Lietuvoje

2020.10.20 08:28

Dėl agitacijos VRK perspėtas Zabarauskas baudų mokėti neketina: nepardavinėju muilo, už kurį man sumokėjo

Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.20 08:28

Už vieną iš Seimo rinkimuose dalyvaujančių partijų balsuoti feisbuke raginantis režisierius Romas Zabarauskas sulaukė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) perspėjimo – įrašus pažymėti kaip politinę reklamą, to nepadarius gresia 3 tūkst. eurų bauda. Režisierius sako to daryti nenorintis, nes agituoti jo niekas neprašė, reklama jis to nelaiko. Kad trečiųjų asmenų agitacijos reguliavimas yra pernelyg smulkmeniškas kartais piktinasi ne tik kandidatai feisbuke, trūkumų mato ir organizacija „Baltosios pirštinės“, kad tai kelia keblumų sutinka ir VRK pirmininkė.


„Kodėl aš negaliu agituoti? Tai yra normalu, demokratijos šventė, aš noriu, kad jūs agituotumėte ir už kitas partijas“, – LRT RADIJUI antradienį sakė R. Zabarauskas, pastarosiomis savaitėmis ne kartą savo feisbuko paskyroje išreiškęs palaikymą Laisvės partijai. VRK į jį kreipėsi nurodydama, kad tokius įrašus turi papildyti prierašas „politinė reklama“. Tokia gali būti laikomi ir neapmokami įrašai, sukurti paties žmogaus iniciatyva.

„Aš tikrai daug dalinuosi, agituoju balsuoti už šią partiją įvairiais būdais. Tiesiog tai yra mano žodžio laisvė, mano pilietinė teisė. Ir aš gavau 2 puslapių skundą, kuriame rašoma, kad gresia bauda iki 3 tūkst. eurų, jeigu nepažymėsiu tų įrašų kaip politinės reklamos. Bet aš negaliu žymėti to kaip politinės reklamos, nes aš nepardavinėju muilo, už kurį man sumokėjo, tai yra mano idėjos. Tada žmonės taip ir priims tai, kad man sumokėjo“, – kalbėjo R. Zabarauskas.

Jo manymu, toks reglamentavimas neprideda pasitikėjimo, skatina skųsti aktyviai savo nuostatas reiškiančius asmenis.

Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas politinę reklamą apibrėžia kaip „valstybės politiko, politinės partijos, politinės partijos nario, politinės kampanijos dalyvio, jų vardu ir (ar) interesais bet kokia forma ir priemonėmis už užmokestį ar neatlygintinai politinės kampanijos laikotarpiu ar tarp politinių kampanijų skleidžiama informacija, kuria siekiama paveikti rinkėjų motyvaciją balsuojant rinkimuose ar referendume arba kurios skleidimu propaguojamas valstybės politikas, politinė partija, politinės partijos narys ar politinės kampanijos dalyvis, taip pat jų idėjos, tikslai ar programa“.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad R. Zabarausko atveju esama tiesioginės agitacijos elemento.

„Šioje vietoje tai yra tiesioginės agitacijos elementas, ne nuomonės reiškimas – reikėtų šiuos dalykus atskirti. Komisija, gavusi kiekvieną tokį pareiškimą, vertina, ar tai yra saviraiškos laisvė, nuomonė, ar visgi tai yra politinė reklama, kurią reikėtų pažymėti. (...) Mes matome teisinį reglamentavimą ir komisija yra ta institucija, kuri sprendžia. Ir sprendžia komisijos nariai, tai yra kolegialus organas“, – LRT RADIJUI sakė ji.

L. Matjošaitytė primena, kad VRK įstatymus tik vykdo, jų nepriiminėja. Ji sutinka, kad esamas reglamentavimas yra keblus.

„Galbūt reikėtų pagalvoti apie esamą reglamentavimą ir institucija neturėtų vertinti to, kas yra skleidžiama socialiniuose tinkluose. Be jokios abejonės, tai nuimtų nuo mūsų nemažą darbo krūvį, bet dabar institucija turi vadovautis teisės aktais ir mes matome, kad politinė reklama gali būti skleidžiama ir paties kandidato ar politinės partijos atstovo, ir kitų asmenų. Ir jeigu tai yra reklama, ji turi būti atitinkamai pažymėta“, – kalbėjo VRK pirmininkė.

Nevyriausybinės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė sako, kad Lietuvoje esama ydingo trečiųjų asmenų politinės reklamos reguliavimo. Galimybės reikšti nuomonę ir agituoti yra priemonė aktyviau įtraukti piliečius į rinkimus, pastebi ji.

Pasak M. Šaraitės, vertinant agitaciją reikėtų pirmiausia kreipti dėmesį į tai, ar esama susitarimo tarp kampanijos dalyvio ir pozicijos reiškėjo.

„Manome, kad esminis dalykas – ar tai inicijavo partija, už tai mokėjo, ar yra susitarimas. Jeigu ne ir jeigu tai yra visiškai nepriklausomas trečias asmuo, kuris skleidžia nuomonę kokiomis nori formomis, tai turėtų būti vertinama kitaip“, – LRT RADIJUI sakė „Baltųjų pirštinių“ vadovė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Populiariausi

Mokykla

Lietuvoje

2020.11.30 12:42

Dėl koronaviruso siūloma paankstinti moksleiviams Kalėdų atostogas svarstys dėl būriavimosi ribojimo griežtinimo, atnaujinta 13.46

23