Lietuvoje

2020.10.18 21:27

Kirkilas – apie socialdemokratų skilimą ir to įtaką rinkimuose, galutinai užveriamas Seimo duris ir būsimos knygos rašymą

interviu
Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“2020.10.18 21:27

Daugiau nei trys dešimtys dabartinių Seimo narių nepateko į 13-ąjį Seimą. Kai kurie teišbuvę vieną kadenciją, tačiau yra tokių, kurie Seime praleido dešimt ir daugiau metų. Buvo tokių, kurie patys apsisprendė karjeros netęsti, kaip konservatorė Irena Degutienė, socialdemokratas Bronius Bradauskas, dar gegužę netęsiąs parlamentaro karjeros paskelbė buvęs liberalas Gintaras Steponavičius.

Buvo ir tokių, kurie mėgino dalyvauti rinkimuose, tačiau sėkmė jų nelydėjo – buvę konservatoriai Mantas Adomėnas, Rimantas Jonas Dagys, Egidijus Vareikis, Lenkų rinkimų akcijai – krikščioniškų šeimų sąjungai atstovavę Jaroslavas Narkevičius, Zbignevas Jedinskis, socialdemokratų darbo partijos nariai – Irena Šiaulienė, Juozas Bernatonis, Gediminas Kirkilas.

„Socdarbiečių“ partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas šįvakar „Savaitėje“.

Po 28 metų Seimą paliekantis Kirkilas – apie partijos skilimą, nepavykusius rinkimus ir knygos rašymą

Birželį jūs kalbėjote apie 15-os narių frakciją Seime, spalį jau sumažinote savo galimybes iki 12-os, tačiau iš viso likote be frakcijos Seime. Tiesa, jūs turite 4 arba 5, kaip skaičiuosi, kandidatus antrame ture. Tai aš pažiūrėjau, kad jie turi realių galimybių, ne visi, bet turi kai kurie realių galimybių būti ir Seime. Kiek jūs planuojate pergalių iš jų?

Mes galvojam, kad visi turi galimybes laimėti.

Visi?

Visi turi galimybes laimėti.

Kai jūsų partija tik susikūrė ir paskui vėliau, man tada atrodė, kad jūs neturite jokių galimybių patekti į Seimą, jūs buvote gerokai didesnis optimistas. Dar rinkimų naktį pradžia irgi tokia jūsų partijai buvo ganėtinai šviesi, vėlgi jūs buvote nusiteikęs ganėtinai pakiliai, tačiau galutinis rezultatas nebuvo palankus jūsų politinei jėgai. Kaip jūs manote, kodėl rinkėjas nepanoro matyti jūsų XIII Seime? Ne konkrečiai jūsų, o partijos.

Optimizmas visada būtinas dalyvaujant politikoje, ypač rinkimuose. Aš nemanau, kad nepanoro, matot, surinkti beveik 40 000 balsų, tai negali pasakyti, kad nepanoro. Reikalas tas, kad mes, lyginant su kitomis partijomis, esame pakankamai nauja (partija), mes trečiuose rinkimuose dalyvaujam, beje, ir visą laiką geriname rezultatą. Dabar pažiūrėkim, socialdemokratai surinko 100 000, mes apie 40 000 ir mes visą laiką geriname, per kiekvienus rinkimus – savivaldybių, Europos Parlamento – po 10 000 pridedame, tačiau, aišku, to neužteko.

Labai menka paguoda, sakyčiau, kad ir pridedate.

Čia labai gera paguoda.

Bet partija už borto.

Aš manau, kad išrinkus naują lyderį, partija turi labai daug šansų.

Jūs kalbate, „išrinkus naująjį lyderį“, apie savo partiją, nes rinkimų naktį sakėte, jeigu nepatenkate į Seimą, jūs atsistatydinsite?

Taip, aš kalbu apie savo partiją. Aš dar nesu, kaip kai kurie, kurie pralaimi rinkimus po rinkimų, pasiekia blogiausią rezultatą Socialdemokratų partijos istorijoje...

Bet ar jums neatrodo, kad apskritai skilimas šitas turėjo įtakos prastam socdemų rezultatui, nes kaip mes beskaičiuotume, bet prieš 4 metus buvo 14,4 procentų socialdemokratų laimėta. Dabar, net jeigu jūsų abi politines jėgas sudėtume, tai vieni 9 procentus gavo, kiti – 3. Tai išeitų vis tiek viso labo tik 12.

