Lietuvoje

2020.10.16 13:31

Veryga apie ribojimus sostinėje: tikėkimės, Vilnius nesnaus ir priemones pritaikys

vėl išsakė skeptiškumą dėl naktinių barų veiklos; atnaujinta 14.10
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, BNS2020.10.16 13:31

Per praėjusią parą vėl registruotas iki šiol rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius – 281, mirė dar du žmonės, penktadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina Vilniaus savivaldybę nesnausti, o priimti sprendimus, kad COVID-19 protrūkiai netaptų nebevaldomi.

Komentuodamas situaciją penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sakė, kad reikia susitaikyti, jog didėjančio atvejų skaičiaus neišvengsime.

„Šiandien turime vėl didesnį negu anksčiau buvusį atvejų skaičių, kurį viešumoje kiekvieną dieną vis girdime vadinant rekordiniu. Matyt, to žodžio „rekordinis“ vartojimą teks pamiršti, nes kito varianto, kaip tik tam tikro augančio atvejų skaičiaus, mes neišvengsim“, – per spaudos konferenciją penktadienį sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras ragino savivaldybes, kuriose fiksuojamas didesnis koronaviruso atvejų skaičius, įvesti vietinius ribojimus.

Veryga sako, kad žodžio „rekordinis“ naudojimą teks pamiršti – augančio COVID-19 atvejų skaičiaus neišvengsime

„Labai tikimės, kad tos savivaldybės, kur atvejų skaičius fiksuojamas didelis ir procentas nuo visų tikrinamų nemažas, kad jos nedelsdamos imsis visų priemonių, kurios gerokai anksčiau patvirtintos Vyriausybės kaip rekomenduotos esant tokiai situacijai. Noriu paraginti nedvejoti, nedelsti, nes laukimas gali atsisukti prieš juos pačius ir tada priemonių reikės gerokai griežtesnių ir sudėtingesnių“, – teigė ministras.

Ministras taip pat pranešė, kad nuo penktadienio didelės rizikos savivaldybėmis laikomos tos savivaldybės, kuriose viruso atvejų rodiklis pasiekė 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų arba per paskutines 14 dienų nustatyta 10 COVID-19 atvejų.

Liga iš viso nustatyta 7 041 asmenims, tebeserga 3 862, pasveiko – 3 035.

Nuo COVID-19, penktadienio duomenimis, yra mirę 112 žmonių – dviem daugiau nei praėjusią parą.

Razmuvienė: nerimas dėl žinomų židinių, mokyklose – vidinis plitimas

NVSC specialistė Daiva Razmuvienė spaudos konferencijoje išsakė nuogąstavimus dėl jau gerai žinomų COVID-19 židinių šalyje, tačiau, pasak jos, esminė problema, kad kai kuriuose iš jų plitimas ne tik nesustabdytas, bet ir augantis.

Tirdami COVID-19 infekcijos plitimą, NVSC specialistai taip pat pastebi, kad infekcijos skaičiai kyla ir ugdymo įstaigose, kai kuriose iš jų fiksuojamas pavojingas vidinis plitimas.

„Daugiausia naujų židinių – Kauno ir Vilniaus apskrityse“, – sakė NVSC atstovė D. Razmuvienė.

41 proc. asmenų, kuriems vakar nustatytas koronavirusas, jautė simptomus.

„217 asmenų yra susirgę todėl, kad jie bendravo su asmenimis, kuriems jau buvo patvirtintas koronavirusas“, – teigė specialistė.

Anot NVSC specialistės, kol kas didžiausias rūpestis dėl jau egzistuojančių židinių – ten plitimas fiksuojamas didžiausias. Šiuo metu labiausiai liepsnoja Blinstrubiškių socialiniai globos namai, ten NVSC deda didžiausias pastangas, kad suvaldytų koronaviruso protrūkį.

NVSC išskyrė naują pavojingą židinį Marijampolėje esančiuose globos namuose, neabejojama, kad, atlikus detalų testavimą, bus fiksuojamas didesnis užsikrėtimų skaičius.

„Vakar registruota 11 naujų COVID-19 atvejų, iš viso – 15 atvejų“, – apie naują protrūkį Marijampolės specialiosios globos namuose kalbėjo D. Razmuvienė.

