Lietuvoje

2020.10.16 23:10

Atgimstantis Palangos kurhauzas vėl trauks žmonės: lauks kino teatras, bus registruojamos ir santuokos

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.16 23:10

Atgimsta Palangos simbolis kurhauzas. Prieš 7 metus restauruota jo mūrinė dalis, o dabar visuomenei atveriama ir puošnioji medinė. Čia veiks ir kino teatras, žiūrovų lauks spektakliai, ketinama registruoti santuokas.

Palangos kurhauze – paskutiniai darbai: montuojama įranga ir valomos patalpos. Kurorto pradžią simbolizavęs pastatas prieš 18 metų sudegė. Prieš septynerius metus atkurta jo mūrinė dalis, o per pustrečių metų – ir medinė, išsiskirianti puošniais raižiniais, drožiniais ir lipdiniais.

„Kurhauzo medinė dalis atkurta pagal išlikusią ikonografinę medžiagą, buvo išlikę apmatavimai, brėžiniai, fotofiksacijos ir pagal tai atkurta“, – aiškina „Pamario restauratoriaus“ direktorius Aldas Kliukas.

Palangoje atgimsta legendinis kurhauzas: veiks kino teatras, o puošnioje salėje ketinama registruoti santuokas

Restauratoriams netrūko iššūkių: prieš pusantro šimto metų statytas kurhauzas tuo laikmečiu buvęs puošnus statinys.

„Kurorto namas – kurhauzas vadinasi, tai jo paskirtis tokia reprezentacinė ir toje mūrinėje daly – salė, kurioje vyko visi renginiai, ir tie interjerai gana atitinkantys tą laikmetį“, – nurodo architektė, restauratorė Laima Šliogerienė.

Basanavičiaus ir Vytauto gatvių sankirtoje prasidėjo Palangos kaip kurorto istorija.

„Juozapas Tiškevičius, kuris pirmasis įkūrė 1877 m. restoraną, vėliau buvo praplėstas ir padaryti svečių namai, pradėtas vadinti kurhauzu. Viskas buvo daroma poilsiautojų labui, infrastruktūra kuriama suprantant, kad norint juos prisikviesti, reikia juos apgyvendinti, suteikti maitinimą, kitas pramogas“, – pasakoja archeologė, istorikė Sigita Bagužaitė-Talačkienė.

Veikė cukrainė, biliardinė, šokių salė, skaitykla – kad tik poilsiautojai nenuobodžiautų. Dabar kurhauzas perduodamas kultūros bendruomenei.

„Turėsime teatro salę, kas labai ne tik Palangai bus naudinga, bet ir visiems svečiams. Turėsim reprezentacijų salę, kur galės vykti visos Lietuvos santuokos, kur galės vykti įvairūs renginiai, konferencijos, svečių priėmimas“, – tikina Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Kurhauzo salėje per metus vyksta pustrečio šimto kultūrinių renginių, tikimasi, kad atsiradus naujoms erdvėms, poilsiautojų ir palangiškių laisvalaikis bus dar turiningesnis.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35