Lietuvoje

2020.10.16 21:57

Paluckas antrajame ture tikisi atsigriebti: tokių galimybių mes turime gerokai daugiau nei Darbo partija

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.10.16 21:57

LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“ kalbina į Seimą patekusių partijų lyderius. 5 proc. barjerą peržengė šešios partijos, ketvirtoje vietoje liko Lietuvos socialdemokratų partija, kurios pirmininkas – Gintautas Paluckas.

– Anot jūsų garbės pirmininko Aloyzo Sakalo, dabar partijai reikėtų daryti viską, kad konservatoriai nesuformuotų daugumos, remti „valstiečius“ antrajame ture ir galiausiai neiti su jais į koaliciją, o leisti susiformuoti mažumos Vyriausybei. Kaip jūs vertinate tokias schemas?

– Aš manau, kad visuomenės valioje slypi sprendimas, kas ir kokias koalicijas turės teisę formuoti. Nemanau, kad partiniai skaičiavimai būtų aukščiau tos valios. Tokį pasirinkimą dalyvauti opozicijoje ar jungtis prie vieno ar kito bloko mes turėsime po antrojo rinkimų turo ir turėsime tokius sprendimus priimti, bet aš galiu tiktai palaikyti partijos garbės pirmininko poziciją, jog prie dešiniųjų bloko mes neturėtume jungtis.

– Jūs priėmėte pagalbą iš „valstiečių“, kad jus remtų, ir pasakėte, kad remsite „valstiečių“ kandidatus antrajame ture. Kodėl taip ilgai laukėte jiems atsakyti? Jie gi klausė anksčiau, ką jūs remsite.

– Jie net neklausė, tiesą pasakius. Jie išreiškė paramą dar prieš pirmojo rinkimų turo pabaigą. Matyt, tai irgi buvo tam tikras rinkimų kampanijos išskaičiavimas. Be to, jie mus apkaltino, kad mes tikriausiai sudarysime koaliciją su konservatoriais. Dabar, matyt, yra palanki proga jiems atsiprašyti. Bet mūsų pasirinkimas antrajame ture yra politiškai aritmetinis, nes mes pirmiausia siekiame ne kitų partijų frakcijų gausos Seime, o savo, socialdemokratų, frakcijos. Turime 12 antrųjų turų ir stengiamės išnaudoti kiekvieną galimybę padidinti socialdemokratų gretas Seime.

Dienos tema. Gintautas Paluckas: mieliau palaikyčiau Laisvės partijos kandidatus (su vertimu į gestų k.)

– Tas pagalbos priėmimas ir pasakymas, kad antrajame ture taip pat remsite „valstiečius“, reiškia, kad formuojasi kairioji koalicija? Centro kairiųjų?

– Apie tai apskritai bus galima šnekėti tik po antrojo turo, nes šiandien pranašumą ar persvarą mandatų skaičiumi turi centro dešinė, todėl kalbėti apie kairiąją koaliciją kol kas nėra jokio pagrindo.

– Bet jeigu kviestų, sakykim, „valstiečiai“, būtų koalicijos formavimo momentas, jūs sutiktumėte?

– Mes spręstume visoje partijoje visuotiniu balsavimu, bet aš matau labai didelių iššūkių tarp programinių principų suderinimo. Mūsų klasikinės europietiškos kairės programa remiasi į du polius – kultūrinį kairumą ir ekonominį. Ekonominio kairumo „valstiečiuose“ vienokia ar kitokia forma mes pastebime, o kultūrinio – pagarbos, laisvės, demokratijos – gerokai stokojama.

– Liutauras Gudžinskas ir Vaidas Navickas, jūsų kandidatai į Seimą, nėra patenkinti tuo, kad socialdemokratai antrajame ture rems „valstiečius“. Jie sako, kad norėtų geriau remti konservatorius. Ar daug tokių partijoje žmonių, kuriems konservatorių rėmimas yra priimtinesnis negu „valstiečių“?

– L. Gudžinskas pirmiausia išsakė paramą Vilniuje Laisvės partijos kandidatams, matydamas jų programinėse nuostatose būtent to kultūrinio kairumo apraiškų. V. Navickas nėra partijos narys, todėl jo nuomonės aš negaliu ir nenoriu, tiesą pasakius, komentuoti. Pralaimėti irgi reikia mokėti.

– Jūs pats Vilniuje remsite, tarsi girdėjau, irgi Laisvės partiją?

– Aš nesu prašytas išreikšti vienokią ar kitokią paramą ir to iki šiol nedariau. Bet taip, mano nuomone, jeigu mes matome varžantis konservatorius su Laisvės partija, aš mieliau palaikyčiau Laisvės partijos kandidatus būtent dėl nuostatų žmogaus teisių srityje. Aš esu tai sakęs ir debatų metu, ir pastaruosiuose keliuose komentaruose, bet oficialios paramos niekas manęs neprašė ir aš jos nesu išreiškęs nei savo asmens vardu, nei partijos vardu.

