Lietuvoje

2020.10.18 21:18

Naujos kadencijos Seime – tikėtina moterų gausa: o ar pasikeis skaičiai Vyriausybėje?

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.18 21:18

Naujos kadencijos Seime, tikėtina, bus daugiau moterų. Vien pirmame ture parlamentarėmis tapo 24 politikės, vos septyniomis mažiau, nei iš viso yra šioje kadencijoje. Politologai tai vadina pergale, nors ir nedidele – antrame ture, ko gero, tokio didelio šuolio nebus.

Moterų teisių aktyvistai viliasi, kad prisiekus naujam Seimui neliks komitetų, kuriuose visai nedirba moterys, ir kad Vyriausybėje bus daugiau ministrių.

Panorama. Vilniaus barai neužsidaro, bet tvarka griežtėja: pareiga barams – fotografuoti, kaip laikomasi reikalavimų

Šiemet rinkėjai daugiau moterų uždegė žalią šviesą į Seimą – jau aišku, kad 24 taps parlamentarėmis. Šiuo metu Seime dirba 33 politikės. 24 – didžiausias po pirmo turo išrinktų moterų skaičius nuo nepriklausomybės atkūrimo.

Pasak politologės Rimos Urbonaitės, šis augimas, renkantis kandidatus vienmandatėse apygardose, gerokai sulėtės. Seimo narių moterų, tikėtina, gali būti ir daugiau nei šioje besibaigiančioje kadencijoje, bet daug reikšmės turės, ir kokiuose komitetuose jos dirbs.

„Aš labai norėčiau, kad nebeliktų moteriškų ir vyriškų komitetų, yra tarsi labiau vyriški, labiau moteriški reikalai, nors tai yra didelis nesusipratimas, nors bendrai galima pasidžiaugti, kad yra sąrašai, bent trys, kuriuos vedė moterys, tai laimėjimas, nors ir labai sąlyginis“, – sako politologė.

Šiuo metu Seime yra 15 komitetų, didžiausias - Europos reikalų, kuriame 6 iš 23 narių yra moterys. Antras pagal dydį komitetas - Nacionalinio saugumo ir gynybos, kuriame dirba vienintelė Seimo narė.

„Mūsų komitete kai kuriems kolegoms reikėtų pereiti į 21 amžių ir šiek tiek pasitempti suvokiant, kad nėra tokių sričių, ypač kai kalbame apie mąstymą, strateginį sprendimų priėmimą, info analizę. tai yra rimtų pokyčių reikalaujanti sritis“, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė.

Šią kadenciją Seimas baigia neturėdamas nė vienos moters Žmogaus teisių komitete. Išrinktoji Seimo narė Evelina Dobrovolska teigia svarstanti dirbti šiame arba Teisės ir teisėtvarkos komitete ir tai, jog žmogaus teisių komitete nėra moters, vertina su apmaudu.

Po vieną narę yra ir Kaimo reikalų bei Užsienio reikalų komitetuose. Po dvi - kultūros, Valstybės valdymo ir savivaldybių bei aplinkos apsaugos komitetuose. Pastarajame dirbanti Virginija Vingrienė sako kad aplinkosaugos, kaip ir kitose srityse, specialistai turėtų būti vertinami pagal kompetenciją, o ne lytį. Politikė skepiškai vertina pernai nepavykusį Vyriausybės bandymą rasti ministrę, galinčią vadovauti Aplinkos ministerijai.

„Aaš manau, ka buvau pakankamai kopetetinga kad galėčiau būti aplinkos ministre, tai čia gal buvo kiti niuansai, tik pasiteisinimas, galbūt pas mus yra patriarchalinis požiūris, kad vadovaujantį postą reikia skirti vyrui“, – sako Seimo narė.

Pasak Lygių galimybių plėtros centro ekspertės, jei šiame Seime ir dirbs daugiau moterų, tai nebūtinai paspartins lyčių nelygybės problemos sprendimą.

Anot Margaritos Jankauskaitės, norėtųsi, kad naujos kandencijos valdžia turėtų ir daugiau ministrių. Dabar Vyriausybėje dirba vienintelė moteris ministrė.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.29 11:25

Rekordai nesiliauja: per parą Lietuvoje nustatyta 950 naujų COVID-19 atvejų ir 6 mirtys ligoninėse – 370 asmenų, atnaujinta 12.31

5