Lietuvoje

2013.02.26 13:49

V. Uspaskichas: duoti parodymus nėra prasmės

ELTA2013.02.26 13:49

Dėl melagingos partijos „juodosios buhalterijos“ teisiamas Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam šią bylą, atsisakė duoti paaiškinimus dėl pateiktų kaltinimų.

Dėl partijos melagingos juodosios buhalterijos teisiamas Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam šią bylą, atsisakė duoti paaiškinimus dėl pateiktų kaltinimų.

Teismui politikas pareiškė, kad teismo procesas vyksta pagal užsakymą, teismo nuosprendis „jau parašytas“, dėl to jis atsisako duoti parodymus.

„Gerbiama teisėja, nors Jūs tokia graži, aš Jumis nepasitikiu“, – sakė V. Uspaskichas.

Anksčiau V. Uspaskichas visada teigė duosiąs parodymus, tačiau pirmadienį, teismui atsisakius tenkinti kaltinamųjų prašymus, poziciją pakeitė.

Parodymus taip pat atsisakė duoti ir kita kaltinamoji – Vitalija Vonžutaitė.

Vytautas Gapšys išreiškė pageidavimą parodymus duoti antradienį.

Kaltinamoji buvusi partijos vyr. finansininkė Marina Liutkevičienė taip pat pageidavo parodymus duoti antradienį. Darbo partijos atstovas parodymus duos baigiamojoje kalboje.

Tai sukėlė teisėjų kolegijai pirmininkaujančios Daivos Pranytės Zalieckienės pasipiktinimą, nes, anot jos, kaltinamieji jau seniai turėjo būti tam pasiruošę.

Prokuroras Saulius Verseckas pareiškė, kad kaltinamieji turėjo visas galimybes pasiruošti parodymus duoti pirmadienį.

Teisėjų kolegija pasitarusi nutarė padaryti pertrauką iki antradienio. Parodymus duos V. Gapšys ir M. Liutkevičienė.

Po teismo posėdžio V. Uspaskichas sakė buvęs pasiruošęs duoti parodymus, tačiau, nepatenkinus kaltinamųjų prašymų, kurie turėjo būti įdėti į juos, tam reikėjo kelių papildomų dienų.

„Nenoriu visų nuliūdinti, aišku, jūs to neparodysite, jūsų tokia užduotis, matyt, bet atėjo Stalino laikai ir diktatūra, visiškas teisinis nihilizmas. Senaties terminas baigiasi 2018 m. ir dėl poros dienų kelia kažkokią problemą. Iš tikrųjų atmesta tiek prašymų, kuriuos aš turiu įtraukti į savo parodymus, ir man neleido vienos dienos pasiruošti po atmestų prašymų. Nežinau net, ko gero, ir sovietų laikais taip nebuvo, bet tiek to. Tai yra jūsų ir jų valia, nes teismai vykdo vieną valią, jūs vykdote kitą, norite, kaip žurnalistai, ginti tokį teisinį nihilizmą. Valio, į priekį“, – žurnalistams sakė V. Uspaskichas.

Politikas pareiškė, kad bijoma išgirsti jo parodymus, teisėjų kolegija yra užsakyta, įpareigota nuteisti, tačiau, kas užsakovai, V. Uspaskichas neatskleidė.

„Teisinis nihilizmas, šituo teismu nepasitikiu. Jis turi nusišalinti“, – teigė jis ir klausiamas, ar bandys nušalinti teisėjų kolegiją, atsakė, kad tai jau daryta ne kartą. V. Uspaskichas antradienio teismo posėdyje žadėjo dar kartą prašyti žodžio, kad jam būtų suteikta galimybė pateikti parodymus.

Prokurorui S. Verseckui atrodė neįtikinami argumentai, jog V. Uspaskichas per penkerius metus negalėjo pasiruošti parodymų davimui.

„Sakyčiau, tokie nelabai rimti argumentai, kai byla yra teisme berods 5 metus, ikiteisminiame tyrime – 7 metai, ir sakyti, kad dar niekam nepasiruošė“, – kalbėjo S. Verseckas.

ELTA primena, kad dalis kaltinimų šioje byloje gali būti panaikinta, nes „darbiečiai“ jungiasi su partija Tvarka ir teisingumas, dėl ko teisiamo juridinio asmens Darbo partijos gali nebelikti.

Prokurorai Darbo partiją kaltina sistemingai vedus dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004-2006 m., tačiau pernai spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą. Šie kaltinimai atsirado prokurorui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Skaičiuojama, kad partija neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, valstybei nesumokėjo daugiau kaip 3,8 mln. litų mokesčių ir įmokų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė M. Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.