captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ministerija – prieš nukentėjusiųjų asmenų pensijas „vilko vaikams“

Seime svarstomos pataisos, kurios išplėstų buvusio beglobio vaiko teisinį statusą galinčių gauti asmenų ratą, tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlymui prieštarauja.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Pagal pataisas, kurias pateikė Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisija, buvusiais beglobiais vaikais galėtų būti pripažinti be abiejų tėvų globos Antrojo pasaulinio karo metais ar pokariu likę asmenys, augę vaikų globos įstaigose. Tokį statusą turintys asmenys turi teisę gauti 58 eurus siekiančią nukentėjusiųjų asmenų valstybinę pensiją.

„Buvo tokių vaikų, kuriuos tėvai, nenorėdami, kad juos kartu išvežtų į Sibirą, tiesiog palikdavo geležinkelio stotyse, tokių vaikų rasdavo net prie geležinkelio sankasų. Taip pat yra dalis vaikų, kurie po karo pasipylė į Lietuvą iš Prūsijos. Tai vadinamieji vilko vaikai (...) – čia yra tie, kurie nepatenka dabar į tą ratą, mes labai įdėmiai žiūrėjom ir jie lyg ir iškrinta: nei jie tremtyje buvo, jie tiesiog niekieno vaikai. Mūsų nuomone, iš tikrųjų jie nukentėję“, – BNS sakė minėtos komisijos pirmininkas parlamentaras Vytautas Saulis.

Anot jo, į komisiją su prašymu plėsti buvusio beglobio vaiko teisinį statusą galinčių gauti asmenų ratą kreipėsi Lietuvos našlaičių brolija, kurios duomenimis siūloma pataisa galėtų pasinaudoti iki 100 asmenų.

„Žiūrint iš finansinės pusės, našta būtų pakeliama“, – sakė socialdemokratas V. Saulis.

Kartu jis aiškino, jog toks statusas nebūtų automatiškai suteikiamas visiems per karą ar pokariu vaikų globos namuose augusiems vaikams.

„Vien buvimas vaikų namuose nėra nukentėjimas. Ten iš tikrųjų buvo daug vaikų, ypač po karo. To įrodymo, dokumentų reikės. Jie patys pripažįsta, kad reikės rimtų dokumentų, kur jie buvo rasti, kaip jie buvo rasti. Ir nėra pavojaus, kur jūs sakote, kad visi, kurie buvo vaikų namuose, galėtų pretenduoti“, – aiškino parlamentaras.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šią savaitę užregistravo Vyriausybės išvados projektą, raginantį šiam siūlymui nepritarti. Ministerijos vertinimu, siūlomas naujas pripažinimo buvusiais beglobiais vaikais pagrindas nesiejamas su okupacinių režimų struktūrų veiksmais padaryta žala.

Vilko vaikais vadinami vaikai, kurie, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, bėgo iš buvusios Rytų Prūsijos nuo skurdo ir sovietų agresijos į Lietuvą. Tokių vaikų, manoma, buvo tūkstančiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...