Lietuvoje

2020.10.19 18:03

Suomijos premjerės nuotrauka žurnale sukėlė audrą: Lietuvos ekspertai vertina skirtingai

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.10.19 18:03

Po to, kai viename žurnale pasirodė Suomijos premjerės Sannos Marin nuotrauka, kurioje ji dėvi švarką be marškinėlių, šalyje pasipylė kritika tokiam aprangos pasirinkimui. Vis dėlto kita pusė stojo ginti premjerės ir teigė, kad kritika tėra seksizmo apraiška. LRT.lt kalbintų specialistų nuomonės išsiskiria – ar visuomenė dar nori kontroliuoti moters seksualumą, ar tokia apranga premjerei iš tiesų netinkama?

Kritika premjerės aprangai – dvigubų standartų apraiška ir vis dar pasireiškianti moters seksualumo kontrolė, portalui LRT.lt sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė. Pasak jos, taip moterys tarsi įspraudžiamos tarp dviejų girnapusių – iš jų reikalaujama seksualumo, tačiau tuo pat metu seksualumas labai kontroliuojamas.

„Gyvename tokioje kultūroje, kur reikalavimas moteriai būti seksualia labai stipriai pasireiškia. Galima perfrazuoti Dekarto žodžius ir pasakyti, kad jei nesi seksuali, tai dabartinėje kultūroje tavęs iš viso nėra, nesi mėgstama. O tas patikimas pasirodo yra be galo svarbu, kad moteris galėtų daryti bet kokio pobūdžio karjerą“, – svarsto M. Jankauskaitė.

View this post on Instagram

Ylpeänä esittelemme: lokakuun Trendin kannessa loistaa mieletön @sannamarin 💪🖤⠀ ⠀ Pääministeri Sanna Marinilla on eturivin paikka esimerkkinä, esikuvana, asioiden muuttajana ja vaikuttajana. Työ on paineistettua, mutta hyvät unenlahjat ja rautaiset hermot auttavat. Mutta Marin tunnustaa myös, että uupumuksen tunteet saattavat tulla myöhemmin:⠀ ⠀ ”On selvää, että nämä vuodet jättävät jälkensä. Tämä ei ole tavallista työtä eikä tavanomaista elämää vaan raskasta monellakin tavalla. Voi olla, että paine ja uupumus kertyvät ja tulevat myöhemmin. Tilanteissa on ollut pakko laittaa tunteet sivuun, mutta kyllähän ne kasautuvat.” ⠀ ⠀ Lue kiinnostava haastattelu kokonaisuudessaan tänään lehtihyllyille saapuneesta Trendistä! Antoisia lukuhetkiä! 💎 ⠀ ⠀ Kuva: @jonaslundqvist⠀ Tyyli: @suvipout

A post shared by Trendi & Lily (@trendimag) on

Apranga laužo stereotipus

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė akcentuoja, kad moters seksualumas yra labai stipriai kontroliuojamas – jis tarsi neturi peržengti kažkokios neaiškios ribos.

„Jei tau būtų pasakyta: denki savo seksualumą, tada kaip ir viskas aišku – pasislepi viduramžiais kaip užbintuota ir viskas. (...) O dabar turi neperžengti tos ribos. Bet kas yra ta riba? Vienam riba yra stovėti visai nuoga krūtine, kitam riba yra tada, kai švarkas susegtas po kaklu. Kas kaip nori, taip interpretuoja“, – ironizuoja M. Jankauskaitė.

View this post on Instagram

"Kohu näytti selkeästi sen, että se, mitä kuvissa näkyi, kertoi paljon katsojasta. Moni ei nähnyt rintavakoa ollenkaan. He näkivät Sanna Marinin pukeutuneena trendikkääseen mustaan housuasuun. Sellaiseen joka oli nähty viime vuosien aikana useissa naistenlehdissä ja Instagram-kuvissa. He painoivat Instagramissa kuvan päälle sydämiä ja kuumia liekkejä. Toiset taas katsoivat kuvaa ja näkivät, miten ammattitaito, älykkyys ja osaaminen ovat kiinni vaatteissa ja kenties siinä, miten paljon ne peittävät ihoa", sanoo Trendin päätoimittaja Mari Karsikas.⠀ ⠀ Lue, mitä muuta Sanna Marinin kuvista noussut kohu osoitti. Löydät tekstin biossa olevan linkin kautta. ⠀ ⠀ #imwithsanna #trendimag

A post shared by Trendi & Lily (@trendimag) on

Jos teigimu, visuomenėje dar jaučiamas nesibaigiantis išvaizdos ir kūno kontroliavimas, kai kažkas kitas už moterį nusprendžia, kaip ji turėtų atrodyti ir rengtis. Taigi tokia Suomijos premjerės apranga – stereotipų laužymas, priduria M. Jankauskaitė ir sako, kad tokiu būdu parodoma, kad gali būti labai svarbus žmogus, priimti įtakingus sprendimus, formuoti labai progresyvią politiką, bet taip pat būti moterimi.

