Lietuvoje

2012.06.19 08:18

Abejotinose žaidynėse – pinigų plovyklos kvapai

Liepos pradžioje vyksiančių tarptautinės asociacijos „Sportas visiems“ (TAFISA) žaidynių rengėjai tikina – tai bus didis įvykis. Bet nutyli, kad didis įvykis bus jiems patiems, mat mokesčių mokėtojų pinigai nusės jų ir lojalių „įsisavintojų“ kišenėse.

Liepos pradžioje vyksiančių tarptautinės asociacijos „Sportas visiems“ (TAFISA) žaidynių rengėjai tikina – tai bus didis įvykis. Bet nutyli, kad didis įvykis bus jiems patiems, mat mokesčių mokėtojų pinigai nusės jų ir lojalių „įsisavintojų“ kišenėse.

Penktą kartą surengtos žaidynės truks vos savaitę, o per ją bus ištaškyta daugiau nei 5 milijonai litų.

„Lietuvos ryto“ tyrimas rodo viena – pinigų srautas jau nukreiptas į savas kišenes, o viešieji konkursai rengiami tik dėl akių. Kol į skolas nugramzdintų Šiaulių gyventojai rypuoja dėl uždaromų mokyklų ir viešajame sektoriuje mažinamų atlyginimų, po TAFISA vėliava susibūrę veikėjai žeriasi ir ministrui gėdos nepadarysiančias algas. Tarp laimingųjų – skandalingų istorijų herojai.

Po pinigų plovykla atsiduodančių žaidynių užkulisius pasidairęs žurnalistas rado ir daugiau įdomybių. Viena jų – visą gyvenimą valdininko kėdę trynusio TAFISA direktoriaus Kęstučio Petraičio sodyboje kyla milijonų litų vertės pastatai.

Profesionalų balso neklausė

Planas surengti mažai kam pasaulyje žinomas TAFISA žaidynes kilo keliems sporto veikėjams su K. Petraičiu ir Gintautu Vileita priešakyje.

Jie net sugebėjo įtikinti prezidentę Dalią Grybauskaitę tapti žaidynių globėja.

Iš pradžių žaidynėms iš valstybės biudžeto buvo kaulijama 47 mln. litų.

Mistiniu būdu sugebėta įteigti, jog TAFISA organizacijai verta sumokėti 0,32 milijono eurų (1,1 mln. litų) vien už licenciją. Per ankstesnes žaidynes apie tokį mokestį neteko girdėti.

Pribloškiamas noras švaistyti mokesčių mokėtojų pinigus ėmė menkti, nes mėgėjų festivalį sukritikavo pinigų stokojantys profesionaliojo sporto atstovai. Tačiau ir jų balsas liko neišgirstas.

Įtakingų užtarėjų turintiems veikėjams vien šįmet 1,72 mln. litų skyrė Europos Komisija, 1 mln. litų – profesionaliems sportininkams pinigų nesurandantis Kūno kultūros ir sporto departamentas, 0,5 mln. litų – skolose nugrimzdęs Šiaulių miestas.

Netgi nepasidomėta, kad kaip sporto žaidynių dalyviai įskaičiuoti šokėjų, muzikantų kolektyvai. Įtraukta ir Šiauliuose liepos 4 ir 5 dienomis vyksiančio pasaulio karatė čempionato per 1000 dalyvių, nors jie neturi nieko bendra su mėgėjų sportu.

Algoms – beveik milijonas

Pirmiausia rastas būdas, kaip žaidynes rengti be konkurso, paskirti tinkamiausius asmenis.

Tam Šiaulių miesto savivaldybės įsteigta viešoji įstaiga Šiaulių regiono plėtros agentūra įkūrė kitą viešąją įstaigą „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“.

Jai vadovauti paskirtas buvęs ilgametis savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas K. Petraitis.

„Lietuvos rytui“ pavyko gauti dokumentus apie šio veikėjo vadovaujamoje įstaigoje mokamus atlyginimus.

Vien šiemet bus išleista net 819 tūkstančių litų.

Labiausiai įvertintas K. Petraičio triūsas – beveik 109 tūkstančiais litų. Finansininkei bus išmokėta 88 tūkst. litų, koordinatorei kanceliarijai – 58,4, koordinatorei su ES – 57,7, direktoriaus pavaduotojai – 50 tūkst. litų.