– Yra pastebėjimų, kad tie, kas palaiko Laisvės partiją, specialiai nori, kad Laisvės partija laimėtų daugiau balsų, kad dešinei koalicijai įkaltų tam tikrą pleištą, nes konservatorių ir Laisvės partijos programos taip pat skiriasi ir kuo didesnė būtų Laisvės partija, tuo sunkiau būtų konservatoriams su ja susitarti.

– Na, čia jau ne kairiųjų problema, kaip dešinieji susitars dėl koalicijos ir programinių nuostatų, bet, be jokios abejonės, skirčių yra labai nemažai ir ar jiems pavyks, ar ne, jeigu turės tokią galimybę formuoti koaliciją, mes pamatysim, bet pirmiausia, jeigu kalbame apie Vilnių, mes ne pagal partines konjunktūras samprotaujame, o būtent per kultūrinio kairumo apraiškas ir Laisvės partijos programinėse nuostatose.

– Ką kalba jūsų vadinamieji partijos bičiuliai apie, sakykim, ateitį Seime, kaip jiems atrodo, ar darbas valdžioje yra prasmingesnis, ar, jeigu nepakaks pakankamai balsų ir, kaip kai kurie jūsų partijos bičiuliai sako, geriau, jeigu partija neformuos, nebus koalicijos centras, tai tada išvis geriau eiti į opoziciją?

– Yra įvairių iššūkių ir samprotavimų. Kol kas nesame priėmę jokio sprendimo ir tą sprendimą priimsime ateityje. Viskas priklausys ir nuo antrojo turo, kiek frakcija auga ir kokį svorį apskritai įgyja. Bet mūsų pagrindinis tikslas – įgyvendinti socialdemokratų programą. Būtent nuo to atsispyrę mes ir samprotausime, ir svarstysime visus variantus. Jeigu matome, kad kažkokiuose net ir kairiuose dariniuose tos programos negalime įgyvendinti, nes kolegos nepriima, tai mes į tokius darinius nesijungsime. Nes yra reikalinga tikra kairė ir jos atstovavimas Lietuvoje ateityje tiktai plėsis, svarbiausia – išlaikyti kryptį.

– Jeigu būtų bandymas jungtis į koaliciją su „valstiečiais“, jūs išgirstumėte priekaištą, kad 2017 metais išėjote iš koalicijos. Kokia būtų, sakykim, priežastis grįžti į tokią koaliciją, kurioje jau buvote?

– Pirmiausia pažiūrėkime, kas iš tos koalicijos liko, kokie likučiai: „socdarbiečiai“, „Tvarka ir teisingumas“, paskui persivadinę į „Laisvę ir teisingumą“, Lenkų rinkimų akcija tapo neparlamentinės. Kodėl? Todėl, kad kairioji politika buvo stipriai sukompromituota, kai buvo deklaruojami vieni siekiai, bet jų įgyvendinimas labai stipriai strigo. Mes nenorime kartoti tų pačių klaidų, dėl kurių įspėjome kolegas „valstiečius“ 2017 metais. Jeigu visi pasimokė iš tų klaidų, padarė išvadas ir priims mūsų programą, galėsime šnekėtis.

– Jūs tikitės antrajame ture aplenkti Darbo partiją? Dabar esate ketvirti, Darbo partija – trečia.

– Sunku prognozuoti. Bet tokių galimybių mes turime gerokai daugiau nei Darbo partija ir aš tikiu, jog mūsų bičiuliai ir mūsų rėmėjai skyriuose aktyvuosis stipriau nei pirmajame ture.

– Kiek planuojate gauti mandatų antrajame ture?

– Čia labai sunku prognozuoti, nes tai personalinės dvikovos. Labai priklauso, ar yra iš savo regiono kilęs, ar tai asmuo, keltas iš, sakykim, bendrų partijos sąrašų. Čia gali būti įvairių argumentų ir įvairiais pjūviais žmonės gali vertinti tuos kandidatus, bet pagal mandatų skaičių – taip, mes norėtume aplenkti Darbo partiją.

– Vis dėlto jūsų partijos įtakingi garbės pirmininkai, garbės socialdemokratai pastebi, kad per ilgai partija leido spėlioti, su kuo bus – su konservatoriais, su „valstiečiais“ ar kaip kitaip, ir dėl to taip ir išėjo, kaip išėjo, – kol kas esate ketvirti. Jūs sutinkate su tuo?

