Lietuvoje

2020.10.14 16:25

COVID-19 grėsmę pajutę studentai: universitetas nesilaiko tvarkos, gali būti daugiau atvejų, nes dirbome per rinkimus

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.10.14 16:25

Vilniaus universiteto (VU) studentai sunerimo. Anot jų, universitete nustačius kelis koronaviruso atvejus, seminarai visuotinai turėtų būti rengiami nuotoliniu būdu. Į redakciją kreipęsi studentai mano, kad patalpos, kuriose vyksta užsiėmimai, nepakankamai vėdinamos ir dezinfekuojamos. Be to, politikos mokslų studentai pabrėžė, kad dirbo per rinkimus stebėtojais, tad galėjo platinti virusą. Universiteto atstovai patikino, kad universitete laikomasi griežtų reikalavimų siekiant apsaugoti bendruomenę nuo infekcijos.

Vilniaus universitete įsisuko koronavirusas. Skelbiama, kad COVID-19 patvirtintas VU Gyvybės mokslų centro doktorantei ir VU Filologijos fakulteto Skandinavistikos ketvirto kurso studentei. Taip pat trečiadienio rytą pranešta apie dar vieną atvejį VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (TSPMI) – COVID-19 infekcija patvirtinta studentui.

Stebina, kad neatšaukti kontaktiniai užsiėmimai

„Ir šiandien studentai eina į seminarus ir paskaitas. Tai yra pavojinga, tai yra absurdas“, – kalbėjo VU TSPMI antro kurso studentė.

Savo vardo viešinti nepanorusi mergina pasakojo, kad auditorijos nedidelės, į jas per užsiėmimą susirenka 30 žmonių.

„Sėdime vienos kėdės atstumu. Ta auditorija naudojasi visos penkios grupės, o tai yra pusantro šimto žmonių. Užsikrėtė vienos grupės žmogus. Supratau, kad turėjo būti dezinfekuojamos patalpos, bet tai nedaroma. Šiandien toliau ten eina mokytis grupės, turi kontaktą su dėstytoju, kuris turėjo kontaktą su sergančiuoju“, – pasakojo studentė.

Apie tai, kad institute yra užsikrėtęs žmogus, ji su bendramoksliais sužinojo antradienio vakarą.

„Turime eiti į seminarą ir nežinome, gal toje patalpoje buvo sergantysis“, – sakė mergina.

Studentai mėgino prisiskambinti į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, bet to padaryti jiems nepavyko.

TSPMI studentė sakė, kad ją su bendramoksliais nustebino, kad institute seminarai vyksta kontaktiniu būdu, kai, tarkim, Teisės ar Medicinos fakultetuose, mokomasi nuotoliniu.

Be to, ji dvejojo, ar politikos studentai neišplatino viruso per rinkimus, mat daug studentų dirbo balsavimo apylinkėse – buvo stebėtojai.

„Mes nežinome, kiek dabar židinių gali būti“, – sakė mergina.

TSPMI studentai trečiadienį po vidudienio iš instituto administracijos gavo laišką, kuriame rašoma, kad šią savaitę institute buvo patvirtintas COVID-19 atvejis.

„Informuojame, kad šiuo metu VU TSPMI atliekama patalpų dezinfekcija, visi asmenys, turėję kontaktą su sergančiuoju identifikuoti, informuoti ir šiuo metu laikosi saviizoliacijos. Kitiems, kontakto su sergančiuoju neturėjusiems asmenims, pavojus negresia. Studijas ir darbą galima tęsti įprastu būdu.

Informuojame, kad bendradarbiaujame su atsakingomis institucijomis ir laikomės visų nurodymų. Prašome visų laikytis saugių atstumų, dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas ir nesiburiuoti, taip galėsime užtikrinti, kad virusas neišplistų“, – raginama laiške.

Apie koronavirusą perskaitė portale

Kad VU nepereina prie visuotinių nuotolinių studijų, stebina ir Filologijos fakulteto studentę Ramunę (tikrasis merginos vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

COVID-19 nustatytas skandinavistikos studentei, tačiau, anot Ramunės, tai aktualu visiems filologams, mat visų dalykų studentai naudojasi tomis pačiomis patalpomis

Studentė sakė, kad apie užsikrėtimą ji ir bendramoksliai sužinojo iš vieno naujienų portalo.

„O pats universitetas apie tai mums nepranešė“, – piktinosi studentė.

Ji pasakojo, kad per seminarus studentus skiria vos daugmaž trisdešimties centimetrų atstumas.

„Tikrai ne metras ar du, kaip kad turėtų būti. Be to, dar prieš prasidedant mokslo metams, dekanatas parašė laišką, kad jei grupėje yra daugiau nei 20 žmonių, užsiėmimai turi vykti nuotoliniu būdu. Yra grupė, kur yra 25 žmonės“, – pasakojo Ramunė.

Ji sakė, kad Filologijos fakultetas yra sename pastate, tad auditorijos yra mažesnės nei naujuose fakultetuose.

„Visi užsiėmimai turėtų vykti nuotoliniu būdu. Tikrai nenoriu būti vienoje mažoje patalpoje, kur sėdi daug žmonių, kad ir su kaukėmis. Rizika juk niekur dingsta. Esu dirbantis žmogus, tad kasdien keliu riziką kitiems“, – kalbėjo Ramunė.

