Lietuvoje

2020.10.14 21:28

Su Darbo partija į parlamentą patekęs Guoga tikina, kad postai negundo: būsiu Seimo narys, kuris yra valytojas

Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.10.14 21:28

„Nesureikšminu, ar aš esu lyderis, ar ne lyderis, ar būsiu valytojas, ar ne. Mano tikslas yra klestinti Lietuva. <...> O kai pirmininkas susiderės, su kuo susiderės, mes tai vykdysime“, – apie savo vaidmenį ir derybų dėl koalicijos klausimą kalba su Darbo partija į Seimą patekęs Antanas Guoga.

„Dienos tema“ tęsia pokalbius su daugiamandatėje apygardoje į Seimą patekusių partijų lyderiais. Pagal eilės tvarką trečiadienį planuota kalbinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus, tačiau ir Ramūnas Karbauskis, ir Saulius Skvernelis dalyvauti laidoje atsisakė. Todėl šįkart pokalbis – su 9 mandatus iškovojusios Darbo partijos atstovu – po reitingavimo sąrašo viršūnėje atsidūrusiu verslininku A. Guoga.

– Pone Guoga, politologai vienbalsiai sako, kad Darbo partija be Viktoro Uspaskicho – nulis. Štai matėme, prieš ketverius metus liko už brūkšnio, nepateko į Seimą. Grįžo V. Uspaskichas, ir šiandien vėl Darbo partija Seime. Sutinkate su politologais?

– Absoliučiai nesutinku, nes yra kitaip. Tai parodo, kad yra žmonių, už kuriuos tauta balsuoja ir kuriuos palaiko. Bet be Viktoro, aišku, partijos nebūtų. Jis ją atgaivino. Jis grįžo, aukojosi, dirbo. Ir tik su jo išmintimi ir darbu mes patekome į Seimą, čia reikia tai pripažinti.

Dienos tema. Guoga apie pakeistą nuomonę dėl Uspaskicho: tą žmogų be galo gerbiu, jis mane įkvepia

– Tai pripažįstate, kad be V. Uspaskicho nebūtumėte patekę?

– Aš nežinau, čia žmonės turi spręsti. Aš pasakiau, ką pasakiau.

– Ponas V. Uspaskichas sako, kad „darbiečiams“ dabar geriau likti opozicijoje ir niekur nesivelti. Ar jus tenkintų toks „darbiečių“ likimas opozicijoje?

– Tai spręs taryba kolegialiai – susitikusi, pasitarusi. Aš manau, kad pirmininkas ves mus į priekį. Kaip jau bus nuspręsta, to ir laikysimės kaip komanda.

– Tačiau partijos siekia valdžios ir pats V. Uspaskichas prieš rinkimus kalbėjo, kad nori premjero posto, o dabar staiga tokie pareiškimai, kad postų mums nereikia, galime arba būti opozicijoje, arba padėti kažkuriai koalicijai.

– Žinote, yra rinkimų kampanija, žmonėms teiki variantus, jeigu užtenka mandatų, tu gali tapti premjeru, gali turėti nemažai ministrų portfelių, gali ką nors nuveikti. O dabar yra realybė, kad mes turime tiek mandatų, kiek turime, kiek tauta mums patikėjo, bet mes vis tiek galime kovoti dėl savo programos įgyvendinimo.

– Pone Guoga, „darbiečiai“ vadinami galimais auksinių balsų partneriais, kad jie gali būti reikalingi tiek dešiniajai, tiek kairiajai koalicijai. Ar iš tiesų įsivaizduojate savo darbą su amžinaisiais „darbiečių“ varžovais konservatoriais? V. Uspaskichas užsiminė, kad galėtų paremti.

– Manau, Darbo partijos tikslas yra klestinti Lietuva, tai ir mano tikslas visada buvo. Jeigu mūsų vertybės, mūsų programos nuostatos įgyvendinamos su viena ar kita partija, tai, manau, įmanoma su visais kalbėtis, atverti tą tiltą bent į derybas ir pažiūrėti, ar įmanoma.

– Tai jūs galite kalbėtis tiek su centro dešine, kaip sakė V. Uspaskichas, tiek su centro kaire? Nėra didelio skirtumo?