Skilimas, taip, aišku, jie pašalino daug labai konkurentų, kurie buvo realūs ir veiklūs rinkimų kampanijos metu, nes jokių naujų idėjų socialdemokratai nepateikė ir neturėjo.

Bet ir jūs nepateikėte nieko naujo, nes jūsų neišrinko, juos bent išrinko į Seimą, jie turės frakciją, jūs nieko.

Tai nesvarbu, bet šiuo atveju jie eina tiktai žemyn.

Bet ir jūs nekylate.

Mes kylame, aš jums dar kartą sakau.

Bet tai nieko nereiškia, tas kilimas nelemia sėkmės būti Seime.

Lems. Aš manau, kad kituose rinkimuose mes būsime pagrindiniai.

Optimizmo iš jūsų niekada neatimsi, bet vis dėlto – ar skilimas turėjo įtakos rezultatui?

Aišku, turėjo, neabejoju. Aš pripažįstu ta prasme, kad pavyko išstumti pačius rimčiausius politikus iš tos partijos. Naujų neiškelta per tą laiką, naujų idėjų taip pat.

Gerai, kodėl taip atsitiko, kad, kai jūs kandidatavote vienmandatėje, jūsų koalicijos partneriai nepalaikė jūsų, o iškėlė kitą kandidatą – savo. Ir taip atsitiko ne tik jūsų (apygardoje).

Kaip žinote, mums nepavyko susitarti, dabar jau kalbėsiu apie kitus. Jeigu šiandien būtų valstiečiai palaikę mūsų idėją dalyvauti visai valdančiajai koalicijai bendru sąrašu, tai šitas sąrašas būtų laimėjęs.

Bet valstiečiams turbūt nei šilta, nei šalta, jie juk irgi pateko.

Gal jiems nei šilta, nei šalta, bet dabar jau jie nebetenka valdžios, o jeigu mes būtume ėję bendru sąrašu, aš neabejoju, kad mes būtume valdžią formuojanti.

Seime jūs praleidote – per 7 kadencijas po ketverius metus – skaičiuoju 28 metus iš eilės. Jums gaila palikti parlamentą po trijų dešimčių metų? Ir tas ėjimas į pensiją jums skaudus yra?

Ne. Man visiškai negaila, atvirkščiai naujas etapas. 28 metai tikrai labai daug. Mano žmona, aš jai pritariu, pasakė: Dievas tau atsiuntė dovaną, kitaip tu čia niekada nebaigtum to darbo. Aš manau, kad ji teisi.

Jums atsiuntė dovaną ir atsiuntė nemažą kompensaciją.

Taip.

Kiek jūsų kompensacija?

Aš, tiesą sakant, nesidomėjau, dabar skaitau spaudą, nes dabar aplinkui visi skaičiuoja.

Ir spauda jums paskaičiavo 23 000, taip?

Taip.

Čia kompensacija, bet ir pensija jūsų juk irgi bus turbūt nemaža? Atsiprašau, kad lendu į pinigus, bet jūs viešas žmogus.

Mano pensija yra apie 1000 eurų. Na, ir galbūt aš galėčiau pretenduoti į tai, kas priklauso buvusiam premjerui. Kadangi esu išdirbęs premjeru dvejus metus.

Žiūrėkite, bet jūs esate užkietėjęs pypkorius, žvejys, tenisininkas, dar žinau, kad skaityti mėgstate. Tiktai aš kažkaip drįsčiau manyti, vis dėlto man sunku įsivaizduoti, kad jūs atsidėsite laisvalaikiui arba užsiimsite žvejyba, tenisu ir daugiau niekuo. Ką jūs planuojate veikti?

Mąstau dabar apie knygos rašymą, nes aš manau, kad yra ką parašyti.

Tai bus knyga apie darbą Seime, apie tas tris dešimtis metų?

Aš manau, bus plačiau, Seimas yra viena iš politikos dalių, apie politiką – aiškus reikalas. Ką gi parašysi, kai tu visą gyvenimą dirbai profesionaliu politiku, drįstu teigti.

Dar vienas klausimas: ar gali taip atsitikti, kad dar po ketverių metų – 2024 metais – Jūsų planuose vėl atsiras Seimo rinkimai?

Aš partinėje veikloje tikrai liksiu ir bandysiu šią partiją sustiprinti ir, aišku, kad ateitų jaunimas, bet iš tikrųjų tai neplanuoju. Aš manau, kad nereikia du kartus bristi į tą patį vandenį, kuriame 28 metus buvai.

Ką gi, ačiū jums labai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt