Lietuvoje

2020.10.16 21:18

Politologai rinkimų vienmandatėse apygardose linkę atsisakyti: sistema – komplikuota, neišrinktųjų balsai pražūna

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.16 21:18

Plojimai Seime skambėjo nesumažinus rinkimų kartelės nuo 5 iki 3 procentų. Šiam sprendimui konservatoriai plotų ir dabar.

Jei 3 procentų kartelei būtų pritarta, vietoj dabar gautų 23 mandatų, konservatoriai būtų turėję 20. Valstiečiai vietoj 16 – 14. Darbo partija turėtų ne 9, o 8 atstovus Seime. Socialdemokratų skaičiai nesikeistų. Laisvės partija vietoj iškovotų 8, būtų gavusi vienu mandatų mažiau. Liberalų sąjūdis bet kuriuo atveju būtų su 6 mandatais. Pagrindinis skirtumas – dabar į Seimą nepatekusios lenkų rinkimų akcija ir socialdarbiečiai turėtų atitinkamai 4 ir 3 žmones seime.

Pasiūlymą teikę socialdarbiečiai kartoja – kuo mažesnė kartelė į Seimą, tuo daugiau demokratijos.

Politologai: vienmandačių apygardų sistema – per daug komplikuota

„Manau, ne tik būtų pridėję daugiau demokratijos, kitas dalykas nebūtų pražuvę 236 000 balsų, kurie prapuolė. Dar vienas dalykas, būtų aiškesnė situacija Seime ir gana akivaizdu – vėl būtų susiformavusi centro kairioji koalicija“, – sako LSDDP pirmininkas.

„Kai yra didesnė įvairovė, tada irgi gali atsirasti kėblumų. Mes tada klaustume savęs, ar norime stabilesnės Vyriausybės su didesniu partijų skaičiumi, ar norime daugiau demokratijos, žvelgiant į rinkėjų balsų atstovavimą nuleidus kartelę. Pagal praktiką, vidurkis 5 procentai, tai neapsiribojama ties 2-3 parijom“, – nurodo Vytauto Didžiojo Regionistikos katedros profesorius Mindaugas Jurkynas.

Politologai sako, kad proporcinė sistema – kai Seimas renkamas tik daugiamandatėje apygardoje turi nemažai pliusų.

Pagal tokią sistemą, antrojo rinkimų turo vienmandadėse nebūtų, o konservatoriai jau turėtų 46, valstiečiai – 32, darbiečiai, socialdemokratai ir laisvės partija po 17 mandatų, o liberalų sąjūdis – 12.

„Vienmandačių apygardų sistema – komplikuota, turi problemų – išeina tik du kandidatai, kiti balsai pražūna. Mato, kad antrame ture aktyvumas mažesnis, atsiranda problemos, jei kandidatas išeina iš Seimo ar miršta. Tada pakartotiniai rinkimai, būna perrenkamas Seimo narys mažos dalies gyventojų ir klausimas – kam jis atstovauja?“ – svarsto Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė.

Politologai sako, kad dabartinė sistema sudėtinga ir dėlto, kad besikeičiant gyventojų skaičiui, apygardų ribas reikia nuolat perbraižyti.

Dar neišrinkto pusės seimo vienmandatėse rinkimai spalio 25 d.

Populiariausi

Kauno gimtadienis

Lietuvoje

2020.10.21 10:20

Rekordinis COVID-19 skaičius: daugiausia atvejų Kauno apskrityje, stiprus signalas Telšiams, o trečdalio atvejų atsekti nepavyko židinys Blinstrubiškiuose tebeliepsnoja – 20 naujų susirgimų; atnaujinta 11.29

9
Šunys buvo aptikti miške paliktame autobusiuke

Lietuvoje

2020.10.21 13:04

Klaipėdos rajono miške – krovininis autobusiukas, jame rasti išsekę šunys šunys narvuose galėjo būti kelias paras; valstybiniai autobusiuko numeriai – ispaniški; atnaujinta 14.11

9