Lietuvoje

2020.10.19 14:58

Razmuvienė pranešė – COVID-19 nusinešė dar tris gyvybes

Veryga: neatmestina, kad Vyriausybė ims riboti konkrečias sritis; atnaujinta 16.16
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, ELTA2020.10.19 14:58

Pirmadienį pranešta apie dar tris mirties nuo COVID-19 atvejus. Be to, kaip pranešė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kalbama apie karantino Raseiniuose pratęsimą.

Ministras pirmadienį kalbėjo, kad situacija šalyje negerėja ir matoma, kad auga tiek nustatomų atvejų skaičius, tiek kiekis žmonių, kurių užsikrėtimo kelio nustatyti neįmanoma. Auga ir ligoninių lovų, skirtų COVID-19 pacientams, užimtumas. Dar praeitą savaitę jų buvo užimta apie 40 proc., tačiau jau pirmadienį aiškėja, kad jų užimta 57 proc. Anksčiau A. Veryga yra sakęs, kad rimtesnių priemonių gali tektis imti kai lovų užimtumas sieks 70 proc.

Aurelijus Veryga apie priežastis, kodėl vis dar neskelbiamas karantinas: svarbu ne tik išmokos

„Aptarta situacija savivaldybėse, tai šią savaitę tyrimai intensyviau bus vykdomi 19 didesnės rizikos savivaldybių. <...> Deja, bet lydere išlieka Raseinių savivaldybė, ten situacija stabilizavosi, bet rodiklis išlieka santykinai aukštas. Antra yra Kelmės savivaldybė, toliau rikiuojasi Šiaulių rajonas ir Šiaulių miestas, Joniškio rajono savivaldybė“, – vardijo sveikatos apsaugos ministras.

Jis sakė, kad yra preliminarių žinių iš Raseinių mero, jog ketinama kreiptis dėl karantino pratęsimo. Karantinas Raseiniuose įvestas spalio 9-ąją ir turėtų baigtis šį penktadienį.

Kalbėdamas apie izoliacijos sąlygas, A. Veryga sakė, kad nuo spalio 30 iki lapkričio 2 dienos bus taikoma išimtis tiems, kurie atvyksta iš Lenkijos į Lietuvą lankyti artimųjų kapų. Tokios pačios sąlygos galios ir lietuviams, vykstantiems lankyti kapų į Lenkiją.

„Manau, kad niekas jiems pažymos neišrašys ir asmenys, kurie vyks aplankyti kapų, pakeliui gali sustoti parduotuvėje, nusipirkti maisto ar kažko kito, ko žmogui reikia. Tikėkimės, kad žmonės elgsis sąmoningai, juolab, kad tai trumpas laikotarpis, kelios dienos, manau, kad žmonės, jei ir naudosis tokiu laikotarpiu atvažiuoti, ne į vakarėlius važiuos“, – kalbėjo ministras.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė kalbėjo, kad šiuo metu ligoninėse dėl COVID-19 guli beveik 300 žmonių, devyniems jų taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

D. Razmuvienė taip pat pranešė, kad COVID-19 nusinešė dar tris gyvybes, kurios bus įtrauktos į antradienio statistiką: „Tik šįryt buvo pranešta. Visi trys iš Kauno apskrities. Pirmas mirusysis yra 60-70 metų amžiaus, tai Blinstrubiškio socialinės globos namų gyventojas.

Antras 70-80 metų amžiaus, taip pat su lėtinėmis ligomis, buvo gydomas Kauno ligoninės kardiologijos skyriuje. Trečias mirties atvejis, taip pat vyresnio amžiaus, turėjo lėtinių ligų, jis užsikrėtė nuo artimoje aplinkoje esančio susirgusio asmens.“

Pasak epidemiologės, didėja neatsekamų koronaviruso atvejų procentas. Nerimą epidemiologams kelia ir viruso plitimas ugdymo įstaigose.

„Židiniai fiksuojami visoje Lietuvoje. Aišku, jų skaitlingumas yra skirtingas. Šiandien aktyvių židinių yra 125, o vadinamųjų prigesusių, kurie turi būti sekami 28 dienas, – 43“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė D. Razmuvienė.

Jos teigimu, vėl registruojama nemažai šeiminių protrūkių.

„Iš tų šeimyninių protrūkių asmenys užkrečia savo šeimos narius, susirgimai išplinta į ugdymo įstaigas, darbovietes“, – kalbėjo NVSC epidemiologė.

A. Veryga kalbėjo, kad esamomis priemonėmis neįmanoma suvaldyti koronaviruso situacijos, nes vis daugėja atvejų, kai neįmanoma nustatyti kaip žmogus užsikrėtė virusu. Be to, ministras kalbėjo, kad priemonės naudos neduoda ir todėl, kad visuomenė jų nesilaiko.

„Labai neramina (tokia tendencija – LRT.lt). Tai rodo, kad vis tik tai infekcija plinta visuomenėje ir kada mes nebegalime jaustis, matyt, nė vienas absoliučiai ramiu. Kol tai pavieniai atvejai, galima vengti tos vietos, kur infekcija plinta, bet jeigu santykinai nemažos dalies, daugiau nei trečdalio, negalima užsikrėtimo kelio atsekti, tai reiškia, kad visuomenė turi būti maksimaliai budri“, – komentavo A. Veryga.

Vis dėlto jis neatmeta galimybės, kad kai kurios priemonės bus įvestos nacionaliniu mastu.

„Tomis priemonėmis, kurios dabar yra, situacijos suvaldyti neįmanoma, nes jei virusas plinta, vadinasi, kad priemonių nepakanka arba tų priemonių yra nesilaikoma. Priemonės įvedimas pats savaime nieko nereiškia, jei žmonės yra linkę pažeidinėti rekomendacijas, jų nesilaikyti“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

Jo teigimu, svarbu, kad žmonės ir patys laikytųsi rekomendacijų.

„Viskas priklauso nuo visuomenės sąmoningumo. Aišku, šioje situacijoje reikia ieškoti daugiau priemonių, apie jas kalbėjome – apie savivaldybių zonas, apie griežtesnių priemonių taikymą“, – kalbėjo ministras.

Pasak A. Verygos, pirmadienį savivaldybėms, susiduriančioms su didžiausiu COVID-19 infekcijos atvejų skaičiumi, bus išsiųstos rekomendacijos dėl papildomų galimų sprendimų.

„Jeigu tų priemonių nebus imtasi, bus svarstoma, kaip papildomus apribojimus įvesti nacionaliniu mastu“, – teigė A. Veryga.

Portalas LRT.lt primena, kad pirmadienio duomenimis Lietuvoje iš viso buvo patvirtinti 7726 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Liga jau nusinešė 113 gyvybių, tačiau pasveikusiais laikomi 3110 žmonių. Šiuo metu saviizoliacijoje yra 32220 žmonių.