Lietuvoje

2020.10.19 22:45

Galvonaitė apie spalio orų patirtis – pakilęs uraganinis vėjas neleido pareiti į namus, o kelią pastojo kioskas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.19 22:45

Klimatologė Audronė Galvonaitė sako, kad spalis – įvairus mėnuo, kuris gali atnešti ir sniego, ir šilumos, tačiau ji tikina, kad šis mėnuo neapsieina be stipraus vėjo. Kaip LRT TELEVIZIJAI pasakoja klimatologė 1967 metais buvo fiksuojamas uraganinis vėjas, kurio greitis vietomis siekė iki 55 m/s. Pati A. Galvonaitė jį taip pat pajuto, dar būdama studentė uragano metu bandė pareiti namo, o stiprus vėjas jai kelią pastojo kartu su spaudos kiosku.

Klimatologė tikina, kad spalio antroji pusė – labai įvairi. Šiemet šis mėnuo nebus išskirtinis – gali pasirodyti ir šalnos, ir sugrįžti šiltesni orai. Tačiau vieno tikrai nepavyks išvengti – sustiprėjusio rudens vėjo.

„Ko tikrai būna, tai smarkaus vėjo, nes prasideda tas rudeninis laikotarpis. Smarkiausias vėjas būna lapkritį, bet ir spalio antroje pusėje jau būna. Ir lietusi toks įkyrus, nuobodus pasirodo, o kai kada jo visai nebūna“, – pasakoja klimatologė.

Sportas. Orai. Nors temperatūra šokinės, o vėjų netrūks, Galvonaitė žada šiltą spalio pabaigą

Ji taip pat tikina, kad dar vienas būdingas spalio požymis – tirštas rūkas. Taip pat A. Galvonaitė patvirtino, kad spalio antroji pusė mažai skirsis nuo pirmosios.

„Spalio antroji pusė niekuo nesiskirs nuo pirmosios, tik bus pasvyravimai – tai šilčiau, tai šalčiau. Iš tikrųjų nieko ypatingo, net kartais darosi nuobodu. Kažkur jau buvo šalnos pirmadienio naktį, o kai kur visai nebuvo. Ir toliau šalnos numatomos tik vietomis“, – patvirtina ji.

Ji taip pat teigia, kad spalio orų, kaip ir kitų orų, negali spręsti pagal senolių išmintį, nes tai niekada nebuvo tikslu. Kita priežastis – paties kaimo pasikeitimai.

„Nepamirškime, kad anksčiau kaime buvo arkliukas, o dabar – traktorių milijonai“, – primena A. Galvonaitė.

Prakalbus apie užfiksuotus išskirtinius orus, A. Galvonaitė prisiminė 1967 metus, kai ji dar studentė susidūrė su uraganu.

„Tas uraganas taip prasiautė per Lietuvą puikiai, pasiekė netgi sakyčiau didžiausius vėjo greičius, kokius yra turėjusi Lietuva, nes šiaip 40 m/s rimtas uraganas, bet tada buvo pasiekta iki 55 m/s. Tas uraganas pasiautęs pajūryje nunešė Palangos tiltą, nuplovė kopas, išvartė medžius ir atlėkė net iki Vilniaus. Aš tada tik atvažiavusi buvau mokytis“, – prisimena klimatologė.

Ji pasakoja, kad išlipus iš troleibuso ji pajuto stiprų vėją, o bandydama pareiti namo susidūrė su netikėta kliūtimi – spaudos kiosku.

„Išlipau iš troleibuso ir jaučiu, kad negaliu paeiti, mane neša. Tai aš įsikibau už krūmo, vos ne ropom ėjau iki namų ir staiga žiūriu, kad iš priekio blaškydamasis gatve atlekia spaudos kioskas. Ir spaudos kioskai tuomet nebuvo lengvučiai, tai buvo gremėzdas“, – pasakoja ji.

Taip, pasak A. Galvonaitės, buvo vienintelis jos susidūrimas akis į akį su uraganu.