Nuotoliniu būdu, anot studentės, gali mokytis tik tie, kurie izoliavosi arba taip rekomenduoja gydytojai.

Kaip LRT.lt paaiškino VU studentų atstovybė, studentai informuoti, kad prieš ir po paskaitos turi dezinfekuoti darbinį paviršių.

„Net nežinojau, kad taip turi būti, iš jūsų pirmąkart girdžiu. Nebent kiti žmonės tai daro, studentai tikrai to nedaro. Dezinfekavimas vyksta nebent po paskaitų“, – sakė Ramunė.

Tiesa, po paskaitos dėstytojai paprašo studentų atidaryti langus, kad patalpa būtų išvėdinama.

Mano, kad reaguojama tinkamai

VU studentų atstovybės prezidentas Justas Kvedaravičius mano, kad padėtis kontroliuojama.

Jis sakė, kad universitetas pranešė, kad atlikta dezinfekcija patalpose, kuriose lankėsi COVID-19 sergantys žmonės.

„Visi, kurie turėjo sąlytį, perėjo į saviizoliaciją. Yra sudaryti planai, kaip reaguoti, kai universitete užfiksuoti koronaviruso atvejai. Apie šiuos dalykus buvome informuoti ir per posėdžius. Užsiėmimai yra fiksuojami, todėl žinoma, kokie studentai dalyvauja veiklose.

Kai vyksta paskaitos, studentai yra informuoti, kad turi dezinfekuoti paviršius. Taip yra ir po paskaitos – privaloma dezinfekuoti naudotą paviršių. Mūsų žiniomis, patalpų vėdinimo grafikai yra išdėlioti taip, kad jos būtų tinkamos kitoms ateinančioms veikloms. Žinome, kokių priemonių dėl prevencijos imasi universitetas, mūsų žiniomis, reaguojama yra aktyviai“, – savo nuomonę išsakė J. Kvedaravičius.

„Griežtai laikomasi NVSC reikalavimų“

VU Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Ervinas Spūdys patikino, kad absoliuti dauguma studijų užsiėmimų universitete vyksta nuotoliniu būdu. Tuo tarpu kontaktiniu būdu dėstoma grupėmis, kur tai įmanoma, tik pirmakursiams ir kur to reikalauja studijų specifika.

"Tačiau tai daroma tik griežtai laikantis NVSC rekomendacijų, tarp užsiėmimų patalpas vėdinant bei laikantis rekomenduojamo saugaus fizinio atstumo.

Filologijos fakultete paskaitos pirmakursiams vyksta gyvai, dideli srautai perkeliami į dideles erdves, kur galime užtikrinti saugų fizinį atstumą tarp studentų. Kituose kursuose, jeigu sraute yra daugiau nei 20 asmenų, užsiėmimai vyksta nuotoliniu būdu, o seminarai – gyvai. Vis dėlto semestro pradžioje fakulteto dėstytojams buvo leidžiama rinktis, ar jie norėtų su studentais dirbti auditorijoje, bet laikantis saugių atstumų, ar nuotoliniu būdu“, – aiškino E. Spūdys.

Jis sakė, kad Filologijos fakulteto skandinavistikos centre antradienį nustatytas vienas koronaviruso infekcijos atvejis, yra nustatyti visi kontaktai ir asmenys saviizoliuojasi, o patalpos buvo kruopščiai dezinfekuotos.

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute trečiadienio ryte buvo patvirtintas vienas užsikrėtimo atvejis, yra nustatomi kontaktiniai asmenys, patalpos yra dezinfekuotos.

"Bendrai universitete veikia aiškios COVID-19 prevencijos ir valdymo schemos, kuriomis padaliniai ir vadovaujasi – nustato kontaktus, priima sprendimus dėl bendruomenės narių saviizoliacijos bei patalpų dezinfekcijos. Visi veiksmai derinami su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru", – aiškino E. Spūdys.

Užsikrėtimai nustatyti keliuose fakultetuose

LRT.lt jau rašė, kad VU pranešė, kad Gyvybės mokslų centro doktorantei nustačius COVID-19 infekciją nedelsiant atlikta patalpų dezinfekcija. Doktorantė paskaitų studentams nedėstė, universitete pastarąjį kartą lankėsi prieš septynias dienas – spalio 7 d. Atlikus vidinį tyrimą identifikuoti trys artimi kontaktai. Kontaktų su studentais nenustatyta. Tiek doktorantė, tiek artimą kontaktą turėję darbuotojai šiuo metu yra saviizoliacijoje, skelbė VU.

Antradienį Filologijos fakulteto Skandinavistikos studentei nustačius COVID-19 infekciją taip pat nedelsiant atlikta patalpų dezinfekcija. Studentė universitete pastarąjį kartą lankėsi praėjusį penktadienį. Šiuo metu yra nustatomas tiesioginį kontaktą galėjusių turėti asmenų skaičius. Iki tol VU Skandinavistikos centro darbuotojai ir studentai darbą tęs nuotoliniu būdu.

Trečiadienį gauta informacija, jog COVID-19 infekcija užsikrėtė TSPMI studentas. Nedelsiant planuojama atlikti patalpų dezinfekciją, nustatinėjami artimą kontaktą turėję asmenys bei įgyvendinamos kitos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt