Lietuvoje

2020.10.12 22:21

Pavardės skambesys: Seime dirbs Valinskas, į jį taikosi Matijošaitis – abu neatmeta, sutapimas prisidėjo prie sėkmės

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.10.12 22:21

Ar gali prie pergalės rinkimuose ženkliai prisidėti žinoma pavardė, net ir tuomet, kai tai tik sutapimas? Komunikacijos specialistas ir sociologė įsitikinę, kad taip. Žinomų pavardžių bus ir naujajame Seime, ir antrajame rinkimų į jį ture, bet kai kurių atpažįstamas skambesys yra apgaulingas.

Savanorių apygardoje Kaune rinkėjai po dviejų savaičių rinksis tarp Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovo Pauliaus Lukševičiaus ir Laisvės partijos kandidato Mariaus Matijošaičio. Jokių giminių su Kauno meru pastarasis neturi, bet neatmeta, jog sutapimas galėjo prisidėti prie gero tarpinio pasirodymo.


„Tai yra ir mano asmeninis, ir partijos rezultatas, kuris atspindi didelį darbą, kuris buvo įdėtas rinkiminiu laikotarpiu ir mūsų gero jaunatviško, vakarietiško įvaizdžio išpildymą. Tai yra kompleksinės priežastys, viena iš jų gali būti rinkėjų pasąmoninga asociacija dėl pavardės, bet tai nebuvo naudojama specialiai. Aš būčiau tai daręs, kad ir kokia mano pavardė bebūtų, nes turiu nuoširdžią aistrą politikos temai“, – LRT RADIJUI sakė M. Matijošaitis.

Rekordininkas pagal šuolį sąraše šiuose rinkimuose yra Matas Maldeikis, europarlamentarės Aušros Maldeikienės sūnus. Su TS-LKD kandidatavęs politikas pats pasirinko paskutinę poziciją sąraše – 141-ąją, tačiau rinkėjų valia pakilo iki į 21-ąją.

„Aš buvau žinomas, dariau tikrai įdomią rinkiminę kampaniją, bent jau kai kurios jos dalys tikrai pasiekė tikslinę auditoriją. Be abejo, manau, kad pavardė groja, atkreipia į save dėmesį – kas čia per personažas. Ir tada tas dėmesio atkreipimas leidžia tau parodyti save iš tam tikros pusės“, – komentavo M. Maldeikis.

Jis sakė kėlęs sau tikslą patekti į pirmąjį partijos 30-uką. A. Maldeikienė sako, kad didesnė sėkmė yra sūnaus pasirodymas Biržus apimančioje Sėlos vakarinėje apygardoje, kurioje jis liko antras po šiame krašte puikiai pažįstamo Valdemaro Valkiūno. O tokia pavardė – nebūtinai privalumas.

„Tiesą sakant, iš paskutinės vietos į sąrašus, tiesą pasakius, yra patekę ne tiek mažai žmonių. Pastaruosiuose rinkimuose, pavyzdžiui, toks buvo Vareikis su „valstiečiais“. Pavardė visada yra dalykas, bet niekada nežinai, kiek ji atneša pliusų, o kiek minusų. Mano pavardė į tave atkreipia dėmesį, bet atneša ir daug minusų, nes daugelis gali suvelti mano sūnų ir mane į vieną gabalą, o kai kurie myli, kai kurie nekenčia“, – LRT RADIJUI sakė A. Maldeikienė.

Seime vėl dirbs ir Arūnas Valinskas. Tačiau ne buvęs Seimo pirmininkas, žinomas iš pramogų pasaulio, o jo sūnus, kandidatavęs TS-LKD sąraše. Jį rinkėjai kilstelėjo per 20 pozicijų į priekį.

„Nepakartojau Mato Maldeikio astronominio šuolio, bet džiaugtis tikrai yra kuo. Aišku, kad sumaišė su tėčiu, ką čia daugiau bepasakysi. (...) Jeigu visiškai nuoširdžiai, manyčiau vis dėlto, kad labiau padėjo negu pakenkė“, – kalbėjo jaunesnysis A. Valinskas.

Komunikacijos ekspertas Kęstutis Gečas teigia, kad rinkėjams garsios pavardės patinka ir rinkimuose padeda.

„Neabejotina, kad tiems žmonėms pavardžių sutapimai su žinomais žmonėmis davė daug naudos, todėl kad žmonės, rinkėjai, labai nesigilina. Turime iliuziją, kad žmonės analizuoja, svarsto ir panašiai, o iš tikrųjų kiti tiesiog eina per sąrašą, pamato atpažįstamą sąrašą ir nepagalvoję, kad sutapimas, subalsuoja“, – LRT RADIJUI sakė K. Gečas.

Jis kalba ir apie psichologų įvardijamą „aureolės efektą“, anot kurio dažnai „žinomi žmonės suvokiami kaip protingesni, tinkamesni kažkokioms rimtoms pareigoms, net jeigu jie neturi nieko bendro su jomis ir su ta sritimi“.

Sociologė Rasa Ališauskienė sako, kad sunku pasakyti, kiek pavardė gali motyvuoti atiduoti balsą, bet dėmesį atkreipti ji padeda.

„Pavyzdžiui, toji Matijošaičio pavardė Kaune – ir aš nežinojau, ar tai yra giminė ar ne. Bet tai ne tik Lietuvoje, ir kitose šalyse taip yra. Juk kaip ir su „brandais“ – būna, kad nusiperki sportbačius lyg „Adidas“, kur iš tikro yra parašyta „Adidas+“, – sako bendrovės „Baltijos tyrimai“ vadovė.


Populiariausi