Lietuvoje

2020.10.12 17:16

Kaune antrajame rinkimų ture laukia konservatorių ir „valstiečių“ kovos: kam gali atitekti Seimo nario kėdė?

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2020.10.12 17:16

Ilgus metus konservatorių bastionu laikytas Kaunas šį įvaizdį paneigė 2016 m. Seimo rinkimuose, kai tik vienoje iš septynių apygardų buvo išrinktas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas. Likusiose pergalė atiteko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS). Šiemet pirmajame rinkimų ture visose Kauno apygardose pirmauja konservatoriai, tačiau net šešiose apygardose antrajame ture jų laukia dvikova su „valstiečiais“.

Šilainių apygardos antrajame ture susigrums dvi Kauno tarybos narės: TS-LKD narė Jurgita Šiugždinienė (33,31 proc.) bei LVŽS iškelta, tačiau „Vieningam Kaunui“ priklausanti Ligita Valalytė (17,4 proc.). Prieš ketverius metus šioje apygardoje prieš tuometinį konservatorių Rimantą Joną Dagį laimėjo LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kuris šiemet nekėlė savo kandidatūros.

Socialinių mokslų daktaro laipsnį turinti J. Šiugždinienė kelis metus dirbo Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje: nuo 2009 iki 2012 m. ji buvo Strateginio valdymo departamento direktorė. 2012 m. buvo ir vicekanclerė bei laikinoji kanclerė. Nuo 2008 m. iki 2020 m. ji dirbo Kauno technologijos universitete (KTU): buvo docentė, metus – viešojo administravimo katedros vedėja, du metus – Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanė, du metus – universiteto prorektorė studijoms, metus – laikinoji rektorė. Į Kauno miesto tarybą J. Šiugždinienė buvo išrinkta 2019 m. Ji taip pat siekė miesto mero posto, tačiau surinko 12,68 proc. balsų.

VRK pateiktoje biografijoje rašoma, kad L. Valalytė baigė KTU socialinę edukologiją, vėliau – vadybą ir verslo administracimą. Ji nuo 2009 m. iki 2016 m. buvo mokslo ir technologijų parko „Technopolis“ direktorė, o nuo 2016 m. iki šių metų balandžio – Užimtumo tarnybos vadovė. Nuo gegužės ji yra aplinkos viceministrė. 2019 m. L. Valalytė su Kauno mero rinkimų komitetu „Vieningas Kaunas“ išrinkta į Kauno miesto tarybą. Ji yra Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė.

Kalniečių apygardoje susirungs du dabartiniai Seimo nariai: konservatorius Arvydas Anušauskas (33,13 proc.) bei „valstiečių“ iškelta Aušra Papirtienė (18,07 proc.). Ji ir buvo nugalėtoja šioje apygardoje praėjusiuose parlamento rinkimuose, įveikusi buvusį Kauno merą konservatorių Andrių Kupčinską.

Istoriko diplomą turintis A. Anušauskas Seime dirbo tris kadencijas. Remiantis VRK duomenimis, iki tol jis keliolika metų dirbo švietimo srityje: metus dėstė tuometiniame Vytauto Didžiojo universitete, dešimt metų buvo docentas tuometiniame Vilniaus pedagoginiame universitete, šešis – Vilniaus universitete. A. Anušauskas taip pat 11 metų dirbo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRT) departamento direktoriumi. 2008 m. išrinktas į Seimą, jis tapo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku, nuo 2012 m. – šio komiteto narys.

Baigusi rusų kalbos ir literatūros bei etikos mokytojo specialybes A. Papirtienė 25 metus – nuo 1991 m. iki 2016 m. – ir dirbo rusų kalbos ir etikos mokytoja Kauno Kovo 11-osios gimnazijoje. Ji taip pat turi edukologės magistro diplomą. Parlamente nuo kadencijos pradžios ji dirbo Švietimo ir mokslo komitete, taip pat yra Etikos ir procedūrų komisijos narė.

