Lietuvoje

2020.10.15 16:27

Lietuvos lenkų rinkimų akcija Seimo rinkimų rezultatus prašo pripažinti negaliojančiais

papildyta Tapino komentaru; atnaujinta 18.00
Milena Andrukaitytė, Ignas Jačauskas, BNS, Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.10.15 16:27

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) prašydama negaliojančiais pripažinti Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje.

„Dėl šiurkščių įstatymo pažeidimų LLRA-KŠS padavė skundą VRK, kad rinkimai daugiamandatėje būtų pripažinti negaliojančiais“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį Seime pranešė V. Tomaševskis.

LLRA-KŠS tvirtina, kad Seimo rinkimų įstatymas buvo šiurkščiai pažeistas dėl „Laisvės TV“ kampanijos prieš partijos lyderį Valdemarą Tomaševskį ir partiją.

Partija teigia, kad visuomenininko, laidų vedėjo Andriaus Tapino pradėta kampanija siekta paveikti rinkėjus, todėl ji turėjo būti pažymėta kaip politinė reklama.

„Šiurkštūs pažeidimai yra reklamos nežymėjimas, finansinių šaltinių nenurodymas, ir taip pat yra dar momentai, kada buvo platinami reklaminiai klipai, nepažymėti kaip politinė reklama, tam buvo panaudojama žiniasklaidos priemonė, neužregistruota kaip reklamos skleidėjas“, – sakė V. Tomaševskis.

Partijos atstovas VRK Valdemaras Urbanas pažymėjo, kad „bet kokia informacija, kuria siekiama agituoti už tam tikrą politinės kampanijos subjektą arba prieš politinės kampanijos subjektą, kvalifikuojama kaip politinė reklama“.

„Politinė reklama, kuri nepažymėta, laikoma paslėpta politine reklama. Dėl politinės kampanijos finansavimo įstatymai sako aiškiai, kad kiekviena politinės kampanijos reklama turi būti aiškiai parodyta ir skaidriai įforminta pagal įstatymą, kad matytųsi tos kampanijos finansavimas“, – teigė V. Urbanas.

A. Tapinas socialiniame tinkle „Facebook“ prieš Seimo rinkimus paskelbė akciją „Viso gero, Voldemortai“, ragindamas aktyviai dalyvauti rinkimuose, kad mažėtų procentinė LLRA-KŠS balsų dalis, nurodė sąskaitą, į kurią pervedant pinigus buvo galima paremti kampaniją.

Feisbuke buvo paskelbta, kad iš viso surinkta 15 tūkst. eurų, 300 tūkst. vienetų leidinio „Viso gero, Valdemarai?“ spaudos darbai kainavo 5 tūkst. eurų, rinkimų stebėtojų kuro ir transporto išlaidos – 1,2 tūkst. eurų.

A. Tapinas BNS teigė nemanantis, kad kad leidinys gali būti laikomas politine reklama.

„Mes manome, kad mūsų leidinys nėra politinė reklama. Jei kalbame konkrečiai apie leidinį, Lenkų rinkimų akcijai oficialiai buvo pasiūlyta pusę leidinio išdėstyti savo poziciją – gal V. Tomaševskis net nežino šitų dalykų. Tai buvo viešai parašyta jiems, kreiptasi, jie nieko neatsakė“, – sakė A. Tapinas.

Jis tvirtina pateikęs visus paaiškinimus VRK.

„Gavome VRK klausimus, į juos atsakysime, aš atsakysiu į tai, ką aš rašiau ir viešinau savo socialiniame tinkle ir VRK, matyt, priims sprendimą vienokį ar kitokį. O kas yra jo kliedesiai apie FNTT, VMI, tai aš tikrai vadinu kliedesiais (...). Esame pateikę finansavimo šaltinius, iš kur mes finansuojame, kiek mums tai kainavo, turime sąskaitas-faktūras. Jei žmogus nežino, kiek kainuoja spausdinti leidinį, tiesiog, gal nereikia demonstruoti savo neišmanymo“, – kalbėjo A. Tapinas.

Akciją „Viso gero, Voldemortai“ jis sako paskelbęs dėl įsitikinimo, jog LLRA neatstovauja Lietuvos lenkų interesų ir „gyvena iš to, kad kiršina lietuvius su lenkais“.

„Jie atstovauja tikrai ne Lietuvos interesus, o apie pasisakymus apie Baltarusijos režimą, pagal koloradines vėliavėles, jie, mano nuomone, atstovauja kitos valstybės interesus ir aš labai džiaugiuosi, kad jie nepateko į Lietuvos Respublikos parlamentą“, – tvirtino jis.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė patvirtino, kad komisija gavo LLRA-KŠS skundą. Kaip ji sakė LRT RADIJUI, skundas bus svarstomas artimiausiame VRK posėdyje jau šį sekmadienį.

„Artimiausiu metu posėdyje mes atitinkamai griežtai svarstysime skundą ir sieksime nustatyti, ar vykdant spalio 11 dienos Seimo rinkimus daugiamandatėje rinkimų apygardoje buvo padaryti šiurkštūs įstatymo pažeidimai, kurie turėjo įtakos rinkimų rezultatams“, – LRT RADIJUI sakė L. Matjošaitytė.

Sekmadienio posėdžio metu bus tvirtinami tarpiniai rezultatai, oficialiai paskelbta apie tai, kas varžysis antrame Seimo rinkimų ture.

Kaip tikino L. Matjošaitytė, VRK aiškinasi situaciją, prašo atitinkamų objektų duomenų.

„Mes aiškinsimės ir aiškinamės situaciją, aplinkybes – ir užklausos išsiųstos atitinkamiems subjektams dėl informacijos suteikimo (...). Vėlgi, reikėtų pasižiūrėti į bendrai visą situaciją, jeigu mes kalbame apie konkrečius leidinius, reikia aiškintis, kiek tų leidinių išleidimas ir platinimas kainavo lėšų. Tokių lėšų pridėjimas prie vienokių ar kitokių politinės kampanijos dalyvių išlaidų jau būtų šiurkštus pažeidimas“, – aiškino ji.

Tiesa, L. Matjošaitytė pabrėžė, kad „Laisvės televizijai“ ar Andriui Tapinui atsakomybė kaip rinkiminės kampanijos dalyviams negali būti taikoma.

VRK gali pripažinti rinkimų rezultatus negaliojančiais, jei nustato, kad šiurkštūs rinkimų įstatymų pažeidimai turėjo esminės įtakos rinkimų rezultatams.

LLRA-KŠS per Seimo rinkimus surinko 4,82 proc. rinkėjų balsų ir neperkopusi 5 proc. kartelės daugiamandatėje apygardoje į Seimą nepateko. Per pirmąjį turą vienmandatėse apygardose į Seimą išrinkti du LLRA-KŠS kandidatai. Į antrąjį turą pateko dar du šios partijos kandidatai.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35