Lietuvoje

2020.10.19 09:07

Bendradarbiauti stabdant virusą linkę ne visi gyventojai: kaip saviizoliacijos vietą nurodo tik miestą, prisistato Fredu Flinstonu

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.19 09:07

Premjerui ir Sveikatos apsaugos ministerijai raginant merus nešnairuoti į centrinę valdžią laukiant šios nurodymų ir imtis lyderystės patiems, savivaldybių asociacijos vadovas Mindaugas Sinkevičius sako, kad atsakomybių miestų ir rajonų vadovai nesikrato ir primena ankstesnius pavyzdžius, kai iniciatyvumas sutiktas nepalankiai. Taip pat LRT RADIJUJE kalbėjęs M. Sinkevičius priduria, kad darbą ne visada palengvina ir gyventojai.

„Lengva deleguoti tokioje situacijoje darbus, nusikratant savo atsakomybės“, – pirmadienį laidai „Ryto garsai“ sakė Jonavos rajono meras ir savivaldybių asociacijos pirmininkas M. Sinkevičius.

Jo teigimu, savivaldybės atsakomybės nesikrato, bet norėtų matyti daugiau centrinės valdžios aktyvumo.

„Ką matėme ir praeityje, kad neretai parodžius iniciatyvą, gal ir perdėm didelę, vėliau ir Vyriausybės, ir mūsų klausiama – kodėl darėte tą, aną, ar reikėjo, ar nepaskubėjote, o gal reikėjo kitaip? Mes galime imtis lyderystės ir tikrai, manau, kiekvienos savivaldybės vadovas galvoja, ką daryti, apie viešuosius renginius, viešojo maitinimo, švietimo įstaigas ir jų apsaugojimą. Bet nenorime likti patys sau vieni, nes manome, kad tai vis tik nacionalinis klausimas ir vadovavimas, koordinavimas, kuris buvo pradžioje iš SAM ir Ekstremaliųjų situacijų komisijos, turėtų likti“, – LRT RADIJUI sakė politikas.

Jis priduria, jog Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui stokojant resursų tvarkytis su padidėjusiu susirgimų mastu, daugiau funkcijų tenka savivaldybių darbuotojams, viena tokių – saviizoliacijoje esančių asmenų tikrinimas. Tačiau gyventojai ne visada noriai padeda viešosios tvarkos skyriams su šiomis užduotimis dorotis.

„Būna ir kuriozų, kurie irgi, matyt, pasako apie visuomenės nusiteikimą ir atsakomybės stoką. Pavyzdžiui, Jonavos rajone mūsų savivaldybės specialistai sako, kad gauname patikrinti asmenis namuose, kur kaip gyvenamosios vietos adresas nurodyta tiesiog „Jonava“. Arba atsiranda tokių asmenų kaip Fredas Flinstonas anketų – animacinis personažas, kas nežino. (...) Tebūnie tai smulkus pavyzdys, bet jis yra iliustracija, kad ir visuomenėje ne visada padedama pareigūnams tvarkytis su savo užduotimis“, – pasakojo M. Sinkevičius.

Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Andriukaitis akcentavo, kad didelė atsakomybės dalis tenka ir verslams, kitoms įstaigoms. Klausiamas, ar griežtesnių sprendimų vengimas susijęs su Seimo rinkimų laikotarpiu, jis teigė, kad procesams politikų įtaka galėtų būti ir mažesnė.

„Turiu likti neutralus vyriausybių atžvilgiu, bet mano asmeninis patarimas paprastas – ne vyriausybių kaita turėtų garantuoti efektyvų, koordinuotą, standartizuotą, visiems suprantamą procesą. Tai turi būti epidemiologų rankose. (...) Turi ir privatus sektorius suprasti, kad jeigu mes norime neuždaryti ekonomikos, tai milžiniška atsakomybė tenka kiekvienam darbdaviui ir kiekvienai profesinei sąjungai, kad tie baziniai reikalavimai – rankų plovimo, fizinės distancijos, kaukių nešiojimo, testavimo, temperatūros matavimo, didelių renginių vengimo, patalpų dezinfekavimo ir vėdinimo, ypač dabar, spalį, lapkritį, gruodį, turi būti vykdomi“, – LRT RADIJUI pirmadienį sakė V. Andriukaitis.

M. Sinkevičius kaip galimą papildomą pagalbą stabdant virusą nurodė anksčiau veikusias vadinamąsias karščiavimo klinikas.

„Karščiavimo klinikų personalą užtikrino būtent pirminės sveikatos priežiūros centrai. (...) Gal nebuvo visiškai pasiteisinęs variantas, nes Jonavoje pasitikrinusių tik dešimtys, bet manau, kad tai atgis ir karščiavimo klinikos, ypač gripo sezono metu, bus vėl reikalingos“, – sakė pašnekovas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00