Savanorių apygarda Kaune yra vienintelė, kurioje TS-LKD kandidatui neteks varžytis su LVŽS. Čia rinkėjams teks rinktis tarp konservatoriaus Pauliaus Lukševičiaus (24,55 proc.) ir Laisvės partijos nario Mariaus Matijošaičio (16,25 proc.). Prieš ketverius metus čia pergalę išplėšė „valstietis“ Lauras Stacevičius, nugalėjęs konservatorių Juozą Pundzių.

Teologijos bakalaurą ir vadybos magistrą baigęs Paulius Lukševičius šiuo metu yra Kauno miesto tarybos narys, Darnios plėtros ir investicijų komiteto narys. Iki tol jis ilgus metus, iki 2017 m., dirbo įmonėje „Kauno kranai“: buvo valdybos nariu, vienu metu – ir valdybos pirmininku, rinkodaros direktoriumi, generalinio direktoriaus pavaduotojas. P. Lukševičius taip pat tris metus vadovavo bendrovei „Kauno kranų turtas“.

Tarptautinių santykių ir politikos mokslus Aberdeeno universitete studijavęs M. Matijošaitis 5 metus gyveno užsienyje: Jungtinėje karalystėje jis dirbo viešbučio bei kazino klubo barmenu ir padavėju. Taip pat pora metų jis dirbo sinchroninio vertimo vertėju Škotijos teismuose. Vėliau persikėlė į Nyderlandus. Nuo 2017 m. iki 2020 m. M. Matijošaitis buvo krovinių pervežimo bendrovės „Vytauto paslaugos“ vadybininkas.

Petrašiūnų–Girčiupo apygardoje susidurs tie patys kandidatai, kaip ir praėjusiuose Seimo rinkimuose: konservatorius Kazys Starkevičius (35,44 proc.) ir LVŽS iškeltas Gediminas Vasiliauskas (16,75 proc.). Būtent jis 2016 m. rinkimuose laimėjo.

Bibliotekininkystę ir bibliografiją bei teisę baigęs K. Starkevičius į Seimą išrenkamas nuo 2004 m.: ši kadencija jam yra jau ketvirta. 2008–2012 m. jis buvo žemės ūkio ministras. Šiuo metu parlamente jis yra Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Etikos ir procedūrų komisijos narys. Iki darbo Seime, K. Starkevičius nuo 2000 m. iki 2004 m. buvo Kauno miesto tarybos narys.

Ekonomisto išsilavinimą turintis G. Vasiliauskas nuo 1985 m. iki 1998 m. dirbo šilumos įvadu šaltkalviu Kauno šilumos tinkluose. Vėliau jis devynis metus dirbo „Kauno energijos“ inžinieriumi. Paskiau du metus – bendrovės „Water ser“ Kauno regiono direktorius, tačiau vėliau grįžo į „Kauno energiją“, kur iki išrinkimo į parlamentą buvo šilumos tinklų tarnybos inžinierius. Seime G. Vasiliauskas iš pradžių dirbo Socialinių reikalų ir darbo komitete, po poros metų – Žmogaus teisių komitete, o nuo šių metų gegužės – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Panemunės apygardoje susirungs dabartinė Seimo narė Gintarė Skaistė, TS-LKD narė (34,84 proc.), ir Aurelijus Veryga, LVŽS priklausantis sveikatos apsaugos ministras (20,21 proc.). Prieš ketverius metus A. Veryga šioje apygardoje sutriuškino tuometinį konservatorių Tadą Langaitį.

Tiek G. Skaistei, tiek A. Verygai ši kadencija Seime yra pirmoji. Ekonomikos daktaro laipsnį turinti G. Skaistė, anot VRK, 16 metų dirbo pardavimų vadove įmonėje „Tesuma“. Parlamente ji buvo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė, o 2019 m. liepą perėjo į Biudžeto ir finansų komitetą.