Mokos fonde išvardytos net 47 pareigybės, nors įstaigos vadovas K. Petraitis įtikinėjo, kad darbuotojų – gerokai mažiau.

„Atlyginimams išleisime 819 tūkstančių litų“, – sakė žaidynių direktorius, šiais žodžiais tarsi patvirtinęs seniai sklandančius gandus, kad pinigai gali būti išmokami ir mirusioms sieloms.

Tarp įdarbintųjų – ir valdininkų, politikų pavardės. Dauguma įdarbinti ketvirčiu etato, bet už simbolinį darbą gauna 800–3900 litų išskaičiavus mokesčius.

Tad visu etatu dirbančiam tokiam specialistui tektų mokėti net 3200–15 600 litų algą.

Darbas – nieko neveikti

Įdarbintųjų sąraše – ne tik valdininkai, bet ir skandalingai pagarsėję veikėjai.

Bendrauti su žurnalistais nepanoro įdarbinti Arūnas Armalis ir Nijolė Veršinskienė.

Pirmajam specialistui patikėtas darbas su nacionalinės, antrajai – su regioninės žiniasklaidos atstovais.

Pernai gegužę įdarbintas A. Armalis ir šį kovą darbą pradėjusi N. Veršinskienė išskaičiavus mokesčius gauna 3300 litų algą. Viešinimo specialistai dirba nematomai – Šiauliuose dar nesurengė nė vienos spaudos konferencijos.

A. Armaliui įsidarbinti TAFISA specialistu nesutrukdė ir pernykštis skandalas sostinėje.

Tuomečio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio patarėjas kovo pabaigoje iš pradžių įkliuvo girtas prie vairo, atsisakė tikrintis girtumą.

Išleistą veikėją po kelių valandų teko tramdyti kavinėje. Girtas specialistas buvo agresyvus – įžeidinėjo, grasino pareigūnams, todėl buvo surakintas antrankiais.

Ne mažiau spalvinga ir N. Veršinskienės biografija. Buvusią žurnalistę labiausiai išgarsino viešinimo paslauga statant Šiaulių areną.

Šiaulietė dirbo arenos statybos priežiūros grupėje, nesurengė nė vienos spaudos konferencijos, o už darbą gaudavo 5000 litų algą.

Specialistais pavadintai trijulei atseikėta beveik 500 tūkstančių litų.

Lupikaus už apgyvendinimą

TAFISA rengėjai užsiima ir lupikavimu. Jie pasirašė sutartis su viešbučiais, bendrabučiais ir sodybomis, kuriose apgyvendins žaidynių dalyvius.

Pasistengta, kad užsieniečiai patys negalėtų apsigyventi, – pagrasinta, kad tokie atvykėliai negalės dalyvauti žaidynėse.

Atsižvelgiant į pasirinktą komfortą, iš dalyvių už apgyvendinimą imamas 51, 70, 120 arba 225 litų mokestis.

Nemenką dalį pinigų TAFISA veikėjai pasilieka sau, mat patys už nakvynę mokės nuo 17, 30, 70 ir 50 litų.

„Likę pinigai yra už akreditaciją, naudojimąsi miesto transportu ir organizacines išlaidas“, – sakė žaidynių direktorius.

Jis negalėjo paaiškinti, kodėl geresniame viešbutyje gyvenantis žaidynių dalyvis už tas pačias paslaugas per savaitę sumokės 525, o bendrabutyje įsikūręs asmuo – 280 litų.

Žaidynių rengėjai įsipareigojo nemokamai apgyvendinti ir pamaitinti 50 valstybių delegacijų – iš viso 500 žmonių.

Jie bus apgyvendinti bendrabučiuose, kurie už nakvynę gaus po 30 litų.

Tiesa, patys nakvynę čia pasirinkę svečiai organizatoriams mokės jau po 70 litų.

Maitintojas jau žinomas

Interviu išvakarėse „Lietuvos ryto“ žurnalisto klausimus gavęs žaidynių direktorius K. Petraitis pokalbiui skyrė 20 minučių. Labiausiai šį veikėją erzino klausimai apie žaidynių dalyvių maitinimo paslaugą.

Mat kone trejus metus nieko neveikę organizatoriai konkursą paskelbė tik dabar, o nugalėtojas paaiškės birželio 19-ąją.