– Pirmininkas kalbasi, tikrai nėra mano kompetencija kalbėtis ar derėtis.

– Bet jūs esate partijos narys ir dabar, po reitingavimo, tapote sąrašo lyderiu.

– Visiškai to nesureikšminu, ar aš esu lyderis, ar ne lyderis, ar būsiu valytojas, ar ne. Mano tikslas yra klestinti Lietuva. Aš žinau, kodėl esu politikoje, ir visa mūsų komanda dirbs kolegialiai, komandoje. Ir mes labai tvirtai laikysimės. O kai pirmininkas susiderės, su kuo susiderės, mes tai vykdysime.

– Ko reikia, kad Lietuva klestėtų? Tarkime, dabar, jeigu einate tiek su dešiniaisiais, tiek su kairiaisiais, kokie yra darbai, kokios yra raudonos linijos, kurios turėtų būti, kad galėtumėte eiti į koaliciją?

– Darbo partijos norai yra regionų atskirties mažinimas. Regionai tikrai skursta, ta atskirtis tarp turtingų, turinčių ir neturtingų, biednų Lietuvoje yra didžiulė. Ir mes norime tai taisyti, mes turime labai gerą programą, geriausią programą. Mes norime tai ištaisyti. Mes turime tikslų dėl vidutinės pensijos, tikslų dėl vidutinės algos, mes sieksime tų tikslų. Mes norime vėl gerinti smulkųjį ir vidutinį verslą, kad [žmonės] užsidirbtų orų atlyginimą, iš kurio galėtų išsilaikyti ir gyventi.

– Tai su dešine ar su kaire koalicijos puse galėtumėte labiau dirbti ir pasiekti tikslus?

– Matote, Darbo partijos pozicija yra programos nuostatos. Jeigu mes galime įgyvendinti programą su kitomis partijomis, mes būsime ten, su kuo galime įgyvendinti. Nes manau, kad žmonėms atsibodo. Kas yra kairė dabar? Ar konservatoriai yra kairė, ar dešinė, ar liberalūs? Mes nesuprantam. Ir manau, kad žmonės nesupranta. Žmonės nori geresnio gyvenimo. Ir jeigu mes galime padėti ir įgalinti žmogų gyventi, užsidirbti, mes tai padarysime. Dabar matome, kas Lietuvoje atsitiko. Bedarbystės lygis pakilo iki 15 proc., nes šita Vyriausybė, deja, įgalino žmones nedirbti. Mes norime grąžinti žmones į darbą, kad jie norėtų dirbti. Kad jie mokytųsi, tobulėtų ir kad kurtų vertę Lietuvai. Pavyzdžiui, ir vaikų trūksta Lietuvoj, norisi, kad būtų daugiau vaikų. Daug ką reikia tvarkyti. Ir aš dirbsiu, ir mūsų komanda dirbs dėl to.

– Pone Guoga, aš paklausiu taip – jūs pats dešinysis ar kairysis, kuriai pusei save priskiriate?

– Man atrodo, aš visada esu centre, bet palaikau tą skurstantį žmogų. Kiek metų remta „Bėdų turgų“, „Maisto banką“. Mano veiksmai kalba už mane, kam man sakyti? Žmonės turi spręsti, ar aš esu už tą paprastą žmogų, kuris skursta, kuriam labai sunku, ar aš esu už elitą. Aš esu, kas aš esu...

– Kaip suprantu, jūs esate centre, o kur yra Darbo partija? Štai aš noriu pacituoti, ką sako Algimantas Salamakinas, socialdemokratas: „Sakydami, kad Viktoras Uspaskichas yra kairysis, prieš tai turėtume persižegnoti.“ Gediminas Kirkilas sako: „Darbo partija yra neabejotinai dešinioji populistinė partija, kuri vartoja kairiąją retoriką.“ Sutinkate?

– O tie žmonės pateko į Seimą toliau dirbti? Aš nežinau, dabar Gedimino Kirkilo nėra Seime.

– Ponas A. Salamakinas dirbs.

– Tai aš tikiuosi, jis įgyvendins tų žmonių lūkesčius, kurie už jį balsavo. O mums dabar kalbėti apie kairę, apie dešinę nėra aktualu.

– Bet jūsų partija, kurios sąrašo lyderis esate, kur stovi?

