Lietuvoje

2020.10.17 21:34

Pirmojo Seimo rinkimų turo kaina – šimtai tūkstančių už mandatą

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.17 21:34

Daugiausiai pinigų –  vos ne po milijoną, Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) po pirmojo turo deklaravo išleidusios Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Tačiau brangiausiai – apie 230 tūkst. eurų viena vieta naujame Seime kol kas kainavo Lenkų rinkimų akcijai – Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA–KŠS). Mažiausiai pinigų mandatui iškovoti išleido Laisvės partija – apie 8 tūkst. eurų.

LLRA–KŠS pirmasis Seimo rinkimų turas buvo ne tik nesėkmingas, bet ir brangus. Neperžengtas 5 proc. barjeras, o viena vieta Seime kainavo brangiausiai iš visų – apie 230 tūkst. eurų. Vyriausiajai rinkimų komisijai LLRA–KŠS šią savaitę deklaravo išleidusi 460 tūkst. eurų, o kol kas iškovoti tik du mandatai.

Partijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis pareiškė, kad tai nutiko dėl neįveikto 5 proc. barjero.

„Mums pritrūko labai nedaug, pagal galiojančius biuletenius mes surinkom 5 procentus, bet pagal visus dalyvavusius – 4,82 proc. ir netekom 5 mandatų. Tai matot, kad skirtumas labai nedidelis. Kai netenki tiek mandatų dėl labai mažo rinkėjų skaičiaus, svoris tų mandatų, kuriuos mes gavom, išaugo – tai natūralu.“

Pasak V. Tomaševskio, LLRA–KŠS naudojo valstybės dotacijos pinigus ir tai, ką partijos rėmėjai paskiria nuo sumokėto pajamų mokesčio. Aukų rinkimams, pasak V. Tomaševskio, partija nerinko.

Liberalų sąjūdžiui vienas mandatas kol kas kainavo 107,531 tūkst. eurų. Pirmajame ture partija iškovojo 6 vietas Seime, o VRK deklaravo apie 645 tūks. eurų išlaidų. Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad ne visai korektiška nepasibaigus rinkimams skaičiuoti, kiek kainuoja mandatas.

„Mes iškovojome 6 mandatus dabar, tačiau dar 9 mūsų vienmandatininkai turi šansą iškovoti, ir jei jau taip skaičiuojame, tai turime šansą labai smarkiai atpiginti mandato kainą“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Trečias pagal brangumą – Darbo partijos mandatas, kainavęs 88,5 tūkst. eurų. Beveik 800 tūkst. išlaidų deklaravusi partija dabar turi 9 vietas naujajame Seime. Su Darbo partijos lyderiu Viktoru Uspaskichu LRT susisiekti nepavyko. Darbo partijos rinkimų štabo vadovas Viktoras Fiodorovas sako, kad partija planuoja, kiek norėtų gauti vietų Seime, tačiau ne mandato kainą.

„Tikslas yra žinią apie partijos programą, partijos lyderius nunešti rinkėjams, kurie yra visoje Lietuvoje. Normalu, kad kampanija būna pakankamai brangi, nes Darbo partija negali pasidžiaugti natūraliu žiniasklaidos dėmesiu. Todėl mes turime nupirkti realią vietą žiniasklaidoje, kad ta žinia, kurią norime parodyti, būtų ištransliuota“.

Daugiausiai pinigų, pasak V. Fiodorovo, Darbo partija išleido reklamai televizijose.

Panašią sumą vienam mandatui laimėti išleido socialdemokratai – 87,5 tūkst. eurų. Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas tikisi, kad po antrojo Seimo rinkimų turo vieno mandato kaina atpigs.

„Nes turėsim didesnę frakciją. Bet mandato kainos mes kaip tokios pinigine išraiška neskaičiuojam, nes tai yra visuomenės pasitikėjimas ir jį pinigais vertinti gal būtų ne visai etiška. Kiekviena partija išleidžia visus pinigus, kuriuos turi sukaupę rinkimams, tam, kad geriausiai išviešintų savo programą, savo idėjas ir savo kandidatus. Manau, kad tai yra natūralu“, – sako G. Paluckas.

