?

Kaip LRT.lt paaiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo skyriaus patarėja Vilma Pėčė, jeigu rajone karantinas ir ugdymo įstaigos užsiveria arba pereina į nuotolinį mokymąsi dėl karantino, tai galioja visos karantininės priemonės, tarp jų ir ligos išmokos už vaikų iki ketvirtos klasės imtinai priežiūrą.

„Jeigu rajone nėra karantino, tai NVSC siūlymu švietimo įstaigoje turi būti skelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas arba NVSC nurodymu konkrečiam vaikui reikalinga saviizoliacija. Tuomet irgi mokama išmoka už vaikų iki ketvirtos klasės imtinai priežiūrą“, – aiškino V. Pėčė.

Populiariausi

Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.11.27 12:02

Dvi žinios iš Verygos: keisis izoliacijos tvarka jau persirgusiems COVID-19 ir nerimas dėl augančio mirčių skaičiaus griežtesnė tvarka gresia ugdymo ir prekybos sektoriams; atnaujinta 13.02

14
Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.11.27 07:43

Veryga apie tai, kaip sutiksime Kalėdas: esu labai skeptiškas, kad pavyks išsisukti vien rekomendacijomis COVID-19 audinių ūkyje „kelia nerimą“, laukiama veterinarinių išvadų