– Mūsų partija kovoja už regioninę politiką. Mes norime, kad regionai gyventų geriau negu dabar, dabar jie skurdinami. Mes kovojame už senjorus, už didesnes pensijas, už didesnį vidutinį atlygį. Mes kovojame už mažesnį biurokratizmą, biurokratizmas yra... Tiek yra institucijų – virš 40, – kurios tikrina ir baudžia žmones. Mes norime mažinti biurokratizmą. Aš asmeniškai kovoju už technologijas, už inovacijas Lietuvoje, už daugiau pinigų tyrimams, inovacijoms ir geroms darbo vietoms. Ir Darbo partija už tai kovos.

– Pone Guoga, politikos kuluaruose svarstoma, kad Darbo partijos ėjimas į politiką – dar vienas „valstiečių“ politinis projektas. Esą esate „valstiečių“ satelitas ir yra tai pagrindžiančių įtarimų, nes Darbo partijai sugrąžinta 1 mln. 800 tūkst. eurų valstybės dotacija, taip sustiprėjote ir dėl to patekote į Seimą. Tai gal tikrai tie ginčai viešumoje su „valstiečiais“ labiau parodomieji, iš tikrųjų viskas sutarta užkulisiuose?

– Galiu garantuoti, kad absoliučiai ne. Mes nesame su niekuo susitarę, mes esame visiškai laisvi. Niekas už mūsų nestovi, išskyrus tuos rinkėjus, kurie balsavo už Darbo partiją.

– Pone Guoga, kodėl jus taip traukia teisiamos partijos? Kalbu ir apie Liberalų sąjūdį, ir tą vokelio, dėžutės skandalą, Darbo partija taip pat teista už juodąją buhalteriją.

– Turbūt, kad nėra šventų be praeities ir nėra teistų be ateities. Ir gal Darbo partija turės pačią geriausią ateitį Lietuvos politikoje.

– Nekyla abejonių dėl skaidrumo, kad vėl gali pasikartoti juodoji buhalterija, kad jus įvels į tai?

– Manęs tikrai neįvels, aš niekada nebuvau sutapatintas su korupcija. Aš grįžau į Lietuvą, paaukojau viską, kad čia būčiau ir kovočiau už Lietuvos valstybę. Man neprikiškite to, ko nėra. O dėl kitų žmonių, atskirų žmonių, kurie priima silpnus sprendimus, –jiems irgi reikia atleisti. Jeigu jie jau nuteisti ir nuosprendis įgyvendintas, duokime jiems galimybę dirbti mūsų valstybei.

– Esate atlaidus žmogus, kaip suprantu?

– O Dievas neatlaidus?

– Pone Guoga, 2014 metais davėte interviu „Lietuvos ryto“ televizijai ir tiksli citata: „Mano tikslas – kad Darbo partija trauktųsi, kad nebūtų tokių partijų Lietuvoje.“ Kas pasikeitė per tuos šešerius metus?

– Supraskite, politika yra žaidimas. Mes tada žaidėme. 2014 metais buvo Europos Parlamento rinkimai, kuriuos, beje, laimėjau su žmonių pasitikėjimu.

– Su Liberalų sąjūdžiu.

– Taip, su viena ar kita politine jėga norisi įgyvendinti savo tikslus ir Lietuvos žmonių tikslus. Tada buvo konkurencija. Taip, aš laimėjau, bet tai buvo pasakyta tik tą vakarą ir po to mes dirbome toliau. Mes su Viktoru, beje, puikiai sutarėme Europos Parlamente, mes gerai bendravome, įgyvendinome tikslus ir daug ką pavyko nuveikti. Ir aš tą žmogų be galo gerbiu, be galo gerbiu. Po to, kai pažinau, kai sužinojau, už ką jis stovi ir kaip pats asmeniškai tobulėja. Toks žmogus mane įkvepia, įkvepia veikti politikoje.

– Kiek suprantu, melavote rinkėjams sakydamas, jog jūsų tikslas – kad Darbo partija trauktųsi, kad tokių partijų nebūtų, nes praėjo šešeri metai ir pats su šia partija į rinkimus žingsniuojate?

– Tas tikslas buvo tą dieną per rinkimus, tai buvo rinkimų įkarštis, ir tu konkuruoji su visais, kad neliktų, nori visus mandatus laimėti. Jeigu mes žaidžiame krepšinį, norime laimėti ar norime pralošti? Tai buvo rinkimų kampanijos konkurencinė kova. Bet tai jau praėję.

– Žodžiu, niekada nemanėte, kad Darbo partija – bloga partija ir kad jos neturėtų būti? Čia tiktai rinkėjų ausims buvo skirta?

– Aš manau, mes visi manėme, kad tas puolimas, nežmoniškas puolimas prieš Darbo partiją, kuris vyko daugelį metų, mus visus paveikė, įskaitant ir mane. Bet kai susipažinau su pirmininku, kai bendravau su partijos nariais, aš supratau, kad taip nėra, kad tai Lietuvos patriotai, kurie veikia mūsų visų labui.

– Patikėjote ir atleidote, kaip sakėte, nes esate atlaidus žmogus?

– Aš patikėjau ir atleidau, nes gavau daugiau informacijos, negu turėjau tą dieną.

– Tik noriu priminti, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimu Darbo partija pripažinta vykdžiusi juodąją buhalteriją. Tačiau aš dar noriu paklausti apie jūsų asmeninius tikslus, nes jūs rinkimų naktį užsiminėte, kad galėtumėte būti švietimo ministras. Taip pat sakėte, kad anglų kalbą geriausiai mokate, kiek suprantu, Seime arba bent jau dabartinėje Vyriausybėje, ir kad galėtumėte tapti užsienio reikalų ministru. O dabar partija sako, kad nereikia, ponas V. Uspaskichas sako, kad nereikia jam postų ir galbūt liks opozicijoje. Tai ką jūs darysite? Ar įdomu patekti į valdžią ir sėdėti opozicijoje?

– Aš einu į Seimą. Būsiu valytojas Seime.

– Būsite Seimo narys, ne valytojas.

– Tai būsiu Seimo narys, kuris yra valytojas. Aš esu nusileidęs ant žemės ir nesiekiu jokių postų. Aš noriu sukurti vertę Lietuvos žmonėms. Tai būtų vienos ar kitos pareigos, kur vienas ar kitas žmogus patikės, kurie turės įgaliojimus, aš jas vykdysiu nuosekliai. Ir įdėsiu visas savo galimybes, visas savo žinias, kad sukurčiau ką nors gero. Aš nesiekiu jokių postų. Būkim biedni, bet teisingi, aš nesiekiu...

– Tai tinka būti eiliniu Seimo nariu?

– Man tinka būti bet kuo: man tinka būti Lietuvos patriotu, man tinka būti Lietuvos piliečiu. Dabar esu įgalintas veikti Lietuvos žmonėms, aš veiksiu pagal visus suteiktus mandatus. O čia jau klausimas, vienas ar kitas postas, tegul tie žmonės, kurie turės tas kompetencijas, tegul jie sprendžia, ar aš esu vertas.

– Jeigu siūlytų, sutiktumėte būti švietimo ar užsienio reikalų, kaip pareiškėte, ministras?

– Aš norėjau pasakyti, kad man švietimas yra skaudi tema, manau, kad mūsų švietimas yra atsilikęs, ir aš norėčiau, kad švietimas būtų... Kad mokytojas vėl būtų gerbiama profesija. „Idėja Lietuvai“ buvo mano idėja, kai buvo tas projektas. Aš noriu, kad mokytojas būtų gerbiamas, kaip būdavo kažkada. Aš noriu, kad mokytojai įgalintų mūsų vaikus veikti, sukurti vertės Lietuvai. Kad vaikai, mūsų jaunimas pasitikėtų savimi, kad mūsų švietimas būtų prestižiškiausia, sakykim, industrija pasaulyje. Ir mes turime to siekti, ir mes galime tai padaryti. O priemones, kaip aš tą galiu atlikti, spręs jau tie žmonės, kurie bus valdžioje.

Populiariausi

Mokykla

Lietuvoje

2021.01.20 14:46

Ministrė išvardijo, kaip bus lopomos per pandemiją atsivėrusios mokymosi spragos, – tam skirta 7,5 mln. eurų turi vaikų grąžinimo į mokyklas planą, pagerėjus epidemiologinei padėčiai