Lietuvoje

2020.10.12 18:02

Politologai: Laisvės partija apšoko liberalų senbuvius, nes išbandė dalyką, kuris buvo seniai darytas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.10.12 18:02

Politikos apžvalgininkai Vytautas Bruveris ir Virgis Valentinavičius LRT TELEVIZIJOJE sutartinai priėjo išvados, kad Laisvės partijos sėkmę rinkimuose lėmė drąsiai ir aiškiai išsakytos vertybės. Tai, anot jų, visų pirma lėmė jauno rinkėjo patraukimą į savo pusę.

Bene didžiausia šių Seimo rinkimų staigmena – Laisvės partijos (LP) iškilimas. „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris sako, kad pagrindinė priežastis, kodėl ši partija parodė tokį gerą rezultatą, yra nuo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) nusisukę rinkėjai.

„Nevalstybine kalba kalbant, liberaliųjų rinkėjų „pulas“ niekur nebuvo dingęs – jis buvo gerokai demoralizuotas, išblaškytas ir nuskausmintas po 2016-ųjų metų skandalo. Po to sekė vidinės rietenos ir skilimai. LRLS taip ir nesugebėjo atsigauti – (Viktorijos – LRT.lt) Čmilytės lyderystė su už jos stovinčiu patriarchu (Eugenijumi – LRT.lt) Gentvilu buvo tokia abejotina“, – pastebi V. Bruveris.

Valentinavičius apie „prašovusias“ sociologines apklausas: arba nemokšiškumas, arba pikta valia

Tuo tarpu Laisvės partija, anot apžvalgininko, ryškiai, spalvingai ir radikaliai akcentavo savo liberalumą. „Ji (Laisvės partija – LRT.lt) atrodė žymiai dinamiškiau, – sako jis. – Rinkimų kampaniją taip pat jie „varė“ aktyviau ir nuosekliau. Prie liberalų linkstančių rinkėjų pastaraisiais metais Lietuvoje tikrai užderėjo daug.

Mes atsimename, prieš visus skandalus, prieš 2016-ųjų rinkimus, kad daugelis prognozavo, jog Eligijus Masiulis bus premjeras, o partija (LRLS – LRT.lt) bus viena iš pagrindinių laimėtojų. Jie jau pagrįstai savinosi iš dešiniųjų karūną.

Taigi, tie rinkėjai niekur nedingo. Dabar LP apšoko LRLS, pretenduodama į tuos rinkėjus. Po antrojo turo gali LRLS turėti vienu kandidatu daugiau, nei kad LP. Bet kokiu atveju tai bus du lygiaverčiai satelitai konservatorių partijai.“

Jie aiškiai kalbėjo apie savo vertybes. Pagrindinės partijos jau priprato miglotai formuluoti principinius dalykus. Laivės partija, kadangi neturėjo ką prarasti, ėjo tiesiai ir papirko jaunuosius rinkėjus.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Komunikacijos instituto direktorius, humanitarinių mokslų daktaras Virgis Valentinavičius sako, kad Laisvės partija šiuose rinkimuose „išbandė dalyką, kuris buvo seniai darytas“. „Jie aiškiai kalbėjo apie savo vertybes. Pagrindinės partijos jau priprato miglotai formuluoti principinius dalykus. Laivės partija, kadangi neturėjo ką prarasti, ėjo tiesiai ir papirko jaunuosius rinkėjus“, – LP sėkmės recepto sudėtį dėsto politikos apžvalgininkas.

LRLS orientavosi į tradicinį liberalų rinkėją, o LP, tyčia ar ne, paėmė jaunesnius rinkėjus, pabrėžia V. Valentinavičius. Pasak jo, „koalicijos derybose tas aiškus kalbėjimas gali kelti problemų“. „Tačiau aš pasitikiu Ingridos Šimonytės patirtimi ir išmintimi, ir nematau dalykų, dėl kurių ji nepajėgtų susitarti su Aušrine Armonaite, su kuria ketverius metus praleido Seime, – neabejoja pašnekovas. – Ginčytinus klausimus visada galima atidėti arba jiems rasti kompromisines formas.“

Paklaustas ar tokia jauna partija atrastų savo gretose stiprių kandidatų į ministrų pozicijas, V. Valentinavičius tvirtina, kad „tikrai taip“. „Jei jau LP pritrūks žmonių, tai ir pati I. Šimonytė sako, kad tai nebūtinai turi būti partiniai žmonės“, – įžvalgomis dalinasi MRU Komunikacijos instituto direktorius, humanitarinių mokslų daktaras Virgis Valentinavičius.

Plačiau – vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Valentinavičius apie „prašovusias“ sociologines apklausas: arba nemokšiškumas, arba pikta valia

Populiariausi