Šiauliuose netyla kalbos, kad laimėtoja bus pripažinta bendrovė arba viešoji įstaiga, kuri susijusi su skandalingai pagarsėjusiu Šiaulių arenos valdytoju ir baro „Martini“ savininkais.

„Tegul komentuoja tie, kurie skleidžia kalbas. Konkursas dar nesibaigė“, – nepasitenkinimo neslėpė įraudęs K. Petraitis.

Gandus sustiprino ir oficialiame tinklalapyje skelbiama žaidynių programa.

Joje parašyta vieta, kur vyks VIP priėmimas ir žaidynių uždarymas, – Šiaulių arena. VIP renginio vieta dar aiškesnė – arenoje esantis „Battery“ baras.

Tikslas – tiesioginės derybos

Iš TAFISA dalyvius maitinsiančios įmonės reikalaujama, kad ji turėtų ne mažesnę kaip 1000 sėdimųjų vietų patalpą, 1500 aukštos kokybės stalo įrankių komplektų, o 1000–3000 dalyvių pamaitintų ne ilgiau kaip per pusantros valandos.

Per dieną vienam asmeniui maitinti skiriama 50 litų. Už juos vienam asmeniui reikės patiekti 15 šaltųjų užkandžių, 9 karštuosius patiekalus, 3 valgius vegetarams, 2 desertus, po 3 rūšis kavos, arbatos ir sulčių, konjako, brendžio, viskio ir 3 rūšis vyno.

Bus ir šventinė vakarienė, kuri vienam asmeniui įkainota 80 litų. Planuojama, kad joje dalyvaus 2000 žmonių.

„Sąlygos surašytos vienu tikslu – kad nedalyvautų niekas, o organizatoriai galėtų pasirinkti maitintoją neskelbiamų derybų būdu“, – nuostabos neslėpė viešbučių „Saulininkas“ ir „Grafaitės svetainė“ šeimininkas Laimonas Jurgilas.

Viešasis konkursas maitintojui parinkti paskelbtas, kai šis verslininkas atsiuntė raštą, kad norėtų dalyvauti konkurse.

Paklaustas, ką darys, jei kuri nors įmonė apskųs vien konkurso sąlygas, žaidynių direktorius K. Petraitis pripažino, jog rengs skubią apklausą arba neskelbiamas derybas: „Tačiau pinigų daugiau nebus. Dalyviai yra neprofesionalūs sportininkai, juos maitinsime už 50 litų per dieną“.

Valdininkas tapo verslininku

Nenoriai K. Petraitis kalbėjo ir apie Radviliškio rajono pakraštyje esančioje jo sodyboje vykstančias statybas.

Jos prasidėjo kaip tik tada, kai į TAFISA žaidynes rengiančios viešosios įstaigos sąskaitą ėmė plaukti mokesčių mokėtojų milijonai.

Iš valdininko algos stebuklingai praturtėjęs K. Petraitis atsisakė įvardinti, kiek kainuos ši milžiniška statyba.

Jis patvirtino viena – Rimuošės dvaru pavadintai kaimo turizmo sodybai iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai gavo maksimalią 0,7 milijono litų išmoką.

„Paramą gavau kaip ūkininkas, o likusius pinigus paskolino bankas“, – patikino K. Petraitis.

Žaidynių repeticija jau įvyko

Praėjusių metų gegužę Šiaulių arenoje įvyko skambiu antrųjų Europos žaidynių vardu pavadintas renginys, kurį jo rengėjai K. Petraitis ir G. Vileita pavadino generaline TAFISA žaidynių repeticija.

Ji buvo įspūdinga – kad dalyvių atrodytų daugiau, skirtingose sporto šakose varžėsi tie patys imtynininkai, o kovas stebėjo daugiausia pagiringi treneriai.

Kai kurios varžybos netgi pavadintos Europos čempionatu. Tai paaiškina Rytų šalių delegacijų lankstymąsi prieš organizatorius – namo sugrįžę vadinamieji Europos čempionai ir federacijos gavo dosnias premijas.

Šioms žaidynėms rengėjai kaulijo iš biudžeto 0,3 milijono litų, o pasitenkino dešimt kartų mažesne suma. Ji panaudota apdovanojimams.

Neabejojama, kad ketvirtosios Europos sporto žaidynės nebeįvyks. Nors jų rengėju skelbiamas Madridas, Šiauliuose nebuvo nė vieno Ispanijos atstovo.