Lietuvoje

2020.10.16 19:49

Prieš antrąjį rinkimų turą įvardino partijų strategijas: vieni ieško priešo, kiti – bestuburiai, einantys pagal valdžios kvapą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.10.16 19:49

Artėjant antrajam Seimo rinkimų turui didžiausias galvos skausmas kandidatams yra rinkėjų pritraukimas. Anot Mykolo Romerio universiteto politologės Rimos Urbonaitės, dar laukia 68 skirtingi rinkimai, o dėl kiekvieno balso partijos kovoja pasitelkusios skirtingas strategijas.

„25-ąją spalio dieną mūsų laukia 68 skirtingi rinkimai. Čia turbūt ir reiktų mums akcentuoti, nes tos dvikovos iš tiesų yra labai unikalios ir natūralu, kad susikerta partijų kandidatai. Čia jau jie yra likę tiktai du ir vienam iš jų atiteks pergalė“, – LRT TELEVIZIJAI teigia R. Urbonaitė.

Pasak politologės, didžiausi iššūkiai politinėms partijoms kyla pritraukiant rinkėjus. Antrajame ture jos turi ne tik mobilizuoti esamus rinkėjus, tačiau pritraukti juos ir iš išorės – neapsisprendusius ar nusivylusius po pirmojo rinkimų turo.

Politologė Urbonaitė: Darbo partija – bestuburiai, laviruos pagal valdžios kvapą

Mobilizuojant rinkėjus, anot R. Urbonaitės, partijos pasitelkė skirtingas strategijas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasitelkė priešo strategiją (LVŽS).

„Jeigu žiūrėtume gandriukų (LVŽS – lrt.lt), tą labai sąlyginę kairę, tai mes matome, kad strategija yra „priešas“. Tai jei prieš tai buvo pagrindinis oponentas konservatoriai, dabar prisideda Laisvės partija. Ir aš jau dabar matau, kad, pavyzdžiui, radikalūs liberalai, kaip aš juokauju, šiek tiek turėsime gėjų revoliuciją, jeigu balsuosite už tas partijas, kurios dabar priklauso, kaip aš sakau, „kregždučių“ (TS-LKD – LRT.lt) bloko sąjungai. Tai yra tokia priešo konstravimo strategija, nes per priešo konstravimą tu gali bandyti tą rinkėją mobilizuoti. Ir tai dabar labai aiškiai matosi, tą daro tiek ir socialdemokratai, beje, kai kurie, čia išsiskyrė socialdemokratų pozicijos, bet tą daro ir tie patys „valstiečiai“, – nurodo politologė.

Darbo partijos situacija, politologės nuomone, yra įdomi, o pačią partiją prilygina bestuburių politinei klasei: „Yra tokių partijų, kurios priklauso bestuburių politinei klasei ir jos eis ten, iš kurios pūs valdžios kvapas. Ir natūralu, pagal tai viską ir dėlios“.

Tiesa, paskutiniųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) veiksmų, politologė nesupranta.

„Vadinamojoje dešiniojoje pusėje irgi yra įdomumas, nes konservatoriai laikėsi strategijos, priešingai nei „valstiečiai“, ne priešo kūrimo, bet tokio santūrumo ir atrodė, kad jau bandys išlaikyti ramų, nearogantišką veidą. Bet kas nutiko? Aš nežinau kaip paaiškinti Andriaus Kubiliaus atsiradimą viešojoje erdvėje, nors prieš pat rinkimus pats Gabrielius Landsbergis buvo slepiamas, kad tik tai nesumaišytų kortų. O dabar iššauna Andrius Kubilius apie diržų veržimasi, tai aš nežinau, kas ten nutiko. Kitas dalykas, kad kai kur jau emocijos nebevaldomos, matyt iš tos laimės, kad ta valdžia vis dėlto pasiekiama, kai kurie nebevaldo emocijų“, – aiškina ji.

Rinkimuose netikėtai sėkmingai pasirodžiusi Laisvės partija, anot R. Urbonaitės, toliau laikosi griežtos strategijos.

„Laisvės partija labai laikosi griežtos savo linijos tam, kad iš tikrųjų kovotų su konservatoriais ir jų dabar pagrindiniais priešais“, – sako politologė.

Nepaisant įvairių politinių partijų strategijų, R. Urbonaitė ragina žmones balsuoti: „Reikia eiti ir dalyvauti, ieškoti tų mažesnių blogybių, nes mes renkam dar 68 Seimo narius“.

Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 25 d. Išankstinis balsavimas vyks spalio 19–22 d.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35