Ji taip pat nuogąstavo dėl ugdymo įstaigose pasitaikiusio vidinio plitimo.

„Kai kuriose gimnazijoje fiksuotas vidinis plitimas. Vienoje iš Žemaitijos mokyklų registruota daugiau nei 10 susirgusių vaikų, kai nebuvo imtasi tam tikrų priemonių laiku“, – sakė D. Razmuvienė.

„Padaugėjo susirgusių vaikų. Nuo liepos dvigubai padaugėjo susirgusių asmenų“, – apie užsikrėtusį jaunimą iki 19 metų kalbėjo D. Razmuvienė.

„Pati visuomenė turi įvertinti asmeninę riziką, savo veiklą ir apsispręsti, ar dalyvauti renginiuose, pasibuvimuose po darbo. Jei atsakomybė būtų didesnė, plitimo skaičiai kiekvieną dieną nedidėtų“, – apie visuomenės atsakomybę kalbėjo D. Razmuvienė.

Ministras ragina Vilniaus valdžią nesnausti dėl ribojimų

Sveikatos apsaugos ministras taip pat paragino sostinės valdžią mažiau ginčytis ir priimti sprendimus, kol infekcijos plitimas dar suvaldomas, o užsikrėtimo keliai yra atsekami.

„Vilniuje, tikėkimės, savivaldybė nesnaus ir priemones pritaikys, mažiau svarstys ir ginčysis. Ne tik karantinas sprendžia situaciją. Ten, kur tos priemonės pritaikomos, situacija paprastai pradeda taisytis ir stabilizuotis, kaip atsitiko Raseiniuose ar Radviliškyje“, – sakė ministras.

Veryga: nueikite į naktinį barą ir įsitikinsite, ar ten laikomasi rekomendacijų

A. Veryga dar kartą priminė, kad vietos, kuriose viruso plitimo suvaldymas yra itin komplikuotas, – naktiniai pasilinksminimo barai ir viešojo maitinimo įstaigos.

Pasak ministro, dažnu atveju ten ne tik nesilaikoma saugaus atstumo, bet ir nedėvimos kitos apsaugos priemonės.

„Kviesčiau tuos, kuriems kyla klausimų, ar ten galima užsikrėsti, ar ne, net ir naudojant apsaugos priemones, nueiti ir apsilankyti tokioje naktinio pasilinksminimo vietoje. Jūs įsitikinsite, kad ten atstumų tikrai nesilaikoma, rasite žmonių, kurie asmens apsaugos priemonių nenaudoja. Nereikia to sieti su rinkimais, bet čia paprasta epidemiologinė logika, kur žmonės buriasi, kur jie bendrauja be apsaugos priemonių ir kur neįmanoma jų užtikrinti, ten tokios priemonės ir turėtų atsirasti“, – apie naktinių pasilinksminimų vietas ir COVID-19 plitimą kalbėjo A. Veryga.

Ministras priminė, kad šiuo metu SAM strategija – taikyti vietines, o ne nacionalines priemones. Politikas vėl išskyrė sostinę, kuri, anot A. Verygos, kol kas dar neskuba imtis kažkokių tikslinių veiksmų.

„Vilnius yra savotiška išimtis, kur bandoma dar pasiginčyti, padiskutuoti. Tikimės, kad tai netaps konfliktine priešrinkime diskusija, nugalės racionalus protas ir susitarsime“, – sakė A. Veryga.

Pasak ministro, jei miestai pasieks panašius rodiklius, kokie buvo fiksuoti Raseiniuose, neabejojama, kad tada tikrai būtų siūloma skelbti vietinius karantinus.

„Apie nacionalinį karantiną šiuo metu nėra galvojama. Dėl miestų – viskas priklausys nuo situacijos. Jeigu kuris miestas pasieks tokį lygį, koks buvo Raseiniuose, ten tikrai bus siūloma skelbti karantiną. Nesvarbu, koks tai bus miestas, ar tai bus Vilnius, ar Kaunas, ar dar kita Lietuvos vieta“, – kalbėjo ministras.

LRT.lt primena. kad iki penktadienio Lietuvoje iš viso patvirtinti 7041 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 3862 asmenys, 3035 – pasveiko, mirė 112 sirgusiųjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt