Lietuvoje

2020.10.16 23:00

Aviacijos muziejuje išskirtinis įvykis – kelias dienas bus leidžiama apžiūrėti ANBO-IV brėžinius

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.16 23:00

Lietuvos aviacijos muziejuje kelias dienas galima apžiūrėti restauruotas Lietuvos karo aviacijos viršininko, brigados generolo Antano Gustaičio žvalgybinio lėktuvo ANBO-IV benzino sistemos brėžinių kopijas. Brėžiniai įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

„Benzino baką išmest“ – taip pavadinta vos kelių dienų paroda Lietuvos aviacijos muziejuje. Eksponuojamose brėžinių kopijose, jos itin jautrios šviesai, dalis A. Gustaičio sukurto lėktuvo ANBO-IV benzino sistemos brėžinių. Lėktuvas vėliau patobulintas ir pavadintas ANBO-41 – tai vienas geriausių Lietuvos karo aviacijos viršininko, brigados generolo sukurtų lėktuvų. Jis pirmą kartą išbandytas 1932-ųjų liepą ir buvo skirtas žvalgybai bei bombardavimui.

„Yra įdomūs techniniai sprendimai, techniniai sprendimai tuo, kad bakas yra nesimetrinis, kad jis turi, kaip kituose brėžiniuose nurodyta, galimybę jį išmesti. Iš šių dienų žiūrint arba įvertinant Antrojo pasaulinio karo patyrimą, sunku spręsti, ar tai yra efektinga“, – aiškina istorikas, karo lakūnas Eugenijus Raubickas.

Žinios. Nors naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl rekordinis, 281, nacionalinis karantinas kol kas nesvarstomas

Muziejuje saugomas beveik 400 brėžinių komplektas ANBO-IV lėktuvui pastatyti ir apie 100 brėžinių kopijos – sparnų, motoro, važiuoklės, kilio, posūkio vairo, jos ištirtos ir restauruotos.

Brėžiniai įtaruti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Ar išliko originalai, nežinoma.

„Šito komplekto istorija gan epiška yra, kadangi jis pragyvena pastogėje Marijampolėje pas Gustaičio giminaičius išvežtas, o po to zigzagais pateko į muziejų“, – pasakoja aviacijos muziejaus direktorius Mindaugas Kavaliauskas.

100. Apie lietuviškus lėktuvus „ANBO“

Buvo sukurti devyni ANBO lėktuvo modeliai. Vienintelį originalų orlaivį galima pamatyti Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

1941-aisiais Lietuvos karo aviacijos viršininkas, brigados generolas A. Gustaitis sušaudytas Butyrkų kalėjime.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35