Medicinos daktaro bei gydytojo psichiatro specialybes baigęs A. Veryga, vos išrinktas į Seimą, tapo sveikatos apsaugos ministru. Prieš tai jis 14 metų dirbo gydytoju psichiatru. Taip pat jis 10 metų buvo Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) Biomedicinos tyrimų instituto mokslo darbuotoju, 15 metų – LSMU dėstytojas, docentas, profesorius, 5 metus – LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas.

Aleksoto–Vilijampolės apygardos rinkėjams rinktis teks tarp konservatoriaus Vytauto Juozapaičio (29,76 proc.) ir „valstiečių“ iškeltai, bet „Vieningam Kaunui“ priklausančios Karolinos Žekaitės (15,24 proc.). Ankstesniuose Seimo rinkimuose šioje apygardoje prieš konservatorę Editą Gudišauskienę laimėjo anuomet su valstiečiais į Seimą žygiavęs Mindaugas Puidokas.

Operos solisto išsilavinimą turintis V. Juozapaitis Seime dirba antrą kadenciją. Anksčiau jis buvo savo vardo edukacinio kultūros ir meno centro vadovas. Nuo 1986 m. iki 2012 m. jis dirbo Lietuvos operos ir baleto teatre (LNOBT): V. Juozapaitis iš pradžių buvo mimanso artistas, po to 22 metus – operos solistu. Du metus tai pat dirbo operos direktoriumi. V. Juozapaitis taip pat 16 metų dirbo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, buvo lektorius, docentas, o vėliau – profesorius.

Elektros inžinerijos bei žmogiškųjų išteklių magistro diplomus turinti K. Žekaitė nuo 2019 m. yra Kauno miesto tarybos narė, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkė. Iki rinkimų, remiantis VRK, ji metus dirbo „Girtekos“ Mokymų centro vadove. Anot VRK, K. Žekaitė 16 metų – nuo 2004 m. iki 2016 m. – dirbo konsultacijų kompanijos „SGD“ Mokymo departamento direktorė. Du metus buvo „SGD akademijos“ direktorė.

Centro–Žaliakalnio apygardoje pasirodys tie patys kandidatai, kaip ir 2016 m.: TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir nepartinė, bet LVŽS iškelta Audronė Jankuvienė. Prieš ketverius metus šioje apygardoje pergalę išplėšė G. Landsbergis: tai buvo vienintelis Kaune išrinktas vienmandatininkas konservatorius.

Istorijos bei tarptautinių santykių ir diplomatijų studijas baigęs G. Landsbergis Seime dirbo pirmą kadenciją. Iki tol jis du metus buvo Europos parlamento narys, prieš tai tris metus dirbo Vyriausybės kanceliarijoje – buvo Regionų skyriaus vedėjas. Jis taip kelis metus yra dirbęs trečiuoju sekretoriumi Lietuvos ambasadoje Belgijoje. Šiuo metu Seime G. Landsbergis yra opozicijos lyderis. Jis taip pat tris metus dirbo Ekonomikos komitete, vėliau perėjo į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą.

Žurnalistiką baigusi A. Jankuvienė Seimo nare tapo pernai: ji pakeitė į Europos parlamentą išrinktą „valstietį“ Stasį Jakeliūną. Prieš tai ji pora metų dirbo parlamentarės Rūtos Miliūtės padėjėja. VRK rašoma, kad dar prieš tai ji dirbo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose – buvo viešųjų ryšių vadovė. Iki tol jos karjera buvo žurnalistikoje: 24 metus A. Jankuvienė dirbo „Kauno dienoje“: buvo korektorė, korespondentė, redaktorė, vyriausiosios redaktorės pavaduotoja. Vėliau tris metus buvo leidyklų „Neolitas“ ir „Kas yra kas Lietuvoje“ redaktorė. Seime A. Jankuvienė yra Audito komiteto narė.

Populiariausi