„Visuomenėje tarsi moteriai leidžiame būti „vyriškoje“ srityje, sprendimų priėmimo srityje, jei žaidžiama pagal „vyriškas“ žaidimo taisykles. (...) Turime iš 19 a. ateinantį požiūrį, kad viešojoje erdvėje esantis žmogus turi būti emociškai susitvardantis, seksualumas turi būti labai apribotas, turi būti kietas, racionalus, be emocijų“, – teigia lygių galimybių ekspertė.

Anot jos, tokia Suomijos premjerės apranga leidžia priartėti prie to, kad politikas ar politikė yra žmogus, kuris turi ir kitas žmogiškąsias taisykles. M. Jankauskaitė pabrėžia, kad šiuo atveju S. Marin fotografavosi žurnalui, o ne atėjo į susitikimą su kitos valstybės vadovu.

„Kodėl mus tai taip baugina? (...) Yra tokios pasąmoninės baimės, nes, sakoma, moters seksualumas turi bauginančio momento, tai tarsi moters galia. Suomijos premjerė šiaip galinga, ji valstybės premjerė, o politinė, sprendimų galia yra jos rankose. O staiga dar ir seksualia prasme ji galinga. Tada ji tarsi grėsmė“, – sako M. Jankauskaitė.

Protokolo apranga neatitiko

Kiek kitokios nuomonės laikosi protokolo žinovas Arminas Lydeka. Anot jo, būtų galima kalbėti apie du protokolo reikalavimus. Šiuo atveju, portalui LRT.lt sako A. Lydeka, premjerė, kaip oficialus asmuo, vilki kostiumėlį, kas yra darbinė dalykinė apranga. Jei moteris vilki švarką, protokolo reikalavimų, ar ji turi dėvėti liemenėlę arba palaidinę, nėra, teigia protokolo žinovas.

„Tai yra jos reikalas, nėra jokio protokolo reikalavimo“, – pabrėžia A. Lydeka.

Vis dėlto, sako jis, yra kitas protokolo reikalavimas, kad palaidinė negali būti su gilia iškirpte, vadinasi, negali būti dėvimas per daug atviras drabužis, apnuoginantis moters krūtinę.

„Jei iš pirmo punkto galima teigti, kad viskas gerai su premjerės apranga, kad ji savo valia taip pasirinko ir tuo aspektu protokolo normoms nenusižengė, kalbant apie antrąjį punktą, akivaizdu, kad drabužis yra per daug atviras, per daug atidengiantis premjerės krūtinę. Vadinasi, tai neatitinka protokolo reikalavimo“, – tvirtina protokolo žinovas.

Jis akcentuoja, kad premjerė yra oficialus asmuo, visada užimantis savo pareigas. Tai reiškia, „nėra taip, kad baigėsi darbo laikas, užrakinau kabinetą ir nebedirbu“, teigia A. Lydeka. Pasak jo, premjerė dirba 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę.

„Premjerė – ne tik darbas, bet ir tam tikras oficialus protokolo statusas. (...) Net kai ji sėdi restorane, dalyvauja vakarėlyje, kai su draugais eina į pirtį, ji visada premjerė, todėl protokolo reikalavimai visada keliami. Tie reikalavimai pakankamai platūs. (...) Užbėgu už akių, jei koks nors oponentas pradėtų kritikuoti, kad ką – premjerė su kostiumėliu ir pirtyje turi sėdėti? Pirtyje kitas aprangos kodas, ji to aprangos kodo turi laikytis“, – pasakoja A. Lydeka.

Protokolo eksperto teigimu, kiekvienu atveju galioja kitas aprangos kodas. Pavyzdžiui, dalyvaudama vakarėlyje ar karnavale, premjerė jau turėtų būti su kauke, galėtų ir plunksnomis apsikaišyti ar dėvėti burtininkės ar būrėjos kaukę. Vis dėlto, priduria A. Lydeka, analizuojamu atveju aprangos kodas turėjo būti kitas.

Populiariausi