Bendros socialdemokratų išlaidos – beveik 700 tūkst. eur.

„Beveik pusė šitos sumos yra valstybės biudžeto dotacija, o likusi suma yra pačių kandidatų ir partijos narių įnašai bei rėmėjų nedidelė sumos“, – sako G. Paluckas.

Daugiausiai pinigų, pasak socialdemokratų lyderio, išleista televizijai: „Po to, matyt, rikiuojasi radijas, internetas ir regioninė spauda, kaip bebūtų keista.“

Penktas pagal brangumą – LVŽS iškovotas mandatas. Nors ši partija rinkimams jau išleido per 905 tūkst. eurų, tačiau kol kas iškovojo 16 vietų Seime. Vienai vietai laimėti prireikė daugiau kaip 56 tūkst. eurų. LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad visi pinigai – iš valstybės dotacijos.

„Mes padarėm, ką turėjom padaryti, mes neskaičiavom, kiek kainuoja vienas mandatas“, – sako R. Karbauskis.

Rinkimams bendrai kol kas išleista suma „valstiečius“ lenkia tik TS–LKD, rinkimų komisijai deklaravusi per 953 tūkst. eurų. Tačiau 24 vietas Seime kol kas iškovojusiai partijai vienas mandatas atsiėjo mažiau nei 40 tūkst. eurų.

Pagrindiniai šaltiniai, pasak Tėvynės sąjungos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio – valstybės dotacija ir rėmėjų aukos.

„Didele dalimi tai priklauso ir nuo to, koks yra bendras partijos populiarumas. Jei partija neblogai pasirodo rinkimuose kaip organizacija, tuomet ir poreikis papildomai reklamai yra mažesnis“, – sako G. Landsbergis.

Pigiausiai viena Seimo nario vieta kainavo Laisvės partijai – mažiau nei 8 tūkst. eurų. Partija VRK kol kas deklaravo išleidusi per 65 tūkst. eurų, o iškovojo 8 vietas.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sako, kad šios politinės jėgos rinkimų kampanija buvo finansuojama tik iš to, ką suaukojo partijos rėmėjai.

„Daugybės brangių priemonių mes neturėjom, negalėjom „tapetuoti“ miestų savo veidais. Ir man atrodo, kad tai nėra taip blogai, nes patys vaikščiojome tuose miestuose. Ir daugybę priemonių šiuolaikinės technologijos siūlo – tai yra socialiniai tinklai, video sukūrimas su savo telefonu. Manau, kad daugiau tokių priemonių politikoje turėtų būti“, – sako A. Armonaitė.

Pasak jos, naujai partijai teko verstis be valstybės dotacijos.

„Nelabai lygi konkurencija – vieni iškart įsimetė 500 000 į savo sąskaitą, mes gi dirbom penkis kartus daugiau. Bet, aišku, ir rezultatą matom“.

Laisvės partijos vadovė sako, kad pagrindinio rėmėjo partija neturi.

„Žmonės aukojo nuo 12 eurų iki 8 tūkst. eurų, kas turėjo daugiau pinigų ir daugiau galimybių. Reikia mokėti paprašyti ir įtikinti, kad politika yra visų reikalas. Ne tik valstybės dotacija turi ją finansuoti, bet ir patys žmonės tapti savininkais šito proceso.“

Iškovoti vieną vietą Seime Laisvės partijai kainavo dvidešimt devynis kartus pigiau nei LLRA–KŠS.

Populiariausi

Kauno gimtadienis

Lietuvoje

2020.10.21 10:20

Rekordinis COVID-19 skaičius: daugiausia atvejų Kauno apskrityje, stiprus signalas Telšiams, o trečdalio atvejų atsekti nepavyko židinys Blinstrubiškiuose tebeliepsnoja – 20 naujų susirgimų; atnaujinta 11.29

9
Šunys buvo aptikti miške paliktame autobusiuke

Lietuvoje

2020.10.21 13:04

Klaipėdos rajono miške – krovininis autobusiukas, jame rasti išsekę šunys šunys narvuose galėjo būti kelias paras; valstybiniai autobusiuko numeriai – ispaniški; atnaujinta 14.11

9