– Visas tas prielaidas mes paskui vertinsime, bet jeigu jau pasižiūrėtume bendrai į rinkimų rezultatus, akivaizdu, kad laimėjo antivalstietiška koalicija, neformali koalicija, tai yra dešiniųjų, ta pati Darbo partija, stipriai kritikavusi ir valdančiuosius, ir konservatorius, ir mus. Todėl sakyti, kad reikėjo stipriau šlietis prie „valstiečių“, paminant ideologinius įsitikinimus, tai aš tikrai taip nemanau.

– Kalbant apie konservatorius, kai vyksta diskusijos, ką jiems reikėtų daryti, dažniausiai pastebima, kad trečią kadenciją būti opozicijoje būtų pražūtinga, o jums antrą kadenciją būti opozicijoje būtų pražūtinga? Ar jums reikia būti žūtbūt valdžioje?

– Čia tikrai nėra mirties ar gyvenimo klausimas. Mirties ar gyvenimo klausimas yra išlaikymas tos linijos, kuri būtų tikrai socialdemokratinė, ir mes tame periode nuo kaltinimų nomenklatūra ir atstovavimo stambiajam kapitalui judame link normalios kairiosios europietiškos partijos, esame labai neblogai ir toli pažengę. Mūsų turinys atitinka visus europinius skaidrumo standartus. Dėl formos, įvaizdinių dalykų – kai kada žmonėms atrodo, kad tai nepakankamai išsigryninę, nepakankamai atsinaujinę, todėl kryptį reikia laikyti, tuos darbus tęsti ir daryti mažiau kompromisų su politine sąžine dėl įvairiausių oportunistinių galimybių kažkur ir kažką gauti.

– Socialdemokratų darbo partijos atskilimą nuo socialdemokratų jūs įvardijote kaip partijos apsivalymą, bet ar tas apsivalymas, jūsų akimis, davė rezultatą rinkimuose?

– Davė labai neblogą ir apčiuopiamą rezultatą, ir šiandien mes matome daugybę jaunų ir progresyvių žmonių, kurie balsavo už socialdemokratus dėl to, kas buvo padaryta, kokie atsinaujinimo ir pokyčių žingsniai buvo žengti. Todėl siekdami plėsti rinkėjų bazę ir įtikinti, jog tie dalykai ne veltui vyko, ne dėl kėdžių, turime išlaikyti tą kryptį ir tą pasitikėjimą pateisinti.

– Prieš rinkimus buvote matomi kaip nemažai žvaigždžių kviečianti politinė jėga – visokių visuomenės veikėjų, šoumenų, psichologų, kurie kartais – politiniuose debatuose matėsi – buvo neskaitę net partijos programos. Ar jie padėjo ir šiuose rinkimuose?

– Galėsime individualiai nagrinėti, bet praktiškai visi jie kilo sąraše į viršų. Vadinasi, jų indėlis buvo didesnis ir jų nereikėjo tempti, kaip sakoma, partijos nariams. Ar tai buvo vidaus balsai, ar tai buvo pritraukti išorės balsai, dabar automatiškai pasakyti negalime, reikės daryti tam tikrus tyrimus. Bet aš negaliu komentuoti pasirodymo debatuose. Debatuose būna ir stresas, ir sutrikimas, kai kada ne visas programines nuostatas sugeba atskleisti visi kandidatai, bet kiekvienas iš jų laikėsi programos nuostatų taip, kaip buvo parašyta, nes toks buvo išaiškintas dalyvavimo sąraše pagrindinis principas ir prielaida.

– Jūsų kolegos, partijos bičiuliai sako, kad laikas išgerti alaus ir permąstyti strategiją. Tai gersite alų, strategiją mąstysite?

– Situacija tokia, kad galima truputį, matyt, ir išgerti, jeigu tai padės susitelkti ir toliau vykdyti reikalingus darbus, laikytis tos linijos, kurios laikėmės iki šiol. Komunikacija gali būti geresnė, gali būti aštresnė, gali būti garsesnė, bet vertybinių nuostatų ir programinių principų turi būti laikomasi kietai.

Populiariausi

Kauno gimtadienis

Lietuvoje

2020.10.21 10:20

Rekordinis COVID-19 skaičius: daugiausia atvejų Kauno apskrityje, stiprus signalas Telšiams, o trečdalio atvejų atsekti nepavyko židinys Blinstrubiškiuose tebeliepsnoja – 20 naujų susirgimų; atnaujinta 11.29

9
Šunys buvo aptikti miške paliktame autobusiuke

Lietuvoje

2020.10.21 13:04

Klaipėdos rajono miške – krovininis autobusiukas, jame rasti išsekę šunys šunys narvuose galėjo būti kelias paras; valstybiniai autobusiuko numeriai – ispaniški; atnaujinta 14.11

9